СРЕЋАН БОЖИЋ: МИР БОЖЈИ, ХРИСТОС СЕ РОДИ!
Српска православна црква и верници данас славе Божић, један од највећих и најрадоснијих хришћанских празника којим се обележава рођење Исуса Христа. Редакција "Србија Данас" жели свим православним верницима срећан Божић.
На Божић хришћани иду на богослужења, православни на јутрење и Литургију, причешћују се, а затим долазе кући, где је спремљена богата божићна трпеза. Тог дана празнују у свом дому са полазником. Обичаји налажу да жене дан пре припреме богати божићни јеловник, а ручак би требао да буде свечан и богат. Јело се воће, поврће, месо, разне печенице, хлеб, пецива и бројна друга јела.
Чесница се сматра изузетно важним обредним колачем. Справљана је од белог брашна, са водом и машћу, без квасца. Чесница се месила првог дана Божића кад прво звоно зазвони у цркви или између јутрења и достојна. Сам назив је занимљив зато што потиче од речи "део“ јер се ломила на делове, према броју укућана. Чесница симболизује рођење младог Христа када су га пастири даровали.
Божић спада, заједно са Ускрсом и Духовима, међу три највећа хришћанска празника. Божићно славље траје више дана. Цркве које се придржавају јулијанског календара Божић обележавају 7. јануара.
На Божић се меси чесница у коју се стављају новчић и разни други симболи. Ко од укућана нађе неки од симбола, верује се да ће на том пољу бити најуспешнији. Младићи су девојкама често као традиционални божићни поклон поклањали тзв. божићницу, украшену јабуку.
Први посетилац који би посетио кућу на Божић, тзв. полазник или положајник, требао би бити здрав, крепак, весео што би дому донело срећу, а често су се унапред домови договарали о "случајном“ посетиоцу како се не би изазвала несрећа. Ако би пак на Божић падала киша, веровало се да ће уродити све што се окопа мотиком. Верници се поздрављају са речима "Мир Божји. Христос се роди" и отпоздрављају са "Ваистину се роди". После 40 посних дана, овај је први ''мрсни'' дан.
Божићна литургија почела је у поноћ, уз саслужење свештенства београдских цркава и у присуству великог броја верника. Почетак литургије означила је звоњава 49 звона светосавског храма, уз коју је у храм ушло и свештенство.