Србију је пре десет дана засуо ПЕСАК ИЗ САХАРЕ: Падала је и ПРЉАВА КИША, а сада се зна какве су последице!
Ова, наизглед егзотична активност за Србију, има велики утицај не само на временске прилике и климу, већ и на авио-саобраћај и здравље
Сваког дана у Климатском центру Републичког хидрометеоролошког завода израђују се прогнозе појаве песка, који утиче на климу, падавине и појаву леда у облацима, засноване на моделу "ДРЕАМ", који је развио наш човек - др Слободан Ничковић.
Овај модел користи се у више од 20 организација у свету, укључујући и "НАСА".
НЕ ОДЛАЖИТЕ СВОЈЕ КИШОБРАНЕ: И данас нас чекају пљускови и грмљавина, а погледајте како ће бити до краја месеца
СПРЕМИТЕ СЕ ЗА НАЈТОПЛИЈЕ ЛЕТО: Ево колике температуре нас очекују у јуну, јулу и августу!
СРБИЈУ ПРЕКРИЛИ ЦРНИ ОБЛАЦИ: Детаљна прогноза по ГРАДОВИМА, ево до када ће трајати КИШНИ ТАЛАС
Годишње се из Сахаре подигне чак 20.000 до 700.000 тона песка. Ова пустиња учествује са око 60 одсто у глобалној емисији песка. "ДРЕАМ" (Дус Регионал Атмоспхериц Модел) је модел за прогнозу транспорта пустињског песка - објашњава, др Слободан Ничковић.
Он га је развио пре скоро три деценије као први модел такве врсте у светској научној јавности.
Проф. др Ничковић научни је сарадник РХМЗ и Института за физику. Осам година провео је у Женеви као експерт Светске метеоролошке огранизације на пословима унапређења нумеричке прогнозе времена.
- "ДРЕАМ" математички израчунава све фазе преноса пешчаних честица одређене атмосферским условима. То укључује емисију песка из пустиње и његово подизање у горње делове атмосфере, пренос ветром на велике дистанце, и на крају његово таложење и спирање падавинама на Земљину површину. Модел се користи у РХМЗ за израду дневних прогноза транспорта песка, које се редовно достављају Светској метеоролошкој организацији. Примену је нашао и у САД, Шпанији, Израелу, Грчкој и Египту. НАСА је користила "ДРЕАМ" да испита механизам настанка и развоја пешчаних олуја у Аризони - каже др Ничковић.
Ова, наизглед егзотична активност за Србију, има велики утицај не само на временске прилике и климу, већ и на авио-саобраћај и здравље. "ДРЕАМ" је примењив и на транспорт других врста честица, као што је индустријско загађење, полен и вулкански пепео.
Када је у питању утицај песка на здравље, један од озбиљних проблема у подсахарској регији јесте сезонска масовна појава виралног или бактеријског менингитиса, која се подудара са тамошњом сезонском појавом песка.
- Сматра се да оштећења дисајних органа оштрим честицама погодују настанку болести. У нашем подручју, сахарски песак се најчешће јавља између марта и октобра, сваких 15 до 20 дана. Епизоде повећаних концентрација не трају дуже од дан-два и не представљају опасност по здравље - тврди др Ничковић.
Песак утиче и на климу. Ове честице суспендоване у атмосфери упијају и одбијају Сунчево зрачење и тако утичу на енергетску равнотежу Земље. Песак представља једну од највећих непознаница у климатским истраживањима, јер се још не зна да ли доприноси глобалном повећању или смањењу температуре. Очекује се да модели као што је "ДРЕАМ" помогну прецизнијим одговорима.
Песак је посебно важан за морски живи свет. Оксид гвожђа присутан у његовим честицама представља практично једину "храну" за планктонске заједнице на отвореном океану, које су прва карика у морском ланцу исхране. Осим тога, планктони у процесу исхране упијају угљен-диоксид, смањујући његов садржај у атмосфери, и тиме делимично компензују претерану производњу услед људских активности.
- Научне студије током последње деценије показују да се честице песка понашају као најефикаснији ембриони за настанак леда у високим облацима, чак и у малим количинама и далеко од пешчаних извора. Стога, и облаци изнад Србије настају делимично због овог природног засејавања. Ниједан од постојећих модела за прогнозу времена не укључује тај утицај песка на облаке и формирање падавина.
Користећи "ДРЕАМ" повезан са моделом за прогнозу времена, истраживачки тим РХМЗ управо ради на примени ове методологије. Део истраживања се односи и на увођење новог индекса залеђивања насталог у присуству песка, чија прогноза треба да смањи ризике у цивилној авијацији - објашњава Ничковић.
Недавно је, наиме, регистровано да се песак на Саудијском полуострву или северној Африци топи у турбинама при слетању или у полетању авиона, пошто нова генерација авионских мотора има радне температуре неколико стотина степени више него деценију пре. Авио-превозници повлаче из саобраћаја те ваздухоплове уз вишемилионске штете. Наша "ДРЕАМ" група предњачи у развоју методологије којом би се прогнозирали услови за могуће топљење песка на дестинацијама под овим ризиком.
Пустињске олује настају када велику количину песка покрене јак приземни ветар и достижу размере од неколико стотина километара. Крупне честице песка брзо падају на подлогу, међутим, микронске честице опстају у атмосфери по неколико дана и прелазе и више од хиљаду километара. Зато сахарског песка повремено има у северној Европи и Јужној Америци.
РАСТЕ ШИРОМ СРБИЈЕ! ОВА БИЉКА УБИЈА ВИРУСЕ, МОРА ЈЕ БРАТИ САМО ОНАЈ КО ЗНА: Обнавља тело и чисти га од отрова (ФОТО)
У ОВОМ СРПСКОМ СЕЛУ ПОСТОЈИ ДРЕВНО "ДРВО ЗАПИС": Штити од невремена и несреће, а СВЕТИ КРСТ урезује се сваке године (ФОТО)
Језеро у Србији крије ВЕЛИКУ ТАЈНУ: На његовом дну се налази БЛАГО, легенда обавијена велом ВЛАШКЕ МАГИЈЕ (ВИДЕО)
Раскошни дворац у српском селу крије велике тајне: Изградио га чувени српски јунак који је ослепео (ФОТО)
Срби данас славе ПРАЗНИК МУДРОСТИ: Светитељ нас штити, али правила су јасна! За МУДРЕ ОДЛУКЕ, испоштујте их!