ВЕРНИЦИ ДАНАС СЛАВЕ ВЕЛИКИ ПРАЗНИК - ОГЊЕНУ МАРИЈУ: Да би вам година била напредна, данас никако немојте радити ово
Српска православна црква и верници данас обележавају празник свете великомученице Марине, у народу познате као Огњена Марија.
Празник Огњена Марија, као и празници још две светитељки које се празнују у августу - Благе Марије и Трнове Петке, нису црвена слова, али су поштовани у српском народу, а нарочито међу женама.
КАКО ЛИ ЈЕ ОВАЈ ТЕК ПРОШАО ТЕХНИЧКИ?! "Стојадин" прогутао километражу до Грчке, фотографија запалила Интернет (ФОТО)
УПОЗОРЕЊЕ СТРУЧЊАКА - ПРЕТИ НАМ "ЕПИДЕМИЈА НЕВАКЦИНИСАНИХ" Др Јовановић објаснила зашто је важно примити цепиво
ПРОГЛАШЕНА ВАНРЕДНА СИТУАЦИЈА У ЈЕДНОМ ДЕЛУ СРБИЈЕ: Четири хеликоптера и 80 ватрогасаца у борби са пожаром (ВИДЕО)
У традицији, Света Марина је представљена као сестра Светог Илије, свеца чији се дан прославља 2. августа. По причи, она од брата крије када је његов празник да се он не би од среће и славља заборавио и громовима уништио цео свет.
Међутим, као и Свети Илија, и Марија пали и кажњава огњем. Зато се данас ништа не ради, ни у кући, ни у пољу, а у народу се каже да не ваља "ни конац у иглу уденути". Ако се ово не испоштује, верује се да ће се тако светитељка увредити, па ће послати ватру и громове на оне који су се усудили да раде на њен дан. Постоји пословица која каже: "Ко слави Огњену Марију, сигуран је у летину!"
Грмљавина на овај дан сматра се веома лошим знаком. Народ каже да то значи да је пред нама тешка и сушна година, болест и сиромаштво. Ако данас прођемо без непогода, верује се, чека нас напредак и мир.
У народном предању чувају се примери многих несрећних случајева који су се догодили на данашњи дан, а када су се неопрезни пливачи удавили у рекама и језерима. Зато се верује да на Огњену Марију треба избегавати купање у "великим водама".
Дакле, немојте ићи на реку или базен данас, стрпите се до сутра.
Ко је била Огњена Марија?
Света великомученица Марина, у народу позната као Огњена Марија је ранохришћанска светитељка. Прича каже да је од ње тражено да принесе жртву идолима и да је убијена када је то одбила. То се десило око 270. године када јој је било само 16 година.
На икони се Света Марина представља у обичном оделу са крстом и палмином гранчицом у руци.
Мошти ове светитељке налазиле су се у Цариграду до доласка крсташа, а данас се њена рука налази у светогорском манастиру Ватопеду. Мошти Свете Марине почивају у истоименом манастиру у Албанији, на планини Лонга изнад Охридског језера, а како важе за чудотворне посећују их и клањају им се и православци и муслимани.