"СРБИЈА ЈЕ АПСОЛУТНИ ШАМПИОН ВАКЦИНАЦИЈЕ" Словеначки медији одушевљени током имунизације у нашој земљи
Словеначки портал 24УР пише о томе да је Србија апсолутни шампион у вакцинацији на Балкану, претежно због руских и кинеских вакцина које ЕУ још није одобрила, као и да околне земље гледају у Србију, а да су неки, попут Словеније успели да набаве вакцине.
И док у Словенији још увек нису вакцинисани сви старији од 80 година који су за то показали интересовање, у Србији се вакцинација врши великом брзином.
ДР ТИОДОРОВИЋ О НОВИМ МЕРАМА: Највећи проблем тренутно су тржни центри и скијалишта
СРБИЈА ЧВРСТО ДРЖИ ЛИДЕРСКУ ПОЗИЦИЈУ: Наша земља и даље на првом месту у Европи по броју ревакцинација
ДИРЕКТОР КАНЦЕЛАРИЈЕ СЗО О СТАЊУ ЕПИДЕМИЈЕ У СРБИЈИ: Два су узрока повећаног броја инфицираних!
За разлику од Словеније и других чланица ЕУ, које се углавном ослањају на вакцину компанија Фајзер/Бионтек, Србија се обратила Русији и Кини за помоћ, а председник Србије Александар Вучић је у недавном интервјуу за Јуроњуз објаснио да је Србија морала да пронађе свој начин за куповину вакцине, подсећа портал.
Портал наводи да је Србија употребом кинеских и руских вакцина које Европска агенција за лекове још увек није одобрила за употребу у ЕУ, успела је да постигне завидне резултате, а по броју подељених вакцина у Европи заостаје само за Великом Британијом.
Србија тежи да до краја фебруара вакцинише 15 одсто популације са две дозе, односно више од милион грађана, пише словеначки портал и додаје да је примера ради ЕУ вакцинисала свега три одсто становништва почетком фебруара.
Када се ради о вакцинацији страних држављана у Србији, портал напомиње да се полемика око тога распламсала пошто се хрватска књижевница и новинарка Ведрана Рудан вакцинисала у Београду вакцином кинеског Синофарма, а на позив београдског Атељеа 212.
Портал наводи, позивајући се на званичне податке, да странци могу да се вакцинишу у Србији само ако живе и раде у њој и да је до сада вакцинисано око 4.000 странаца.
Поједини грађани Словеније требало би да буду вакцинисани у Србији, а у словеначком Министарству спољних послова, као и у Институту за јавно здравље о томе нису дали никакав одговор.
Ипак, поставља се питање, будући да ни Синофармова ни Спутњик Ве вакцина нису регистроване у Словенији, да ли ће грађани вакцинисанои овим вакцинама имати иста права као и грађани вакцинисани у земљи.
Портал писе и о томе да богати грађани широм света на све могуће начине покушавају да добију вакцину, а такозвани вакцинациони туризам постао је нова реалност, пре свега зато што се већина вакцина налази у рукама богатих земаља, а ЕУ упркос обимном финансирању има проблема са снабдевањем.
Вакцинациони туризам почео је у децембру када су индијски туроператери почели да нуде путовања у Лондон и Њујорк где би путници могли да приме вакцину против корона вируса и то за 1.462 евра.
Такође и једна агенција са Флориде је организовала путовање у Израел за израелске држављане млађе од 65 година који живе у САД, а ради вакцинације и који би тамо остали до завршетка вакцинације.
Исто тако, један лондонски ексклузивни клуб организовао је путовање својих чланова у Уједињене Арапске Емирате како би се вакцинисали кинеском Синофармовом вакцином.
Оригиналну вест можете погледати кликом ОВДЕ