Стефан (19) се утопио на Олимпик бичу, а многи се питају како је то могуће? Одговор је више него једноставан и може се десити свима
Прошлог викенда несрећни момак из Србије, Стефан П. (19) утопио се на плажи Олимпик бич у Грчкој.
Плажа на којој се момак купао није имала спасиоце јер су се само дан раније повукли с плаже због финансијских проблема између спасилачке службе и општине.
Не само што на плажи није било спасилаца, него није било ни дежурног лекара који је на лице места дошао тек након осам минута од несреће, а нико на плажи није умео младићу да пружи прву помоћ.
Ово није први пут да одрасле особе за које се тврдило да су добри пливачи доживе овакву трагедију. Ако сте мислили да добри пливачи не могу да се удаве, варате се. Ова тврдња уопште није тачна.
Фактори ризика који и најбоље пливаче могу да преваре и онеспособе могу да буду различити, а ево неких:
СУТРА ЈЕ ЈЕДАН ОД НАЈВЕЋИХ ПРАЗНИКА: Обележен је ЦРВЕНИМ СЛОВОМ, а и СТРОГИ СУ ОБИЧАЈИ које треба испоштовати!
Огласила се полиција након нестанка Јане (13): Претражује се Нови Сад! (ФОТО)
Београђанки су у ПОЗНАТОЈ БОЛНИЦИ грешком рекли да има кондиломе и ХИТНО ЈЕ ОПЕРИСАЛИ - Ово је њена ПРИЧА
Особе које су под дејством алкохола или дрога умеју да прецене своје способности у пливању. Алкохол је у преко 70 одсто случајева узрок дављења, поготову код тинејџера јер припитост утиче на равнотежу, просуђивање и координацију, а ти ефекти су појачани на сунцу и високим температурама.
За викенд је у Грчкој била веома висока температура која утиче на психофизичко стање људи.
С друге стране хроничне болести као што су епилепсија, "ong-QT syndroma", хипертензија, диабетес mellitus, депресија, анксиозност, аутизам или акутна стања типа инфаркта миокарда, плућног едема и слично, фактори су ризика утапања.
Чак се и најискуснијим пливачима догоди мишићни грч и тада је врло тешко изаћи из воде. Зато је важно да када се купате увек неко иде са вама јер вам та особа сигурно може помоћи или позвати помоћ.
Јако је важно да познајете своје могућности. Ако нисте добар пливач немојте ићи у дубљу воду где не можете да дотакнете дно. Немојте да покушавате да држите корак са искусним пливачима. Ако вам се учини да сте уморни, обавезно изађите из воде одмах и одморите се.
"ПЕТ ДОБРИХ ЉУДИ ЧУВА СЕЛО, ЛОПОВЕ ВЕШАЈУ НАГЛАВАЧКЕ, А ИЗДАЈНИКЕ..." Душанов законик као понос српске правне историје!
"Развалио сам врата и нашао Данијелу у локви крви" Срцепарајућа исповест Звонка чија жена је умрла на порођају
ОПАСНА СЕКТА ИЗВОДИ РИТУАЛЕ НА ГРАНИЦИ СРБИЈЕ: Ево како да препознате особу која је ДЕО КУЛТА
Ако намеравате да скачете у воду, прво проверите да ли на том месту има скривених стена. Кад год пливате, настојте да избегнете оно опасно "превише" - да будете превише уморни, да се превише удаљите од пријатеља, да вам буде превише хладно, да превише боравите на сунцу. Ако сте дуго по сунцу возили бицикл или сте само задремали сунчајући се, ни не помишљајте да се расхладите скоком у хладну воду, јер би то вероватно изазвало мишићни грч.
Ако вам се у води догоди мишићни грч, настојте да не паничите. Опустите се на површини воде и покушајте сами да га се ослободите масирањем, или зовите у помоћ.
Како наводи портал Никана.гр годишње у Грчком мору се утопи више од 400 људи. По неким статистикама то су обично мушкарци између 20 и 24 година, а у ризичним групама су и деца до 5 година и старије особе.