СВЕ ШТО НИСМО ЗНАЛИ О АНТИТЕЛИМА: Др Гњатовић дала одговор - да ли дуже трају природна или она након вакцине?
Неки научници напомињу да овај природни имунитет може да траје годинама након прележане болести
Антитела која настану код оних који су прележали ковид 19 након средње и тешке клиничке слике су на сличном нивоу оних која се стекну након имунизације.
Овако је др Марија Гњатовић, истраживач сарадник Института за примену нуклеарне енергије ИНЕП, објаснила да са прележаним Сарс-ЦоВ-2 вирусом, ипак имамо трајнију заштиту него што се првобитно мислило.
БРОЈ ОБОЛЕЛИХ У ПРЕСТОНИЦИ И ДАЉЕ ПРЕЛАЗИ 1.000: Каква је ситуација са короном у другим градовима Србије?
"ВАТРЕНО ОКО" РАДИ ПУНОМ ПАРОМ: Бројеви забрињавају, све више позитивних на тестовима
НАЈНОВИЈИ ПОДАЦИ! Још 3.588 инфицираних ковидом, преминуло 15 лица: Сутра се уводе ригорозније мере
У прилог резултатима добијеним на Институту иде недавна студија објављена у часопису Сциенце која каже да имунитет може да траје чак осам месеци.
Неки научници напомињу да овај природни имунитет може да траје годинама након прележане болести.
- Апсолутно се слажем да имунитет стечен након короне може дуго да траје. Код средње и тешко оболелих пацијената антитела могу да трају и дуже од годину дана, док код лакше прележаних облика болести, она нестану за неколико месеци, односно трају до 6 месеци - рекла је др Гњатовић.
Међутим, нека истраживања су показала да имунитет може да траје дуже и ако је пацијент имао блажи облик болести.
Како год, битно је да прве студије које су показивале да имунитет траје најмање три месеца више "не пију воду".
То што тело може дуго да се "сећа" да је било инфицирано короном и да када се поново сретне са вирусом, меморијске Б ћелије брзо произведу имунски одговор, није разлог да се, како сматрају стручњаци, они који су прележали вирус не вакцинишу.
Имунитет након вакцине
Научници још не знају колико траје заштита после вакцине против коронавируса, односно на колико ћемо морати да добијамо ревакцине, посебно сада када су се појавиле бројне мутације.
Познато је, међутим, то да се код већине доступних вакцина пун имунитет постиже две недеље након ревакцине.
- Тачније, после Фајзер/БионТекове вакцине већ после прве дозе почну да се стварају антитела, као и код Спутњика В, можда мало касније. Код Синофарма интензивније стварање почне после ревакцине, али ће та антитела дуже трајати. Код АстраЗенеке, пошто је механизам деловања вакцине засниван на ДНК, односно у питању је векторска вакцина као и руска, онда једнако брзо почне стварање после прве дозе. Обе вакцине дају јак имунолошки одговор - навела је.
Ипак, додаје она, антитела не треба проверавати док не прође бар две недеље од ревакцине.