СВАКИ ТРЕЋИ СРБИН ПРЕЛЕЖАО ЈЕ КОРОНА ВИРУС: Много више грађана сада има антитела, да ли се ближимо крају тунела?
Сваки трећи грађанин Србије прележао је корона вирус и стекао антитела.
Од почетка епидемије у Србији је регистровано 323.367 оболелих од ковид инфекције, али су процене да је корону прележао сваки трећи становник Србије.
Резултати друге Националне студије која је започета 26. јуна, а коју је спровео Институт за епидемиологију Медицинског факултета у Београду са Институтом за примену нуклеарне енергије (ИНЕП), показали су да је пре трећег таласа епидемије, имунитет на вирус корона стекло 20,7 одсто становништва (након првог круга, у првој студији ова бројка је износила 6,4%).
ШТА НАС ОЧЕКУЈЕ ЗА НОВУ ГОДИНУ? Кризни штаб за оштре мере, а могућ је само један од четири сценарија!
МИСЛИТЕ ДА ИМАТЕ КОРОНУ ИЛИ ГРИП? Нова мистериозна болест, симптоми идентични, стручњак објашњава КОЈЕ СУ РАЗЛИКЕ
ИДЕМО КА СВЕТЛУ НА КРАЈУ ТУНЕЛА! Министар Лончар УЖИВО У ПРОГРАМУ открио - стиже нам СПАС у борби против короне
Резултати су тада показали да је највише отпорних на корону у Србији било међу млађима од 19 година.
Иако су они ретко евидентирани као заражени и оболели, показало се да готово сваки трећи (31,8 одсто) у овој узрасној групи има IgG антитела, односно природно стечен имунитет тако што су били заражени короном.
У међувремену Србију је погодио трећи, убедљиво најјачи талас корона вируса који нам је донео како највећи број заражених, тако нажалост и преминулих. У претходних 100 и кусур дана колико траје, регистровано је званично скоро 300.000 новооболелих, док је реална бројка драстично већа.
Како је то раније објаснио епидемиолог др Предраг Кон, да би се приближно добио тачан број заражених потребно је да се званична бројка помножи са пет или десет.
- Ако откријемо 6.000, тог дана је 60.000. То је динамична ствар - рекао је тада Кон.
Дакле, није искључено ни да после најновијег удара имамо још преко милион људи са антителима, односно барем трећину укупног становништва Србије, а можда чак и више.
Рекордне бројке
Иако још није крај овог месеца, децембар је апсолутни рекордер у броју оболелих и бележи готово половину укупног броја од када је епидемија захватила Србију. Наиме, од последњег дана новембра до данас регистровано је 147.929 заражених, док је од марта до краја новембра потврђено 175.438 случаја.
Иначе, неславни месец био је и новембар са више од 128.000 новооболелих, те је заједно са децембром донео око 276 хиљада заражених.
Свакако да је број заражених далеко већи него што је званично потврђено, јер се процењује да су добар део оболелих асимптоматски случајеви и да никад не буду откривени.
Треба имати и на уму да је незнатан број људи два пута био заражен. Премда не постоје подаци колико је било таквих случајева, летос је проф. др Дарија Кисић-Тепавчевић изјавила да је тада регистровано десетак случајева пацијената реинфицираних корона вирусом.
Студија: 20,7 грађана имуно на корону
Резултати друге Националне студије серопреваленције САРС-ЦоВ-2, која је започета 26. јуна, показали су да је пре трећег таласа епидемије, имунитет на вирус корона стекло је 20,7 одсто становништва.
Студију у којој је испитано 1.200 домаћинстава, односно укупно 2.500 испитаника, спровео Институт за епидемиологију Медицинског факултета у Београду са Институтом за примену нуклеарне енергије (ИНЕП).
Резултати показују да је највише отпорних на корону у Србији међу млађима од 19 година. Иако су они ретко евидентирани као заражени и оболели, показало се да готово сваки трећи (31,8 одсто) у овој узрасној групи има IgG антитела, односно природно стечен имунитет тако што су били заражени короном.
Кад се посматра укупна популација од вируса корона званично су најзаштићенији становници Крагујевца, Ужица, Чачка, Ваљева, Шапца... Чињеница да готово сваки пети (23,1 одсто) у овим крајевима има антитела која га штите од короне, на посредан начин показује да је у другом таласу епидемије корона званично најјаче "ударала" у Шумадији и Западној Србији.
Четвртина стекла имунитет пре трећег таласа
У првој студији рађеној током првог таласа епидемије установљено је да имунитет има 6,4 одсто становништва, али истраживачи су навели да резултати из прве и друге студије не могу да се сабирају. Као разлог навели су чињеницу да се не зна колико имунитет после инфекције траје.
Ипак, ако се придодају сазнања до којих су дошли истраживачи ИНЕП - да већина оболелих у првом таласу још има IgG антитела, можда би и могло да се закључи да је приближно четвртина становника Србије, пре трећег таласа епидемије, стекла имунитет на корону.
Наиме, наши истраживачи ИНЕП-а утврдили су да након прележане ковид инфекције антитела могу да се задрже у организму од шест месеци па чак до годину дана. Резултати наших истраживања поклапају са онима из иностранства, што побија првобитну тезу да антитела трају три месеца.
Како је недавно објаснила др Марија Гњатовић, истраживач у ИНЕП-у, антитела остају код пацијената које прате од марта, те се на основу тога може претпоставити да се антитела могу задржати и до годину дана.
- Од почетка када је пандемија кренула, стално се говорило о томе да антитела брзо нестају, говорило се о том паду након три месеца, међутим, десило се оно што сам ја и претпоставила, а то је да су тада коришћени непоуздани тестови, тако да на основу нових података ми имамо информацију да дефинитивно антитела остају од шест месеци па и дуже - објаснила је др Гњатовић.
Светло на крају тунела
Иначе, да би се зауставило ширење вируса требало би да бар 60-70 одсто становништва природним путем или вакцинацијом развије отпорност на корону.
Колико смо сада далеко од колективног бедема, остаје непознато јер је друга студија о колективном имунитету рађена до трећег таласа епидемије. Оно што је сигурно, тај проценат је далеко већи будући да у овом најјачем таласу бележимо више него рекордан број оболелих.
Свакако, треба придодати чињеницу да је имунизација против короне кренула у добром смеру у нашој земљи, а иако је пред нама и даље тежак период, види се светло на крају тунела борбе са короном.