СВЕ О КОРОНАВИРУСУ ШТО ТРЕБА ДА ЗНАТЕ: Прети ли нам пандемија? Како да се обранимо? Деца су најотпорнија?
Од укупно седам нивоа глобалног ширења зараза, колико их је Светска здравствена организација категоризовала, тренутно је на снази пета фаза - последњи ниво епидемије због вируса корона званично названог Ковид-19.
Иако пандемија још није проглашена, главни талас епидемије на глобалном нивоу, према статистичким кривама, очекује се у наредних 40 дана, док ће вакцина бити доступна знатно касније.
Број заражених у Кини од вируса Ковид-19 (цовид: цорона вирусе дисеасе) достигао је више од 66.000, а број умрлих од последица заразе попео се на преко 1.300. Старији кинески туриста који је био хоспитализован у Француској преминуо је од короне и то је први смртни случај изазан овим вирусом у Европи.
СРБИ ИЗ ВУХАНА СЕ ВРАТИЛИ У СРБИЈУ после две недеље у карантину: Људи у Кини су уплашени! (ВИДЕО)
Четворо држављана Србије се враћају из карантина у Француској
Стефан је евакуисан из Вухана, а сада се огласио из карантина у Француској: Једва чекамо да дођемо кући
Број оболелих могао би бити далеко већи, јер је врло вероватно да случајеви с благим симптомима нису ни откривени.
Протеклих дана забележени су рекордни бројеви смртних случајева и заражених у једном дану, што је многе навело да помисле да епидемија нагло расте. Међутим, здравствени званичници кажу да је у примени нова метода захваљујући којој ће пацијенти моћи да започну лечење на време.
Епицентар инфекције је у Кини, али постоје и случајеви у 28 других земаља на готово свим континентима. На крузеру Дајмонд принцес утврђено је 286 оболелих. На крузеру је више од 3.500 људи, а међу њима и 14 држављана Србије, од којих је четворо у изолацији без симптома.
Као и други вируси корона, верује се да потиче од животиња. Многи од људи који су у почетку били заражени или су радили или су куповали на пијаци у кинеском граду Вухан, жаришту епидемије.
Опасност од заразе
Нови вируси обично потичу од животињских домаћина. Ебола и грип су други примери, а тешки акутни респираторни синдром (САРС) и блискоисточни респираторни синдром (МЕРС) узроковани су вирусима корона који потичу од животиња.
Нема дилеме да је по броју жртава нови вирус корона надмашио ова два респираторна синдрома. Преноси се капљицом оболелог на другог човека, што значи да одређено време остаје на површинама, али се још не зна колико дуго. Због тога лекари апострофирају значај честог прања руку у спречавању заразе.
Две кључне непознанице су о вирусу корона - колико је опасан и колико је заразан. Стопа смртности од инфекције короном је око два одсто, али је прерано изводити било какве закључке јер се још не зна тачан број заражених.
У нашој земљи за сада није забележен случај оболевања, али Србија прати мере које СЗО предлаже поводом овог вируса означеног као глобална опасност по јавно здравље. На одржаној трибини у Дому омладине у Београду на тему мера за борбу против епидемије и пандемије вируса корона и одржавање континуитета пословања, епидемиолог Предраг Кон јасно је констатовао да у нашој земљи нема циркулације вируса корона.
- Можемо да тврдимо да у Србији нема циркулације вируса корона, јер је испитан сваки случај са повишеном температуром или другим сумњивим симптомима. Такође, имамо особе које долазе са простора угрожених овим вирусом чије здравствено стање пратимо из дана у дан - казао је доктор Кон.
Сличност са грипом
Вирус корона напада горње дисајне путеве, а говорећи о симптомима, епидемиолог Кон навео је да се они не разликују у значајној мери у односу на грип.
- Корона личи на једну тежу респираторну инфекцију. Дакле, симптоми су суви кашаљ, температура изнад 38,5 степени, отежано дисање. Једина разлика код грипа је што ови симптоми наступају нагло и одједном. Као и то да код вируса корона није тако изражена кијавица као код грипа - истакао је епидемиолог.
Слични симптоми не имплицирају да би требало изједначити грип и корону.
- Грип и корона нису исто. Историјски гледано, грип је показао потенцијал да изазове пандемију, корона до сада то није показала. МЕРС и САРС су биле ограничене епидемије на 20 до 26 земаља, на колико су се шириле. Није ово иста ситуација као што је била 2003. или 2012. године, ово је нешто озбиљније од тога. Морамо да сачекамо још месец и по дана, да видимо како ће се вирус понашати када изађе из сезоне респираторних инфекција - додао је он.
Да ли су деца најотпорнија
Као и код грипа, најрањивије категорије подложне инфекцији су старији и хронични болесници. Није сасвим јасно зашто деца очигледно бивају поштеђена најтежих последица овог вируса, али иста ситуација запажа се и кад су у питању многе друге заразне болести.
Према једној од теорија светских стручњака, разлог је у урођеном имунолошком одговору, то јест у првој реакцији организма на различите групе патогена која је активнија код деце. Урођени имунолошки систем је прва линија одбране од патогена, док се адаптивни имунитет стиче током живота као резултат излагања организма различитим страним патогенима.
Ако је урођени имунолошки одговор јачи код деце изложене утицају вируса, она се можда лакше и брже штите од инфекције него одрасли, те стога имају само благе симптоме. Поред снажног урођеног имунитета, на њихову отпорност можда утичу још неки разлози: здравији респираторни органи, јер су били мање изложени диму цигарета и загађењу него одрасли, осим тога, чињеница је да су деца здравија у начелу, те имају мање хроничних болести.
Најзад, одрасли су подложнији веома штетном акутном респираторном дистрес синдрому (АРДС) или синдрому акутног плућног едема, због кога долази до нагомилавања течности у плућним алвеолама, чиме се знатно отежава дисање.
Прети ли свету пандемија
СЗО је мишљења да развој короне засада не представља "пандемију", израз који означава ситуацију светског ширења неке болести. Међутим, упозоравају да је вирус корона "најгори непријатељ којег можете да замислите" и представља већу глобалну претњу од тероризма.
Поводом изјаве једног од водећих епидемиолога из Хонгконга да ће се корона врло брзо прошири на две трећине светске популације, доктор Предраг Кон казао је да таква прогноза не би била могућа ни у случају грипа за период од три, четири године. Кинески здравствени званичници спекулишу да ће крај епидемије бити у априлу, међутим, мање оптимистичан је генерални директор СЗО који упозорава да је опасност по свет и даље велика, те да епидемија може ићи у било ком смеру.
Вакцина тек за 18 месеци
Пресудна разлика у односу на грип јесте да не постоји вакцина за Ковид-19, а на њега не делују ни антибиотици. У већини случајева симптоми нестају сами, а лекари могу да их ублаже тако што ће преписати лекове против болова или грознице. За оне који имају слабији имуни систем постоји шанса да вирус изазове озбиљније болести респираторног система, као што су упала плућа и бронхитис.
Генерални директор СЗО Тедрос Адханом Гебрејесус недавно је изјавио да би прва вакцина против короне могла да буде завршена тек за 18 месеци. На споменутој трибини у Београду говорио је и доктор Владимир Брусић, биоинформатичар и један од научника који су радили на проналаску вакцине против свињског грипа. Како је нагласио, проналазак вакцине против короне не би имао смисла, имајући у виду да ће вирус нестати у периоду који је неопходан за њено тестирање.
- Вакцине су најбоље средство за превенцију и заштиту од вируса. Међутим, сматрам да је бесмислено правити вакцину против овог вируса зато што ће он нестати и неће бити преносиоца - објашњава др Брусић, додајући да је јако важно да се ради на технологији за бржи развој вакцина.
Са потребом убрзања могућности да се дође до вакцина сагласан је и епидемиолог Кон, али наглашава да је апсолутни минимум од шест месеци неопходан како би се дошло до безбедне и тестиране вакцине.
Надгледање путника
Доктор Брусић недавно је дошао из Кине и на његову констатацију да се заштићеније од короне осећао док је био тамо него у Србији, епидемиолог Кон каже да је наша земља предузела довољно мера за ситуацију каква је код нас.
- Кина је предузела драстичне мере јер су они суочени са ситуацијом да на сваком кораку могу да се заразе. Ми немамо корону и немамо од чега додатно да се штитимо. Србија према новом вирусу поступа у складу са Законом о заштити становништва од заразних болести и спроводи мере као што је здравствени надзор над путницима који долазе из подручја захваћеним вирусом. То значи да такви путници добијају здравствено упозорење да се јави надлежном институту или заводу за јавно здравље. Они који дођу са повишеном температуром издвајају се на аеродрому и шаљу на даље анализе. Ако су анализе негативне и особа се пушта кући, његово стање се даље свакодневно прати телефоном. Таква пракса нарочито функционише са Кинезима и са њима немамо никаквих проблема. Чак и када се десе пропусти да путници не добију здравствено упозорење, а морам да признам да је таквих пропуста било, Кинези се сами јаве надлежном институту и инсистирају да се прегледају - објаснио је епидемиолог.
Превенција
Засад је једини начин за превенцију од инфекције короном избегавање контакта са зараженом особом, као и избегавање честог додиривања уста, носа и очију. Такође, савет је да се руке перу детаљније, најмање 20 секунди. Доктор Брусић навео је да је највећи проблем код короне тај што о њему учимо док се он дешава.
- Корона је непозната и људи је се боје. С друге стране, постоји тај људски фактор да због превенције људи иду у скафандерима, са маскама, што такође изазива страх. А када смо у страху, не можемо рационално да реагујемо. Епидемија и пандемија је било и биће, најважније је како се припремимо за то - завршио је др Брусић.
Када је реч о превентиви, епидемиолог Кон каже да би требало да примењујемо стандардну хигијену у току респираторне сезоне.
- Дакле, коришћење папирних марамица за хигијену носа, прање руку, избегавање контаката у затвореним просторијама. То су савети за садашњу ситуацију у нашој земљи јер у овом тренутку нема теоријске шансе да се зарази неко ко није био у контакту са зараженом особом. Чим би се евентуално први случај открио у нашој земљи, онда се и мере превенције мењају. Такође, препоручују се маске FF52 и FF53 на Инфективној клиници као минимум заштите за све здравствене раднике. Чињеница да то није неопходно, довољне су хируршке маске за основни ниво заштите, то важи и за аеродром и за места где нема непосредне интервенције. Најважније од свега, имунизација је главна мера превенције од заразних болести, не постоји ниједна друга мера која може да замени вакцину - закључује епидемиолог Кон.
КОРОНАВИРУС НИКАДА НЕЋЕ НЕСТАТИ? Ево који су могући исходи смртоносне епидемије
УЗ БРАЋУ КАД ЈЕ НАЈТЕЖЕ! Ужичани питали Кинезе како да помогну, а пакет је послат одмах НАКОН ОДГОВОРА
ПРВА ЖРТВА ВИРУСА У ПИРОТУ: Болесник преминуо после компликација
Познато стање СРБА заробљених у КАРАНТИНИМА у Француској и Јапану: НЕДЕЉА пресудан дан за неке од њих!
На Инфективној клиници у БЕОГРАДУ збринуто СЕДАМ ПАЦИЈЕНАТА ЗБОГ КОРОНАВИРУСА: Ево какви су РЕЗУЛТАТИ!