Страхује се да ће ове три катастрофе до 2050. године убити 14,5 милиона људи: Црне прогнозе стручњака
Стручњаци су квантификовањем утицаја климатских промена на људско здравље утврдили да ће три врсте природних катастрофа до 2050. године бити најсмртоносније.
На првом месту су поплаве, које ће за последицу имати смрт 8,5 милиона људи. Овом непогодом највише ће бити погођено подручје азијског Пацифика, а разлог за то јесте што су обале овог подручја густо насељене и што га карактеришу налети обилних падавина.
Следећа природна катастрофа која ће усмртити велики број људи јесте суша. Наиме, ова непогода ће за последицу имати смрт 3,2 милиона људи. Осим тога, имаће дугорочни утицај на људско здравље, посебно на децу млађу од пет година.
На трећем месту по смртности ће бити топлотни таласи, који ће до 2050. узроковати губитак 1,6 милиона живота. Најугроженије ће бити особе старије од 65 година.
Надаље, у односу на све остале непогоде, топлотни таласи ће имати највећи утицај на економију. Наиме, губитак продуктивности радника мериће се у милијардама долара.
Страхује се да ће климатске промене до средине овог века узроковати смрт додатних 14,5 милиона људи у целом свету. Највише ће бити погођени млади, старији и сиромашнији.
Осим тога, пола милијарде људи ће бити у ризику да оболи од неке заразне болести, као што је маларија, а економски губици и здравствени трошкови ће бити огромни.
Србија Данас/Телеграф