ШТА КАДА СЕ ИЗГУБИТЕ НА ПЛАНИНИ? Људи неприпремљени излазе на стазе, Горска служба УПОЗОРАВА
Иако још увек нема званичних подататака колико планинара и скијаша се изгубило на нивоу Србије претходних месеци, из праксе видимо да се тај број јако повећао.
Скијаш који се пре три дана изгубио на Старој планини пронађен је у близини села Засковци у Пиротском округу, после 12 сати претраге у којој су учествовала Скијалишта Србије, припадници сектора за ванредне ситуације, инструктори скијања и мештани.
БИЗАРАН ИЗАЗОВ НА ДРУШТВЕНИМ МРЕЖАМА: Родитељи, обратите пажњу на децу, опасно је по здравље!
ЛЕДЕНИ ТАЛАС ОКОВАО СРБИЈУ: Прави зимски дан пред нама - температуре у МИНУСУ
ЈУЖНА МОРАВА ИМ ОДНЕЛА СВЕ СА СОБОМ: Мештани Златокопа БЕСПОМОЋНИ - више породица остало без домова
Спасиоци Горске службе спасавања и чланови редарске службе Јавног предузећа "Скијалишта Србије" нашли су и пре два дана мушкарца који се изгубио док је планинарио стазом Крчмар, испод Панчићевог врха на Копаонику.
Како из Горске службе спасавања кажу, ове године је број потрага и изгубљених планинара много већи него претходних. Ове ситуације су нарочито учестале у протеклих месец дана, када се интезивирала скијашка сезона на познатим туристичким дестинацијама у Србији.
Осим два случаја данас и јуче, недавно су чланови Горске службе спасавања из станице Бор пронашли и 18 рекреативаца из Новог Сада, који су се изгубили на планини Велики Крш. Током прошлог месеца јавност се дигла на ноге када је млади пар Стефан Русов и Милица Мирјанић нестао на подручју планине Бељанице и пронађен након око 40 сати потраге.
Иако још увек нема званичних подататака колико планинара и скијаша се изгубило на нивоу Србије претходних месеци, из праксе видимо да се тај број јако интезивирао.
- За овај период године било је више губљења него што је било током претходних година. Вероватно због веће посете планинама и скијалиштима у Србији. Не путује се у иностранство, нема кафића и излазака, па се велики број људи окренуо скијању и планинарењу као начину забаве - кажу из Горске службе спасавања.
Зимска сезона је специфична по томе што осим стадардних потрага када се неко од планинара изгуби, службе такође раде и контролу скијалишта.
- Током зимских месеци радимо дежурства на скијалиштима у Србији, где скијаши често залутају због магле или некога из групе нема у хотелу, па нас зову да га пронађемо. То су мање потраге на нивоу скијалишта и углавном се брзо заврше.
Како кажу, најчешће имају позиве за потрагу од млађих особа, старости до 40 година, јер оне најчешће и скијају.
- Највише је тог узраста када су у питању они који иду у природу и планинарење. Они су најчешће у групама и углавном их је најмање двоје. Што се тиче претрага на неприступачним пределима, ту имамо доста старијих особа које се изгубе. Неке од њих су мештани, други су залутали и породица није ни знала да су негде отишли, то су углавном дементне особе којима се то дешава - објашњавају из ГСС.
Један од проблема јесте што људи у овакве авантуре у природи често иду неприпремљени, сматрају да је то релаксација и одмор и упуштају се на ризичне дестинације, иако немају никакво претходно искуство.
- Навигација даје лажну сигурност, али нико у природи не може потпуно да се ослања на то. Често се дешава да не слушају осећај, него верују ГПС мапи на којој пише да негде може да се прође или стигне, па на крају остану изгубљени или заглављени. Препорука је да увек прво одете са водичем, са групом, преко клубова и организација.
Из Горске Службе објашњавају за наш портал и на шта сви треба да обрате пажњу када се нађу у сличној ситуацији.
- Припремити мапе, распитатајте се код људи и мештана, нарочито на теренима где раније нисте били. Ако видите да је пут лошији или затрпан снегом. најбоље је да се вратите назад истим путем. Често планинари мисле да су близу неке стазе или пута, што често није случај и пред собом имају километре.
1. Нађите највишу тачку ако немате сигнал и пошаљите коордианте места на коме се налазите. Када позовете помоћ, не померајте се и не удаљавајте са локације на којој сте рекли да се налазите
2. Са собом увек имајте упаљач, ћебе, пиштаљку, чеону батеријску лампу, џепни нож и астрофолију
3. Понесите воду, енергетску храну са шећером. Једина свећа може значајно подићи температуру ваздуха у колима. У том случају обавезно мало отворите прозор на страни возила, која је у заветрини.
4. Батерија телефона нека буде пуна, а добро је имати и екстерну батерију. Треба га држати у неки унутрашњем џепу, јер његова батерија лоше поднеси ниске температуре.
Централа на нивоу Србије: 062 46 46 46
Копаоник: 063 466 466
Стара планина: 063 466 461
Златибор: 063 466 467
Дивчибаре: 063 466 427