СУПЕРЋЕЛИЈСКА ОЛУЈА ИЗ ХРВАТСКЕ КРЕНУЛА КА СРБИЈИ? Огласио се познати метеоролог - Јак ветар чупа стабла, улице поплављене
Хрватску је јуче погодило јако невреме праћено пљуском и ветром, а огромне количине падавина изазвале су потоп у Глини. Кутину је поклопио суперћелијски облак, пљуштало је и дувало и у Загребу и другим градовима, а према извештајима хрватских медија, црни олујни облаци надвили су се изнад средишњих делова земље.
Након прошлогодишњих суперћелијских олуја у Србији, сви се сада питају да ли је могуће да после Хрватске поново нашу земљу задеси исти сценарио.
- Због висинског циклона на висини су источни ветрови и облаци иду са истока на запад. иду према Хрватској, тако да одатле нема никаквих струјања ка нама. Јужније од Београда пада киша, било је кише и преподне, а поподне се очекује да падавине буду још јужније, али ништа нам не долази из Хрватске. Према тренутним прогнозама код нас на југу не би требало да буду неког јачег невремена, али могуће да буде негде јачег пљуска и ветра – каже за “Блиц” Иван Ристић, метеоролог.
Температура Јадрана главни кривац за потоп у Хрватској
Подсећа да је невреме у Хрватској изазвано суперћелијским облаком последица високе температуре Јадранског мора. Због источних и југоисточних ветрова незгодно време се пренело на Босну и Херцеговину и Хрватску, а код нас у прилог висинских циклона време је стабилније и нема много падавина.
За викенд опет паклено време
-Сутра иде фронт са северозапада, биће мало кише и у Војводини, али што се иде јужније биће мање падавина. После, за викенд нас поново очекује Африка, температуре између 34 и 38 степени Целзијуса. Затим ћемо поново имати освежење. Сада не би требало да буде више периода са око 40 степени, али, нажалост, задржава се топло време и тако ћемо ући и у септембар. Једино нас спашава што је сунце све ниже и мање енергије добијамо због угла, и температуре ће полако да падају, али биће изнад нормале – објашњава Ристић.
Спор прелазак са тропских на летње температуре и бескорисне падавине
Истиче да ће требати времена да пређемо из тропских у летње температуре, које се крећу од 25 до 30 степени Целзијуса.
- Сада би било лепо када би се спустили на летње температуре. А што се тиче Хрватске, у неким местима је било и до 200 литара кише јуче, било је баш жестоко. Неки градови су за кратко време добили месечну количину падавина. Тога ће бити и у будуће и то је проблем када за један дан падне 100 литара, а затим уследи суша. То су бескорисне падавине које само направе проблем, као што се десило и код нас 2023., и потопе по градовима, а не могу да се искористе како би требало – закључује Ристић.
Србија Данас/Блиц