ШТА СМО НАУЧИЛИ О КОРОНИ И ШТА НАС ТЕК ЧЕКА: Од Вухана и застрашујучих снимака из Италије до Новог Пазара
Корона вирус у бројкама.
Када је у Вухану крајем прошле године регистрован САРС ЦОВ 2, нама у Србији је због географске даљине то изгледало управо тако - "далеко је...". Ипак... Од почетка марта до данас у нашој земљи инфекцијом Covid-19 заразило се 32.437 људи, њих 733 умрло, док је у свету оболело скоро 29, 5 милиона људи, умрло више од 900.000, а излечено нешто више од 21 милион.
Средином фебруара у рекордном року од свега неколико дана појавио се Covid-19 у Италији па у Шпанији. Слике и видео записи који су долазили одатле били су застрашујући - оболели су лежали по ходницима болнице, сандуке умрлих одвозила је војска из појединих градова јер погребници нису могли да постигну све сахране. Већ почетком марта и у нашој земљи регистрован је први случај, затим други, трећи, тражили су се контакти заражених и све је деловало као да се вирусу може стати на пут, али... Формирани Кризни штаб, са најбољим лекарима, епидемиолозима са великим искуством, отпочео је борбу са новим непријатељем.
"Убеђена сам да се ради о биолошком оружју" Докторка Грујичић открила како је победила корону
Овај српски град је у почетку БИО НАЈВЕЋЕ ЖАРИШТЕ КОРОНЕ: Сада имају само једног хоспитализованог пацијента
Др Тиодоровић: АКО СЕ НЕ УОЗБИЉИМО ПОНОВО НАМ ПРЕТИ КАРАНТИН! Члан Кризног штаба упозорио на разбуктавање короне
Средином марта, тачније 16. марта, наша земља проглашава ванредну ситуацију, сви смо у прпиравности, грађанима је саветовано да смање кретање, а посебно је било неопходно заштитити оне наше најстарије суграђане који су најрањивија група, где осим њих спадају и хронични болесници и труднице. У почетку све нам је изгледало као да ћемо брзо пребродити. Након тога уведен је и полицијски час, најпре за старије суграђане, а касније и за све остале. Цела Србија је стала, од 18. марта уведен је полицијски час, од 20 часова увече, за све грађане, док је за оне најстарије било обустављено кретање у потпуности.
Април месец био је тежак за Србију, а нарочито за град Ниш који је постао жариште короне, и управо тамо догодило се оно што нико није желео, корона је ушла у Геронтолошки центар. Дан који Нишлије никада неће заборавити, а пре свега запослени у Клиничком центру који су надљудским снагама успели да сместе више од 200 најугроженијих пацијената и то само у једном дану. У Лесковцу су се данима множили случајеви, а доста и медицинског особља се разболело.
Месец дана од када је корона вирус ушао и на наша врата регистровано је укупно 1.908 позитивних. Хоспитализована су 1.082 пацијента, а укупно је тестирано 7.360 особа који су испуњавали критеријуме случаја.
Нажалост, преминуо је 51 човек и то је оно што је свима доказало да ова болест не бира и да свако од нас може да се нађе у рингу са новим опасним вирусом. Преминуло је 39 мушкараца и 12 жена. Проценат смртности до последњег извештаја је 2,67.
Полицијски час је био и дужи од петка по подне до понедељка ујутру, те смо и најрадоснији хришћански празник Ускрс провели у изолацији. Издржали смо некако и тај 6. мај, био је последњи дан са полицијским часом а сви смо веровали да је победа наша, бројке су пале на двоцифрени број.
А онда су пале маске и то дословце. Попуштање мера и неопоштавање препорука смо скупо платили, а велики терет су поднели лекари. Букнуо је Нови Пазар, Тутин, Београд, Нови Сад. Почетком јула имали смо 4.000 хоспитализованих, да више није било ниједног места по болницама. Све дворане, сале претваране су у привремене ковид болнице, цело медицинско особље било је ангажована у нези око ковид пацијената, а дневни биланс новооболелих није падао испод 300. И границе око нас су почеле да се затварају за наше држављане.
Тек је август почео да доноси олакшање, ковид амбуланте постајале су празније, али страх како ће проћи почетак школе није дозвољавао да Кризни штаб и мало буде оптимистичан са прогнозама. Крива је свакако била закривљена и до септембра и остао је један стабилан тренд, дневно је бележено мање од сто нових случајева.
Надлежни апелују да је неопходно смањити контакте и држати дистанцу уз обавезно ношење маски, али не усвајају ове препоруке сви. Сада чекамо други талас, који се најављује крајем године, али до другог таласа остало је још времена, док ће нас пикови, односно скокови очигледно пратити у стопу до појаве вакцине.
- 18 особа преминуло је од короне вируса током 24 сата, објављено је 10. јула, што је био најцрњи дан у Србији
- 146 особа било је на респиратору 12. априла. То је било и највише људи у једном тренутку на вентилацији
- 445 новозаражених имали смо у једном дану 16. априла када је здравствени систем био опасно пренапрегнут
- 4.000 људи је почетком јула било хоспитализовано због последица оболевања од корона вируса
- 6. марта регистрован је први случај инфекције новим вирусом у Србији
- 32.511 износи укупан број регистрованих случајева оболевања од короне од почетка епидемије