Све до Кајмакчалана, СВУДА ГДЕ ЈЕ КРОЧИО СРПСКИ ВОЈНИК РАСТЕ ОВАЈ ЦВЕТ: Ево зашто га СА ПОНОСОМ НОСИМО! (ФОТО)
Србија и свет данас обележавају 11. новембар, Дан примирја у првом светском рату.
Овај празник у Србији се обележава од 2012. године. У знак поштовања и сећања на српске јунаке, војнике који су у Првом светском рату дали животе за слободу и Србију, људи на ревер треба да окаче симбол овог празника - свет по имену Наталијина рамонда. Предлог да то буде баш овај цвет није случајан - потекао је од директора Канцеларије за КиМ Марка Ђурића и то захваљујући својој симболици.
11. новембар није САМО НЕРАДАН ДАН: Ево зашто се празнује и КОЈА СИМБОЛИКА се крије иза овог датума (ФОТО)
БУДИТЕ ПОНОСНИ НА СВОЈЕ ПРЕТКЕ: Србија је била САВЕЗНИК И ОСЛОБОДИЛАЦ у Великом рату (ФОТО)
Сваки Србин ће бити поносан кад чује шта се дешава са РОДНОМ КУЋОМ ПАТРИЈАРХА ПАВЛА: Прави се "МАЛИ ПРИЗРЕН"
Рамонда сербица је српска лепотица
Наталијина рамонда (Рамонда nathalie) необичан је цвет изузетне лепоте, а његова симболика важна је Србе из неколико разлога. Овај цвет познат је и као цвет феникс јер и кад увене и потпуно се осуши може да оживи ако се и мало залије.
Стога живот овог необичног цвета има изузетну симболику у вези са Великим ратом и српском војском у њему - војском која је дословно васкрсла и иако измучена показала своју моћ и храброст у Великом рату.
Рамонду је први класификовао чувени природњак Јосиф Панчић 1874. године. Дао јој је име српска рамонда (Рамонда сербица). Биљка је прво уочио на Ртњу, а потом и у околини Ниша. Наш народ их зове и колачићи, а неодољиво подсећају на љубичице. Јаке су и издрљиве, преживеле су и ледено доба и опстале до дан-данас - расте на истоку Србије и на Кајмакчалану у Грчкој, чији је највиши врх Свети Илија, а на ком је српска војска, под командом војводе Живојина Мишића, водила жестоке борбе уочи пробој Солунског фронта у Великом рату.
Цвет назван по српској краљици
Ова биљка, надалеко позната по својој лепоти, добила је име по српској краљици Наталији. Реч је о супрузи краља Милана Обреновића. Пошто је краљ волео да борави у у Нишу, тадашњој другој престоници Србије, с краљем и краљицом увек је путовао и др Сава Петровић, дворски лекар.
Он је био образован човек, волео је ботанику и дуге шетње. Једном приликом, шетајући се околином Ниша, уочио је још једну врсту ове биљке и дао јој име Рамонда nissana - нишка рамонда, али јој то име није било суђено.
Очаран краљичином лепотом, дворски лекар променио је цвету име у Наталијина рамонда - Рамонда nathaliae. Биљку је тако открио доктор Сава Петровић 1884, али ју је у ботанику и литературу први увео Јосиф Панчић. Ова ретка биљка расте само у Србији, Македонији и Грчкој. Данас је ретка и угрожена врста, а у Србији и строго заштићена.
Народ је зове и васкршњим цветом јер и кад је осушена оживи, а цвета баш за Васкрс. У Европи, осим рамонди, свега две врсте имају ову способност анабиозе.
У ЧЕМУ СРБИ ДАНАС ГРЕШЕ? Погледајте шта су наши преци носили као ПОКЛОН НА СЛАВЕ, то су праве ВРЕДНОСТИ!
ШТА ЈЕ ТО СРПСКИ НАЦИОНАЛИЗАМ? Легендарни говор Данила Лазовића који се и данас препричава! (ВИДЕО)
ПРИЧА О НАЈТУЖНИЈОЈ СРПСКОЈ ПЕСМИ: Книнџа је отпевао под бомбама, избеглице лежале у студију (ВИДЕО)
СТИГЛО ПИСМО! ХРВАТИ ХОЋЕ ДА ПУКНУ ОД МУКЕ! Америка захтева од Загреба да подржи филм о ЗЛОЧИНИМА У ЈАСЕНОВЦУ!
ОВО ЈЕ ТИТОВА ПРАУНУКА! Глумила је у серији коју смо ОБОЖАВАЛИ, а ево шта је НАСЛЕДИЛА ОД ПРАДЕДЕ (ФОТО)
Хтели секирама против топова: Зашто је ова битка СРПСКЕ ВОЈСКЕ посебна? (ВИДЕО)