СРБИЈА ДОБИЈА НОВЕ ТЕСТОВЕ НА КОРОНУ: Резултати већ за 30 минута, колика је поузданост?
Узорковање је слично као код ПЦР теста
Поред већ чувеног ПЦР, као и знатно јефтинијег серолошког, у Србији ће се ускоро примењивати нови тестови на корона вирус - такозвани брзи антигенски! Ова одлука донета је пре неколико дана на седници Кризног штаба за борбу против ковида-19.
ДРАСТИЧАН СКОК БРОЈА ЗАРАЖЕНИХ: У болници у Шапцу 9 ковид пацијената, 55 оболелих
ДА ЛИ СРБИЈУ ЧЕКА НИКАД ХЛАДНИЈА ЗИМА? Прогноза РХМЗ-а открива на какве температуре морамо да се спремимо
Епидемиолошка ситуација у Расинском округу: Данас 20 новоинфицираних
- Брзи антигенски тестови већ дуже времена постоје, али је могућност њихове примене код нас сада испитана, односно валидирана. Они су високо поуздани, а помоћу њих се открива присутност антигена, односно самог вируса - објаснио је др Предраг Кон.
Узорковање је слично као код ПЦР теста.
- Исто се узима из бриса, попут ПЦР-а. Резултат се може добити већ након пола сата. То не значи да ће организацијски моћи баш тако брзо код нас, али ће сигурно убрзати добијање позитивног или негативног резултата - рекао је др Кон.
Постоје тачно одређене групе кандидата који ће се подвргавати оваквим тестовима.
- Понајвише за разне ситуације где смо и до сада вршили тестирања: приликом уласка у болнице, код посебно осетљивих група, у домовима за старе, у свим случајевима где постоје индикације. На пример у болницама где је један запослени заражен, па се испитују његови контакти. Постоји размишљање да се ова врста теста користи и на граничним прелазима, али за то треба обезбедити адекватну логистику - додао је др Предраг Кон.
Брзи антигенски тестови често се користе у дијагнозирању респираторних патогена, међу којима су грип и РСВ вируси. Разлика у односу на ПЦР је у чињеници да брзи тест открива вирус само ако постоји у великим количинама, за разлику од ПЦР теста који је осетљивији на мале количине вируса.
- Они се раде доста брзо, брзо ће моћи да се добије резултат, за неких пола сата, а тачност теста је преко 95, 96 одсто - објаснио је раније проф. др Бранислав Тиодоровић.
Ови тестови су јефтинији и једноставнији, а најпоузданији су у раној фази инфекције, кад је присутна висока концентрација вируса, што је неколико дана пре и до пет-шест дана после почетка обољења. Пре и након овог периода смањује се њихова поузданост.