Сви га имамо у кући: Овај уређај је одговаран за смрт више од 40.000 људи - Европска унија разматра забрану коришћења
Извештаји спроведених студија кажу да су штетни гасови повезани са болестима срца и плућа, и скраћују живот за скоро две године.
Плински шпорети убијају 40.000 Европљана сваке године испуштајући загађиваче у њихова плућа, показује извештај, а број жртава је двоструко већи од оног узрокованог саобраћајним несрећама.
Ови шпорети испуштају штетне гасове повезане са болестима срца и плућа, али стручњаци упозоравају да јавност слабо разуме њихове опасности. У просеку, коришћење плинског шпорета скраћује живот за скоро две године, према студији домаћинстава у ЕУ и Великој Британији.
- Обим проблема је много гори него што смо мислили - изјавила је главна ауторка Јуана Марíа Делгадо-Саборит, која води лабораторију за истраживање заштите животне средине на Универзитету Јауме И у Шпанији.
Истраживачи су приписали 36.031 преурањену смрт сваке године плинским шпоретима у ЕУ, а додатних 3.928 у Великој Британији. Кажу да су њихова процена конзервативне, јер су узели у обзир само здравствене ефекте азот-диоксида (НО2), а не и друге гасове попут угљен-моноксида и бензена.
- Још 1978. године смо сазнали да је загађење НО2 у кухињама које користе гас много веће него код електричних шпорета - рекла је Делгадо-Саборит. "Али тек сада можемо да прецизно одредимо колико живота се скраћује."
Једна трећина домаћинстава у ЕУ користи гас, а тај проценат расте на 54% у Великој Британији и више од 60% у Италији, Холандији, Румунији и Мађарској. Ови шпорети сагоревају фосилни гас и испуштају штетне супстанце које изазивају упале дисајних путева.
Извештај, који је подржала Европска климатска фондација, ослања се на истраживање из прошле године које је мерило квалитет ваздуха у домовима како би утврдило колико кување на гас повећава загађење унутрашњег ваздуха. То је омогућило научницима са Универзитета Јауме И и Универзитета у Валенсији да израчунају односе између загађења унутрашњег и спољашњег ваздуха приликом кувања на гас, као и да мапирају изложеност НО2 унутар кућа.
Затим су применили стопе ризика од болести, узете из студија о спољашњем загађењу НО2, како би израчунали број изгубљених живота.
- Главна непознаница је да ли се ризик од умирања, који се везује за спољашњи НО2 може применити на унутрашњи НО2 из кувања на гас - рекао је Steffen Лофт, стручњак за загађење ваздуха са Универзитета у Копенхагену, који није био укључен у истраживање. - Али то је праведна претпоставка и потребна за оцену -
Резултати се поклапају са студијом у САД-у из маја, која је открила да су гасни шпорети одговорни за скоро 19.000 смртних случајева годишње међу одраслима.
ЕУ је овог месеца пооштрила правила о квалитету спољашњег ваздуха, али није поставила стандарде за квалитет унутрашњег ваздуха.
Европска алијанса за јавно здравље (ЕПХА) позвала је доносиоца одлука да постепено укину плинске шпорете постављањем лимита на емисије, нудећи новчану помоћ за прелазак на чистије шпорете и обавезивање произвођача да означавају шпорете са ризицима од загађења.
- Предуго је било лако игнорисати опасности плинских шпорета - рекла је Сара Bertucci из ЕПХА. „Попут цигарета, људи нису много размишљали о здравственим последицама – а као и цигарете, плински шпорети су мала ватра која пуни наш дом загађењем -
Људи се могу делимично заштитити од испарења приликом кувања отварањем прозора и укључивањем вентилатора.
Делгадо-Саборит је изјавила да су она и њен супруг одрасли у кућама где се кувало на електричним плочама, што је "чистије, сигурније и здравије", али су касније прешли у кућу са плинским шпоретом у кухињи.
- Сада смо у средини неких побољшања у дому и одбројавам дане до када ћу имати нову електричну плочу у својој кухињи -