ИГРИЦЕ КОЈЕ ТЕРАЈУ ДЕЦУ У СМРТ: Изопачени и опасни изазови харају друштвеним мрежама, најновији је СТИГАО и до Балкана
Друштвене мреже, погодно су тле за разне преваре, крађе, а једна од најбруталнијих и најопаснијих ствари су одређени видови "забаве" који могу имати некада и кобан завршетак.
- Сваки задатак мораш марљиво испунити, и нико не сме знати ништа о томе. Кад завршиш задатак, пошаљеш ми фотографију. И на крају игре, умреш. Јеси ли спремна? - застрашујући, опасни и за многе неодољиви слогани који кориснике друштвених мрежа маме на дела која понекад имају и фаталан исход.
ШТА АКО НЕКО ОДБИЈЕ ПОЛИГРАФ? Бивши припадник Службе државне безбедности о случају Славише Кокезе
ГДЕ ГРЕШИМО? Због чега се у Србији распламсава епидемија - др Ћујић о томе шта се дешава и шта морамо предузети
КОРОНА ОДНЕЛА ЖИВОТ ЈОШ ЈЕДНОГ ЛЕКАРА: Преминуо др Радмило Исаковић специјалиста из КБЦ Земун (ФОТО)
Конкретно, овај цитат припада некада популарној "игрици" Плави кит, која је харала интернетом, и одузела не тако мали број младих живота.
Истрчавају пред аутомобиле у покрету
И мајновији тренд на друштвеној мрежи "ТикТок" који је стигао да Балкана такође може да буде фаталан. Игра тече овако - ауто стаје пред пешачким прелазом јер му је на семафору црвено. За пешаке гори зелено светло, а тик уз пешачки прелаз стоји пар малолетника.
У тренутку када се пали црвено светло за пешаке, таман када креће жуто па зелено за возаче, једно дете истрчава на зебру, уради пар склекова и отрчи. Његово друштво то снима и поносно качи на Тик Ток - имају материјал за нови изазов.
Друга варијанта изазова је да дете легне на улицу док аутомобил иде ка њему. Када возач види дете и крене да кочи, дете и даље лежи - све ток се ауто опасно не приближи. Тек тад устаје и отрчи. То је укратко сценарио за језиви изазво који је започет у Америци крајем прошле године. Неколико деце завршило је у хитној помоћи јер возачи нису стигли да прикоче на време. Овај изазов у међувремену проширио се светом, а медији јављају да је стигао и до Загреба.
Врући восак
Још један изазов на овој межу децом популарној плаформи, наизглед није толико екстреман, али такође може да буде фаталану његовој позадини крије се знатно дубљи проблем.
Наиме, реч је о "Врућем воску", где људи наносе врућ восак на лице као начин бријања или депилације.
Серију виралних видео снимака покренула је једна холандска берберница, где се восак наноси на лице, али да не упада у уста, нос и уши. Међутим, све је кренуло да се шири невиђеном брзином, тако да се касније појавио низ снимака у којима људи прекрију целу површину лица воском.
Читава ова плејада изазвала је оштру реакцију светских дерматолога, који упозоравају на штетност овог подухвата. Поред тога што наношење воска није здраво по нежним деловима коже, такође восак може очврснути у дисајним путевима, а онда може бити уклоњен само хируршким путем.
Поред овог, интернетом су последњуих година харале разни "вируси", који не разједају уређаје с којима се приступа мрежама, већ саме кориснике.
Дечак се случајно обесио
Јануара ове године грађане Србије потресла је информација да се деветогодишњи дечак из Раковице обесио док се снимао за друштвене мреже. До данас није утвђено да ли је то био прави разлог ове трагедије, али се она десила у исто време када је светом харао нови, фатални изазов.
Наиме, изазов је био тај да се направи омча и да је својом руком држи око врата, како би камером забележио тренутак пада у несвест. Нажалост, дешава се да се омче не ослободе приликом губљења свести, те на крају умиру. Свега неколико дана пре ово трагедије из Раковице, идентичан случај је забалежен код његове вршњакиње у Италији.
Струјни удар
Још један од трендова међу децом школског узраста био је стављање металног новчића између утичнице и пуњача. Такозвани "изазов новчичића", подразумевао је се забележи део када се пуњач на који је привезан новчић убаци у штекер и изазове реакција.
У зависности од случаја, ова непромишљена радња изазивала је различите нуспојаве. Дешавало се да дође до материјалне штете у виду квара на инсталацијама, а неретке су ситуације и када је долазило до јаког струјног удара, који се завршавао смртним исходом.
Селфији смрти
Атрактивне ризичне локације, магнет су за адреналинске зависнике, који често не размишљају о ризику у који се упуштају, већ искључиво теже стварању што популарнијег "уметничког дела".
Статистике показују да је овај тренд у порасту, и да су друштвене мреже узеле маха у "завођењу" људи да се на овакав начин експонирају на интернету, који из забаве може прерасти у нешто веома ризично.
Плави кит убица
Најјезивија, најекстремнија и најопаснија ствар овог типа која се појавила на интернету била је онлајн игра "Плави кит". Корисници наиме морају да изврше одређене задатке, које треба снимити, али да пре тога никога не обавесте о томе, како би "приредили изненађење".
Игрица је праћена "манипулативним" карактером, који уједно охрабрује и обавезује све њене конзументе на - смрт.