СВАКО КО МУ СЕ ОБРАТИ, ПОМОЋИ ЋЕ МУ! Ево зашто толико Срба слави Ђурђевдан
Овај светац је толико драг Србима, да га славе два пута годишње, на Ђурђевдан и Ђурђиц.
Прва асоцијација на њега је Ђурђевдан и слика мушкарца на коњу како убија аждају, и она илуструје сву моћ и храброст овог војника који је кренуо Исусовим путем.
Претпоставља се да је рођен између 275. и 280. године, у Кападокији (Мала Азија). Након очеве погибије, са мајком се сели у Палестину, где се посвећује школовању. Убрзо бива примљен у римску војску где је јако брзо напредовао – у двадесетој години одликовао га је лично цар Диоклецијан. Пошто се у то време дешавао прогон хришћана, Георгије распушта робове, раздељује имање и благо сиромасима и гласно говори против прогонитеља хришћанства.
Чувши ово, Диоклецијан га баца у тамницу на тешке муке, но, храбри војник није поклекао и одрекао се хришћанства. Ни после неколико дана мучења сурове методе нису дале резултат. Све ово посматрао је велики број људи, међу којим и царева жена Александра, која је и сама постала хришћанка гледајући како чудо божије спашава Георгија. Цар наређује да их обоје погубе сечивом. То се збило 303. године, Георгије није доживео ни тридесету.
На месту његовог гроба почела су да се дешавају чуда, а веровање каже да ће Свети Георгије помоћи сваком у невољи ко му се обрати.
Легенда о змају
У језеру у близини града Лида, у Палестини, живио је огроман змај, који је мештанима оближњег града Вирита стварао бројне неприлике. Змај је често излазио из језера и прождирао људе који би се нашли у близини језера, а поред тога, имао је и отрован задах, који не би могле да среде ни најсавременије данашње орл ординације, од кога су се људи разбољевали и умирали.
Житељи овог краја су се најзад обратили и свом владару за помоћ али им он заповеди, да би се решили својих проблема са змајем, да сваког дана на обали језера жртвују по једно дете. Народ то прихвати и поче жртвовање деце.
Сваког јутра је по једно дете било остављано крај језера. На крају је дошао ред и на ћерку тог владара, јединицу, коју окитише и припремише за жртвовање. Док је уплакана девојка стајала крај језера, пред њом се указао свети Георгије, јашући на коњу, са копљем у руци.
Тад је и змај изашао из језера а Георгије је појурио ка њему и забио му копље у чељуст, пригњечивши га за земљу. По Георгијевом наређењу, девојка везује свој појас змају око врата и води га према граду. Градски владар и сви житељи због тога примише хришћанство, а у граду убрзо буде изграђена и велика црква посвећена пресветој Богородици и светом Георгију.
Сећате се Срећка (4) ком су погинули родитељи, а он се данима смрзавао сам? Прича коначно добија КРАЈ!
БОЖИЈИ ЗНАК КОЈИ СРБИ ЧЕКАЈУ НА ЂУРЂЕВДАН: Шта значи кад загрми на СВЕТИ ДАН, а шта нам се спрема кад ПАДА КИША?
АКО КРЕЋЕТЕ КА МАЂАРСКОЈ, СПРЕМИТЕ СЕ ЗА ОГРОМНУ ГУЖВУ: Потпуни колапс на граничним прелазима, возила у колонама ЧЕКАЈУ САТИМА
Култ Светог Георгија
Култ светог Ђорђа прихватили су најпре виши слојеви средњевековног друштва. За свог заштитника узимали су га витешки редови и неки градови, да би се брзо проширио и у народу и постао распрострањен у целој Европи.
Народ овог светитеља убраја у заштитнике, од оних које су људи у невољи призивали. Верује се да свети Ђорђе воли да се одазове невољницима и да им помогне. Појављује се у облику младог витеза на коњу, а нарочито радо помаже онима који славе његов дан.
Ђурђевдан међу Србима
Ђурђиц је породична слава која се прославља 16. новембра по новом календару. По црквеном учењу то је дан када је обновљен храм светог Великомученика Георгија у Лидији, где је положено његово тело. Ђурђиц се слави као и свака друга породична слава код Срба.
За разлику од Ђурђица која је породична слава, Ђурђевдан је пролећни празник за који су везана бројна народна веровања и магијске радње. Ђурђевдан се некада прослављао у целој Србији као почетак летње половине године – 6. маја, на дан смрти Великомученика Георгија.
ПРОГНОЗА ЗА ПРЕДСТОЈЕЋЕ ЛЕТО: Шта нам се спрема у ЈУНУ И ЈУЛУ, киша или сунце?
СКРИВЕНА ИСТИНА! Нобеловац који је ОТКРИО РАК зна како избећи ОПАКУ БОЛЕСТ - све се своди на ОВЕ ФАКТОРЕ
СТРУЧЊАЦИ УПОЗОРАВАЈУ! Од четвртка следи ПЕТ ДАНА ПОТОПА, постоји велика ОПАСНОСТ ОД ПОПЛАВА
Тада су се почињали многи послови. Код сточара, који су нарочито празновали Ђурђевдан, тога дана се стока истеривала у планину на летње паше. Сматрало се да на Ђурђевдан вештице и друге зле делају, због чега су сељаци палили велике ватре да би заштитили село и себе. Да би били здрави и јаки током године, људи су се китили цвећем и биљем, опасивали се врбовим и дреновим прућем.
Понегде се младеж љуљала на дреновом дрвету да би била здрава као дрен, а девојке су се ваљале по зеленом житу да би им коса расла као жито.