"СТИСО ШВАБА, С ЛЕЂА БУГАРИН УДАРИО" Сутрашњи датум један од најбитнијих у српској историји - у питању је Мојковачка битка
Сутрашњи датум је датим једне од најбитнијих битака наше историје (6. јануар 1916. године), у питању је Мојковачка битка.
Најневероватнији пример жртвовања себе за другог у нашој новијој историји представља ова битка, која се у свом својем сјају, али и ужасу, одржала на православни Божић 1916. године.
У Мојковачкој битки учестовали су са једне стране војска Краљевине Црне Горе (њена 1. санџачка дивизија бригадира Петра Мартиновића, а понајвише колашинска бригада од око 4.000 људи које је водио командант Милош Меденица), а са друге стране биле су аустроугарске снаге, које су у главном правцу удара имале нешто преко 14.000 војника.
СТРЕЉАНО И УБИЈЕНО 32.000 СРБА! Данас се пише историја: Почињу радови на очувању Меморијалног центра "Старо сајмиште"
ИСТОРИЈА СЕ ПОНАВЉА? Односи Руске православне цркве и Ватикана више не постоје
ОВАЈ ГРАД У ЕВРОПИ ЧУВА ТАЈНУ СТАРУ 2.000 ГОДИНА: Успели да очувају оно што је и Рим изгубио - древна историја на длану сваког посетиоца (ФОТО)
Ако замислите Термопиле и чувених "300 Леонидиних Спартанаца" који су задржавали више хиљада Персијанаца, јунаштво оних који су 1916. спречавали продор непријатеља кроз Мојковачка врата надмашује га вишеструко, и по условима, и по значају борби.
Србија је тада била на коленима.
Нападнута од све силе истовремено, Аустроугарске и Немачке, добила је нож у леђа и који дан касније, када се у Први светски рат укључила Бугарска - управо нападом на Србију.
Славна, али и војска измучена што губицима у борбама, што тифусом који је харао те 1915. године, била је присиљена да се повлачи.
Жељу да се повлачење ка савезницима (који су се већ прикупљали код Солуна) изведе вардарском долином - спречили су својим нападима Бугари, па се одлучило за пролазак ка мору преко Косова, а потом или преко Црне Горе или албанским планинским беспућима.
Зашто су Црногорци помагали Србима?
Неко ће одговор на то пронаћи у државном уџбенику, Земљопису (географији) Књажевине Црне Горе за ученике трећег разреда основне школе из 1899. године, у коме пише да "у Црној Гори живе све сами чисти и прави Срби, који говоре српским језиком, а има их око 300.000 становника.
Већином су православне вере, а има нешто мало римокатоличке и мухамеданске вере, али треба знати да смо сви српскога порекла и српске народности.
- Осим Црне Горе има још српских земаља, у којима живе наша браћа Срби. Неки су, као ми слободни, а неки нису, него су под туђином. Сваки Србин у Црној Гори дужан је познати и љубити своју целокупну домовину - све српске земље, у којима живе наша ослобођена и неослобођена браћа Срби. Ниједан Србин и Српкиња, ма које вере били, не смеју пожалити ни живот за општу српску слободу, добро и благостање. Треба да је брат мио, које вере био, јер тешко је брату без брата - пише у уџбенику.
- Тешко је решити какав одговор да се дадне Аустрији. Наше би мишљење било да се послушају савети Русије. У сваком случају кажите господину Пашићу, да нам је и добро и зло заједно са Србијом. Њена судбина је и наша судбина.Србија може рачунуати на братску и неограничену помоћ Црне Горе, како у овом судбоносном часу, тако и у сваком другом - обавестила је црногорска краљевска влада 11./24. јула 1914. пред почетак Великог рата уцењену српску владу
- Црногорци! Крв се већ лије на Дунаву, Сави и Дрини; лије се на границама наше моћне заштитнице Русије и њене савезнице Француске, па сад - ко је јунак, на оружје, ко је јунак нек следи корацима два стара српска краља: да гинемо и крв проливамо за јединство и слободу златну. На нашој су страни Бог и правда. Ми смо хтели мир, наметнут нам је рат. Примите га као и увек, примите га српски и јуначки, а благослов вашег старог краља пратиће вас у свим нашим подвизима. Живели, моји мили Црногорци! Живело наше мило Српство! - или што рече краљ Никола у својој објави рата.
И, шта је онда сад тај Мојковац и што је важна Мојковачка битка?
Па, када су после битке о којој нас ништа нису учили у школама, а која је заправо спасила Србију, дакле кад су Срби, војска и народ, кренули да се повлаче пред три силе које су нагрнуле, а повлачили су се у нади да ће их на Јадрану одмах дочекати савезничке снаге и пребацити у неко место опоравка (што се не само да није одмах десило, него се после ужаса по албанским планинама пешачило и додатних двестотинак километара по мочварним приобалним пределима), у једном тренутку Срби су умало били опкољени.
Одозго "стис'о Шваба", с леђа ударио Бугарин.
Ипак, највећу претњу представљале су оне аустроугарске јединице којима је остало само да се пробију кроз Мојковачка врата и правцем према Колашину и Подгорици, престигну Србе и пресеку им одступницу.
Црногорска војска је то спречавала од 22. октобра, што се и сматра почетком Мојковачке операције.
Прве језиве борбе водиле су се од тог дана до 2. новембра око Вишеграда, друге од 8. до 16. на Јавору, али су та јунаштва малобројниих - добила кулминацију на Бадњи дан и Божић 1916.
Тада су 62. пешадијска дивизија и бригада "Шварц" из 53. дивизије добиле наређење да се крене у пробој, па иако су Срби већ добрим делом успели да умакну њиховом првобитном насртају (између осталог, и услед храбре бране у виду војске Краљевине Црне Горе, од 22. октобра 1915. до Божића), Аустроугари су хтели да се пробију кроз Мојковачка врата, па кад прођу неометано ка Колашину и Подгорици, на обали сустигну ужасно измрцварене српске снаге и докусуре их.
Ударну окупаторску снагу на поменутом правцу жељеног продора чинило је, по неким проценама, око 20.000 војника под командом генерала Вилхелма фон Рајнара, који су уз немилосрдно коришћење далеко веће муниције, а и бројчану надмоћ, у уводној фази дводневних мојковачких окршаја заузели неке од кључних тачака одбране, попут Бојне њиве.
Не и Развршје, најважнији положај на том правцу.
Снег је био до колена, јуришало се, борило прса у прса, а малобројније црногорске снаге потпуно су спречиле први план непријатеља - да се силовитим налетом све брзо реши.
И, док су хране, пожртвоване жене по снегу доносиле храну војницима који и по неколико дана нису ништа друго јели до парче хлеба, те исте жене са бојишта односиле су рањенике, јер није имао ко други, сердар Јанко Вукотић, који је био надлежан за тај део бранилаца, дошао је током ноћи на положаје, схвативши да ће се сутрадан, на Божић решавати битка.
А онда нешто што нико није очекивао.
Сердар Јанко Вукотић изненађује све своје старешине и наређује да се у зору, на Божић, против јачег, спремнијег и одморнијег непријатеља, положаји - не бране.
Наређује да се војска - не повлачи. Наређује - јуриш.
Нема песме која би веродостојно описала полазак тих храбрих јунака у смрт.
Нема тих стихова који би описали те призоре, мада гуслари чувају сећање, уз речи "Ми гинемо Христос да се роди... Црногорци на голготу пошли".
Гинули су један по један, десетина по десетина.
А ишли напред.
"Снег се вас искрварио", што рече један од ретких преживелих.
Али, јуриђи нису престајали.
Бранећи браћу до смрти, давали су своје животе један за другим.
И заузели што им је дан раније отето.
Одбранили част за сва времена.
И оставили нама - да то никада не заборавимо.
Уместо "хвала", које никада неће бити довољно, борба против заборава биће највећи дар на оотару мојковачких јунака, који су страшни, најузвишенији завет испунили, Што рече владика Николај, "да не беше смрти на Мојковцу, не би било васкрса на Кајмакчалану".
Бог душе да прости и нека је слава и хвала свима који су по буковима шумама, снегом и прекривениим косама Бојне њима и Развршја, свима њима који су баш ту где се магла спуштала са врхова Бјеласице - својом крвљу оставили потврду оних речи из Земљописа "Тешко брату без брата".
Јер, најтежа је мука не када се мре, већ када се у маглама испазности животари а на братство заборави.