Српски херој из Другог светског рата постао инспирација за легендарну америчку играчку
Српски херој из Другог светског рата инспирација за чувеног Џи.Ај. Џоа
Амерички држављанин српског порекла Мичел Пејџ (Михајло Пејић), добитник највишег националног признања САД за заслуге у Другом светском рату, постао је инспирација за лик маринца из серије акционих фигурица Џи.Ај. Џо (Г.И. Јое), које су продане у скоро 400 милиона примерака и постале икона међу америчким играчкама.
Мичел Пејџ, познат и као Mitchell Паиге, један је од ретких добитника Медаље части, највишег америчког војног признања. Сва његова признања и ратна заоставштина сада су у Елдред Музеју Другог светског рата. Према речима кустоса Кајла Дана, Пејџ, који је рођен као Михајло Пејић 31. августа 1918. године, одрастао је у складу са српским коренима и традицијом, док су му родитељи, досељеници из Херцеговине, усадили осећај патриотизма према САД.
На сајту Стејт департмента посвећеном ветеранима наведено је да је Пејџева мајка подсећала децу на српске корене и јунаке Косовског боја, истовремено их учећи да буду поносни Американци. Кустос Дан додаје да је компанија Хасбро, која је покренула производњу Џи.Ај. Џоа 1964. године, предложила Пејџу 1996. године да се по његовом лику направи акциони фигурица.
"Пејџ је у почетку био резервисан према тој идеји, сматрајући да би то могло да буде искоришћавање његовог лика и Медаље части, али је прихватио када га је супруга Мерилин убедила да ће фигурица помоћи да млади сазнају за херојски подвиг његовог вода на Гвадалканалу", рекао је Дан.
Пејџ је Медаљу части добио за изузетну храброст у октобру 1942. године током битке код Гвадалканала, када је, након што су 33 његова саборца погинула или рањена, сам успео да одбрани положај против скоро 3.000 Јапанаца. "Неустрашивом одлучношћу трчао је од митраљеза до митраљеза, остављајући утисак да његов вод није поражен, чиме је успео да заустави противника и одбрани базу пре доласка појачања", описао је Дан.
Клер Фицжералд, новинарка из Лондона у Онтарију, Канади, која је написала причу о Пејџу за Танјуг, подсећа да је Пејџ био један од мање од 500 америчких војника одликованих Медаљом части. "Други светски рат створио је бројне хероје, а Пејџ је био последњи живи носилац Медаље части када је преминуо 2003. године", рекла је Фицжералд.
Причу о Пејџу, хероју српског порекла, објавила је на порталу Ратна историја онлајн, основаном 2011. године као тачан и непристрасан извор о ратној историји. Фицжералд истиче да је Пејџ, осим Медаље части, добио и "Пурпурно срце", а његов изузетан подвиг помогао је да постане омиљена фигура међу америчким дечацима.
Акционе фигурице Џи.Ај. Џо, које су конкурисале са чувеном Барбиком, производи америчка компанија Хасбро, основана 1923. године. Од дана када је Џи.Ај. Џо добио свој први лик, продат је у више од 375 милиона примерака. Пре две деценије, Џи.Ај. Џо је постао део Куће славних играчака, наводи се на сајту Музеја округа Атлборо.
Лос Анђелес Тајмс је на дан његове смрти 2003. године подсетио на храброст коју је Пејџ показао на Соломонским острвима, али и на све што је постигао током своје војне каријере. Аутобиографија из 1975. године, Маринац по имену Мич, укључена је у програм за унапређење обуке маринаца.
У част Пејџу, у његовом родном граду Charleroi у Пенсилванији, пре четири године постављен је споменик, а сенаторка Камере Бартелота послала је фотографије са те свечаности. Такође, хол Ваздухопловног музеја Марине Цорпс Аир Гроунд Цомбат Твентинине Палмс посвећен је Пејџу, који је пензионисан у чину пуковника 1959. године и посветио део свог живота откривању превараната који су носили незаслужене Медаље части. Кустос Дан додаје да је Пејџ, пре него што је дипломирао, покушао да се придружи корпусу маринаца Сједињених Држава, али је одбијен због својих година и тежине. Ни то га није зауставило; дан након свог 18. рођендана, успешно се пријавио у Балтимору.
Приче о чувеним акцијским фигурицама Џи.Ај. Џо и хероју Мичелу Пејџу не престају да фасцинирају и инспирирају, а њихов утицај се осећа и у савременим филмовима и серијама.