СРБИЈА ЋЕ СЕ ТРЕСТИ СВЕ ЧЕШЋЕ! Метеоролог упозорава, ево који део земље је НАЈТРУСНИЈИ
"Дошло је до промена", наводи метеоролог Ристић.
Регион се последњих дана тресе, и то буквално. Земљотреси су тресли Босну и Херцеговину, Хрватску, али и Србију. Последњи земљотрес код нас се десио у Топличком округуса епицентром у близини Прокупља. Био је мањег интензитета, магнитуде 2,4 Рихтерове скале.
ПО ОВОМЕ СЕ НАЛАЗИМО МЕЂУ ПРВИХ 10 ЗЕМАЉА СВЕТА: У Србији данас сви имају једнаке шансе за раст и развој
ЈЕДАН ПОСТКОВИД СИМПТОМ МОЖЕ ДА ДОВЕДЕ И ДО СМРТИ: Доктор Јанковић открио све о опасној компликацији
ПРВО ОРГАНИЗОВАНО БЕКСТВО ИЗ НАЦИСТИЧКИХ ЛОГОРА БИЛО ЈЕ У НИШУ! Обележено 80. година од пробоја - организован традиционални марш
Међутим, грађани Србије ће морати да се навикну на ову појаву јер ће Србију, а и читаву Европу, земљотеси трести све чешће. Барем тако каже метеоролог Иван Ристић, који указује да најновија истраживања показују да је дошло до промене структуре у самом Земљином омотачу.
- Дошло је до промене структуре појединих минерала који се налазе у омотачу Земље. Због тога је спровођење топлоте брже него раније. Тиме се та енергија из дубине Земље, из самог језгра, један и по пут брже преноси према Земљиној површини - објашњава Ристић за 24седам.
Он додаје да је материјал од кога је направљен Земљин омотач, који се налази око језгра, променио своје карактеристике. Много брже спроводи топлоту изазивајући све чешћу појаву земљотреса и вулкана у целом свету.
Како каже метеоролог, очигледно је да се нешто мења у Земљиној кори, и наглашава да ништа није вечно и да је све подложно промени.
Што се тиче Србије, најјачи земљотрес магнитуде шест јединица Рихтерове скале регистрован је у Лазаревцу 1922. године. Међутим, Ристић истиче да су земљотреси те јачине код нас врло ретки.
- Максимално, код нас може бити од пет до шест степени Рихтера јачина земљотреса. Али и то се дешава једном у 100 година - каже он.
Оно што је најважније јесте то која су то подручја и градови најподложнији земљотресима. Ристић открива да се само у Војводини може очекивати мирно тло.
- Што се тиче ових мањих земљотреса, нама је трусно подручје све јужније од Београда. Што значи да их можемо очекивати око Младеновца, Краљева, Пријепоља, Сјенице и Копаоника. Такорећи, у близини већих планина и у брдовитим пределима, док ће их у Војводини бити мање - закључио је Ристић.
Када је реч о њиховој моћи разарања, метеоролог наглашава да не треба очекивати веће земљотресес од шест степени Рихтерове скале и да је већина објеката сигурна, али да постоји могућност да поједини објекти који нису зидани по грађевинским стандардима буду срушени.