ДАНАС СЛАВИМО ПРЕПОДОБНОГ НИКИТУ ИСПОВЕДНИКА: Ево шта жене никако не смеју да раде, а једна ствар је ОБАВЕЗНА
Српска православна црква и верници данас обележавају дан Преподобног Никите Исповедника. Светац који је бранећи православље понео мученички венац обележава се у понедељак 10. јуна.
Реч је о свецу, који је пре него што је то постао, био један храбар младић који се одрекао световног и предао се духовном свету прихвативши монашки подвиг. Како се истицао врлином и праведношћу, брзо је постао архијереј у Халкидону. Као архијереј је био нарочито милостив према сиромашнима, сиротима, удовицама и болеснима, па би зато на овај дан сви требало да посвете посебну пажњу угроженим људима.
Мученички венац Никита је задобио храбро бранећи свете слике од иконоборца Лава В Јерменина. Борба је била тешка и неправедна, али Никита није одустајао од православља. Зато је платио својом слободом, био је затворен и мучен. Премештан је из тамнице у тамницу, и мучен глађу и жеђу, мразом, знојем и поругањем.
У његовом житију је забележено да му је нарочито досађивао неки Никола с подсмехом и поругом. Међутим, хришћани верују да се једне ноћи јавио Николи његов умрли отац у сну и прекорно му рекао: "Одступи од слуге Божјега!" И од тога часа Никола се покајао, те не само да није досађивао овом светитељу него је и друге одвраћао да му не досађују.
Када је Лав Јерменин погинуо, царство је преузео цар Михаил Валвос, који је ослободио све православне страдалнике. Никита се повукао у једно усамљено место близу Цариграда, где је у молитви и благодарењу Богу на свему провео своје последње дане.
Хришћани такође верују да је сотворио многа чудеса молитвом за време живота. Када је умро, пренели су му тело у његов манастир. И при том спроводу многи болесници који су се дотакли тело његово бише исцељени. Мошти му бише положене до гробнице његовог духовног оца Никифора и његовог друга Атанасија. Умро је 824. године.
Обичаји и веровања
Према народним веровањима, на сутрашњи дан ваља се поспремити кућа и ићи у посету најближима. Треба избегавати свађе и никако не би требало ушивати гардеробу или узимати иглу у руке.
Сваког дана, али посебно сутра, требали бисмо показати милост и помоћи онима којима је то потребно.