Летујете са путним осигурањем? Оспете се од алергије на сунце или вас опече медуза: ОВО СУ ВАША ПРАВА
Информишите се на време
У јеку је туристичка сезона, а путнике поред доброг и удобног смештаја, близине плаже и других погодности, највише интересује полиса осигурања коју имају и шта она конктетно покрива.
Прочитајте и:
- "ПАЗИ САД, ТУЋИ ЋЕ ГА": Рус се УДВАРАО заносним Српкињама на плажи, али је заборавио да је дошао са ЖЕНОМ (ВИДЕО)
- УЖАС! Спречено тровање неколико ХИЉАДА људи у Србији: ТОКСИЧНА говедина замало да заврши на трпези?!
- Најопаснија купалишта и НАЈСМРТОНОСНИЈА РЕКА у Србији: На овим плажама вирови отимају ЖИВОТЕ
Наиме, зна се да полиса покрива све врсте повреда, али шта уколико се догоди нека, условно речено, банална ствар, као што је алергија на сунце, опекотине од истог или ујед медузе? Да ли и тада можемо да рачунамо да ће полиса платити наше лечење?
Директор удружења туристичких агенција Србије Јута Александар Сеничић рекао је за наш сајт да осигурање у принципу покрива све ово што се деси на самом летовању, те да је било која интервенција лекара покривена путним осигурањем. Ипак, свака полиса се разликује, те је потребно прочитати опште услове.
- Свака полиса осуигурања има своје опште услове. Путник када добије полису, он добије и опште услове осигурања у којима све стоји и пише. Моја порука је да сви прочитају те опште услове пре него што крену на пут да би знали на који начин се активира та полиса – рекао је Сеничић.
Он је објаснио да је је најчешћи начин како бисте открили како се активира полиса тај да позовете кол центар у Србији, а да онда они вас окрену, како не бисте трошили новац и да вам онда у односу на место у коме се налазите сугеришу код ког лекара да одете да не бисте морали да платите.
- Јер постоје ситуације где полиса није довољна као таква. Ако одете у неку институцију са којом та осигуравајућа кућа нема уговор, онда је неопходно да платите сами, па да по повратку рефундирате тај новац – наводи наш саговорник.
А да не бисте дошли у ту непријатну ситуацију онда боље прво контактирати кол центар, јавити о чему се ради, они ће вас позвати, дати вам податке, те када виде где се налазите онда ће они на својој мапи видети која је најближа ординација којој можете да се обратите.
- То је уобичајена процедура. Дакле, све лекарске интервенције, па чак и те баналне условно речено, покривене су путним осигурањем.
Ипак, оно што путници морају да провере то је куповина полисе, да виде да ли постоји учешће или тзв. франшиза полисе јер постоје полисе које у којима имате обавезно учешће до 30 евра, 50 евра, па и до 100 евра.
- То су полисе које су нешто јефтиније, али све што кошта до те суме, ви фактички сами плаћате. Такође, имате полисе које имају потпуну покривеност без франшизе, где не плаћате ништа, већ лекар прима само ту полису и на основу ње указује вам своју услугу. Дакле различите су ствари, није тако једноставно, али људи треба да се распитају као и за сваки други производ који купују: шта је то што за најмање новца могу да добију највише.
На тржишту има 30ак кућа које се баве том врстом осигурања, и по сазнањима нашег саговорника само 2 или 3 имају све покривено, дакле без учешћа, односно франшизе, и те полисе су нешто скупље. А ове остале имају те „мањкавости“ и зато су јефтиније, и зато се треба добро распитати.
Све повреде, болничка лечења, чак и операције. Дакле највећи број полиса, најчешће покривају до 30.000 евра, али на тржишту има и оних које покривају до 15 хиљада евра.
- Путник треба да се распита када купује полису осигурања колика је њена вредност да би знао о чему да размишља у тренутку када дође до проблема. Понављам, највећи број има вредност до 30.000 евра, али имају осигуравајуће куће које продају полисе са 15.000 евра. Такође, полисе покривају и трошкове повратка уколико је то неоходно у случају болести или се налазите у болници. Наиме, осигуравајућа кућа, уколико су велики трошкови лечења на тој дестинацији, има могућност да вас пребаци у земљу у којој живите о њиховом трошку и онда настављате лечење у својој земљи. Има ту разних опција али све то пише у општим условима осигурања – закључује директор Јуте Александар Сеничић.