ШТА ЈЕ ЗАПРАВО ХЛОРОКИН? Многи лекари га данас примењују у лечењу против короне, али и против ових болести (ВИДЕО)
Лек хлорокин је почео да се производи у Галеници у Србији, објављено је данас.
Шта се зна о леку хлорокин и његовом деривату хидроксихлорокину са којима се експериментише у више земаља као лековима за лечење Ковида-19.
КБЦ Бежанијска коса добила донацију од 2,4 милиона динара од СДТ Гроуп
У СРБИЈИ ПОЧЕЛА ПРОИЗВОДЊА КЉУЧНОГ ЛЕКА ПРОТИВ КОРОНЕ! Стижу сјајне вести, ХЛОРОКИН ће нам ДОНЕТИ ПОБЕДУ (ФОТО)
"НИСАМ ПРОРОК, АЛИ НАЈГОРЕ ЈЕ ПРОШЛО" Докторка Дарија одговорила на питање зашто се њен изглед толико често коментарише
Лек хлорокин је почео да се производи у Галеници у Србији, објављено је данас.
Хлорокин, синтентички дериват кинина, преписује се више деценија за маларију. Постоји дериват хидроксихлорокин, ХЦ, који се боље подноси, а користи се за лечење лупуса и реуматоидног артритиса. Чекајући на вакцину, научници испитују бројне терапеутске могућности, међу којима и са више постојећих лекова, као што су антивирални лекови и хидроксихлорокин. Хлорокин и хидроксихлорокин имају предност јер су већ на располагању, јефтини су и добро познати, наводи агенција Франс прес. Резултати тестова ин витро овог лека у примени лечења новог корона вируса показали су ефекте али често научни резултати ин витро не понове се уживо када су примењени на човеку.
Позитивне резултате показали су одређени тестови тог лека урађени у Француској и у Кини.
Међутим Светска здравствена организација (СЗО) и више научника процењују да је немогуће извући такав закључак само на основу тих студија због начина на који су спроведене, наводећи да је број пацијената сувише ограничен.
Као потврда те тврдње, друге, недавно урађене студије, показале су да лек није ефикасан, преноси Франс прес.
СЗО наводи да прати текуће клиничке тестове који се односе на Ковид-19, укључујући и студије о употреби хлорокина и његовог деривата хидроксихлорокина за лечење или превенцију те болести.
- Тренутно нема довољно података да се процени ефикасност било ког од тих лекова у лечењу пацијената Ковида-19, или у превенцији добијања корона вируса - наводи СЗО на свом сајту.
Указује се да би узимање великих доза тих лекова могло да има непожељне или врло озбиљне здравствене последице.
СЗО наводи да за сада нема лека који се користи за корона вирус, и да се могуће вакцине и конкретни лекови испитују на клиничким тестовима. Та организација УН наводи да има систематски и транспарентан процес за истраживање укључујући за клиничке пробе лекова и да је од 7. јануара покренуто убрзано разматрање ефикасних тестова, вакцина и лекова.
Европски центар за превенцију и контролу болести (ЕЦДЦ) наводи да се један број лекова тестира за корона вирус, али да је потребно да се ти лекови боље процене у контролисаним пробама. Наводи се да је у току неколико клиничких проба да се процени њихова ефикасност али да резултати још нису расположиви.
Европска агенција за лекове (ЕМА) упозорила је 1. априла да би лек хлорокин и његов дериват хидроксихлорокин требало да се при лечењу оболелих од вирусне болести Covid-19 користи само у клиничким испитивањима или "хитним програмима" у оквиру строгих протокола који су одобрени у свакој земљи.
- Веома је важно да пацијенти и здравствени радници користе хлорокин и хидроксихлорокин само за одобрене индикације или у клиничким испитивањима или хитним програмима за лечење Covida 19 - објаснила је ЕМА.
Због многих непознаница велики део научне заједнице, као и француске или америчке санитарне власти, позивају на шире тестирање ових лекова.
Расправа је усредсређена на оне који позивају на опрез, док се не спроведу добро тестови и оне који препоручују употребу лека на велико у име санитарне хитности, наводи Франс прес.
Лекари научници и санитарне власти упозоравају против пребрзог узимања тих супстанци због ризика несташице за хронично оболеле као и због бројних непожељних ефеката. Бројни ефекти могу бити озбиљни, бубрежни, дерматолошки или срчани. Прекомерна доза може да буде опасна и смртоносна.
У САД, Агенција за лекове (ФДА) одобрила је употребу тог лека против Ковида 19, само у болницама и "на прилагођен начин када клинички тест није расположив или могућ".
У Француској се употреба хидроксихлорикина ограничава на болнице само у тешким случајевима.
Шведска агеницја за лекове је ишла даље и 2. априла одлучила да ограничи преписивања хлорокина и хидроксихлорокина само за одређене болести, не за Ковид-19, због недостатака података о томе да ли је штетан за оболеле од Ковида.
ПОЧЕО НАЈДУЖИ ПОЛИЦИЈСКИ ЧАС ОД ПОЧЕТКА ВАНРЕДНОГ СТАЊА: Најнеобичнији Васкрс у историји, 84 сата без кретања, можете напоље под ОВИМ УСЛОВОМ
ОДЛУЧНА БОРБА ДАЈЕ РЕЗУЛТАТЕ: Србија има мању стопу смртности од готово свих у региону
Очекује се СВЕ ВЕЋИ БРОЈ ЗАРАЖЕНИХ корона вирусом у Србији са благим симптомима
Докторка Ивана Милошевић открила какво је стање бебе и мајке које су хитно пребачене у Београд
Докторка Милошевић открила: Ово је следећа установа у Београду која ће бити припремљена за пријем оболелих од Ковид-19