СТРУЧЊАЦИ УПОЗОРАВАЈУ: СВЕ ВИШЕ МЛАДИХ БОЛУЈЕ ОД ОВОГ ТУМОРА! Вртлоглави скок пацијената у Србији, ово је важно да знате
Дерматолози су данас поново указали на штетност предугог сунчања и употребе соларијума и навели да све више младих има малигни тумор коже (меланом).
- Око 80 одсто дијагностикованих меланома код младих последица је употребе соларијума - рекла је потпредседница Удружења дерматовенеролога Србије Даница Тиодоровић на конференцији за поводом кампање Еуромеланом Србија.
Циљ те кампање је обука становништва о правилном понашању на сунцу, о значају самопрегледа и ране дијагностике малигних тумора коже. У кампању је укључено 26 градова, 67 државних и приватних ординација и 145 дерматолога.
ШТА СВЕ ДОНОСИ ОБАВЕЗНО СЛУЖЕЊЕ ВОЈСКЕ? Враћају се и испраћаји - ово је традиција
"НИКАДА ТЕ НЕЋЕМО ЗАБОРАВИТИ" Уз никад виђену фотографију Матеја Периша осванула и порука КОЈУ НИКО НИЈЕ ОЧЕКИВАО (ФОТО)
ОГЛАСИО СЕ ДР КОН ПОСЛЕ ДУГЕ ПАУЗЕ: Грађанима упутио важну поруку, на јесен нас чека ВЕЛИКА ПРОМЕНА?
Тиодоровић је казала да је више од 700 деце од осам до 19 година до сада у оквиру ватерполо и одбојкашких кампова обучено о значају правилног понашања на сунцу и о штетности соларијума.
- Све више младих има меланом. Тај пораст је спречен код одраслих људи, али код младих није. Млађе особе се интензивно и дуго излажу УВ-зрацима, често и у соларијумима, па су тако под ризиком да оболе од меланома и других врста рака коже - рекао је председник Удружења дерматовенеролога Србије Душан Шкиљевић.
Он је упозорио да више од осам одсто људи узраста од 47 година има актиничне кератозе - промене на кожи, које су знак да је читава зона коже оштећена.
На питање да ли ће соларијуми бити забрањени у Србији, Шкиљевић је рекао да је 2018. године донет правилник о употреби соларијума којим је забрањено да деца млађа од 18 година употребљавају соларијум, а да га одрасли користе на сопствену одговорност.
- Покушаћемо да ургирамо да се соларијуми више не користе - рекао је Шкиљевић и изнео податак да је код деце која два пута "изгоре" на сунцу, ризик да добију меланом 70 одсто.
Предаставница Европског удружења за дерматолошку онкологију, Лидија Кандолф Секуловић, навела је да је 2019. године у Србији било 260 новооткирвених меланома, а 2020. години тај број се смањио на 150. Додала је да је у Србији 2019. године проценат нискоризичних меланома био 35 одсто, а 2020. је пао на 26 одсто.
Она је апеловала да се, у циљу спречавања развоја метастатске болести, на позитивну листу лекова стави и ађувантна терапија која се користи 12 месеци код особа којима су уклонили меланом у лимфним чворовима и која смањује ризик за појаву удаљених метастаза за 50 одсто.
Председник Удружења пацијената оболелих од меланома Саво Пилиповић указао је на проблем да особе које примају иновативну терапију не могу да је приме у Војномедицинској академији у Београду (ВМА).
- Обезбеђен је новац за набавку тих скупих лекова, али немамо могућност да примамо терапију у пристројим условима. Већина пацијената прима терапију у Инситуту за онкологију и радиологију Србије. ВМА има услове и лекаре који су обучени да пацијентима дају терапију, али нема воље да се то искористи на добробит оболелих - рекао је Пилиповић.
Бесплатни прегледи коже у Србији ће, после двогодишње паузе, бити организовани 13. јуна. Заказивање прегледа је 6. и 7. јуна на телефон 0800222888.