СПИСАК ПОСЛЕДИЦА КОРОНА ВИРУСА ЈЕ ПОДУГАЧАК: Оштећује органе, а овај непријатни ОСЕЋАЈ може да траје заувек
Попис дуготрајних симптома ковида-19 дужи је и разноврснији него што је научна заједница могла и да замисли; од умора и убрзаног рада срца, до магловитог размишљања, трајног губитка мириса, али и, чини се трајних, оштећења срца, плућа, бубрега и мозга.
Научница Атена Акрами има своју неуронску лабораторију на Универзитету у Лондону и истражују како мозак организира научене податке, док се она код куће бори са последицама ковида-19. Мисли су јој мутне, а зглобови и мишићи болни. Недавно је ишла у теретану три пута недељно, а откако јој је откривен корона вирус њена се физичка активност своди на ходање од кревета до кауча, евентуално до кухиње.
САМО ДА СЕ НЕ ПОНОВИ НИШ: У Дому за старе у Великом Поповцу ЗАРАЖЕНЕ СУ 94 ОСОБЕ, у стабилном су стању
МЕРЕ СЕ ПОПУШТАЈУ У АУСТРИЈИ, СМАЊЕН КАРАНТИН: Важи за особе заражене короном и оне који су били у контакту са оболелима
100 ОБОЛЕЛИХ МОЖЕ ДА ЗАРАЗИ 270 ЉУДИ! Сви знамо за "Конов коефицијент", али Р-БРОЈ је важнији - ево и због чега
Први симптоми били уџбенички за ковид-19: висока температура и кашаљ, кратк дах, болови у грудима, умор... Прошле је неколико недеља, а симптоми је не напуштају. Она је ни на небу ни на земљи; нити је довољно болесна да би је послали у болницу, нити је довољно здрава да би се вратила на посао.
Вероватноћа да пацијент развије дуготрајне симптоме тешко је утврдити, јер различите студије прате различите исходе у различитим временима. У Италији су тако открили да се 87 одсто хоспитализованих пацијента са последицама ковида-19 суочава и два месеца након појаве симптома.
Подаци из Студије симптома која је обрадила податке из САД-а, Велике Британије и Шведске сугерише да се споро опоравља између десет и 15 одсто оболелих, укључујући и неке лакше случајеве. Пандемија нешто више од пола године и нико не зна колико ће такви симптоми потрајати и хоће ли ковид-19 подстакнути појаву хроничних болести.
Британска студија Британци су покренули опсежну студију која ће обухватити 10.000 пацијената, оболелих од ковида-19, пратити их најмање годину дана, а ако буде потребно истраживање ће се продужити у наредних 25 година, зависно од резултата. Истраживачи се надају да ће боље разумети последице болести, открити ризичне групе и начине могућег лечења.
Познато је да САРС-ЦоВ-2 користи бодље протеин на својој површини да се закачи за АЦЕ2 рецепторе на плућима, срцу, цревима, бубрезима, нервном систему... Вирус такође може изазвати и драматичне упалне реакције на мозгу.
'Имамо епидемију тешких, хроничних болести које прате ковид-19', упозорава Мајкл Маркс, стручњак за заразне болести на Лондонској школи за хигијену и тропску медицину.
Многи су се лекари уплашили да би вирус могао изазвати трајно оштећење плућа јер управо то чине друга два друга корона вируса, одговорна за САРС и МЕРС. Истраживање је показало да неки последице осећају и 15 година након инфекције корона вирусом. Научници су очекивали да ће и након ковида-19 наићи на типична дугорочна оштећења попут смањене функције плућа или смањене способности вежбања. Али, резултати су изненађујући...
Ковид-19 може оставити дуготрајне последице на мозак и ум 'Ковид-19 је у суштини блажа болест', тврди Али Gholamrezanezhad, радиолог са Медицинског факултета у Кецку на Универзитету Јужна Калифорнија. Он је проучио стотине налаза да би закључио како ковид-19 разара плућа мање доследно и агресивно него САРС. С друге стране, попис компликација повезаних с ковидом-19 стално се шири.
'Иако је реч о једном вирусу, он може узроковати разне врсте болести', каже Акико Ивасаки, имунолог са Универзитета Јејл који проучава дуготрајне последице на имуни систем.
Вирус напада срце на више начина. Инвазија може оштетити и уништити срчане ћелије. Јака упала може утицати на рад срца. Вирус може пригушити функцију АЦЕ2 рецептора који помажу у заштити срчаних станица и разградњи ангиотензина ИИ, хормона који повећава крвни притисак. Стрес од борбе против вируса може убрзати ослобађање адреналина и епинефрина, што такође може штетно деловати на срце.
Истраживаче посебно брине крвни ензим тропонин који је повишен у 20 до 30 одсто код хоспитализованих пацијената са ковидом-19. Висима тропонина је јако висока током срчаног удара. Неким пацијентима са срчаним проблемима изазваним корона вирусом помажу једноставни третмани лековима за снижавање холестерола, аспирина или бета блокатора. Али, не свима.
Посебно забрињава велик број до јуче младих, здравих, активних људи који након инфекције осећају дуготрајне последице Неправилан рад срца откривен је код 78 одсто оболелих од ковида-19 који су прегледани десетак недеља након инфекције. Многи учесници студије претходно су били здрави, наводе аутори студије објављене у ЈАМА Cardiology. Изгледа да су много мањи ризици да ће трагови болести оставити ожиљке на плућима. Чини се да ожиљци највероватније прате основну болест плућа, хипертензију и друга стања. Оштећења су видљива и код људи који су недељама били прикључени на респираторе.
Најчешћи и најдуготрајнији симптом био је и остао умор; све се чешће говори о синдрому хроничног умора.
КОЛИКО ТРАЈЕ ИМУНИТЕТ НА КОРОНУ? Др Софронић открила да ли смо ЗАШТИЋЕНИ након опоравка од вируса
ПРЕМА ДОСАДАШЊИМ ИСТРАЖИВАЊИМА, СВАКИ ТРЕЋИ ПАЦИЈЕНТ ПРЕЖИВИ КОРОНУ: За излечене, последице су ВЕОМА ТЕШКЕ
УЖАС! СВАКИ ТРЕЋИ ПРЕЖИВИ КОРОНУ: За ове групе, вирус је СМРТОНОСАН! За излечене, последице су веома тешке!
ДР КОН УПОЗОРИО: Једна ствар у школама би могла бити значајан преносник корона вируса
САДА ЈЕ ПРЕЛОМНИ ТРЕНУТАК! Др Тиодоровић: Вирус ће још дуго бити ту, али ова ствар је КЉУЧНА!