"ТЕШКО ЈЕ ПРИХВАТИТИ СМРТ, често сањамо наше пацијенте како се боре за ЖИВОТ" Исповест лекара о борби са короном
Више од 900 пацијената из целе Србије лечено је у КБЦ "Др Драгиша Мишовић", који је међу првима претворен у Ковид болницу.
- Тешко је прихватити смрт пацијента. Сећам се када су ми јавили за једног младог човека да је преминуо, нисам могао да се суздржим, заплакао сам. Често се дешава нама анестезиолозима да ноћима сањамо пацијенте како им понестаје кисеоника и то нас буди окупане знојем - прича доктор Предраг Стевановић.
ЈУТРОС ЈЕ ЗАВРШЕН ПОСЛЕДЊИ ПОЛИЦИЈСКИ ЧАС У СРБИЈИ
КОН НА ФЕЈСБУКУ ОБРУСИО АНТИВАКЦИНАШИМА: Пре би изабрали смрт од заразне болести него да се вакцинишу?! (ФОТО)
"НЕЋЕМО ПОБЕДИТИ КОРОНУ ДОК НЕ СТЕКНЕМО КОЛЕКТИВНИ ИМУНИТЕТ": Др Милићевић сматра да ће ситуација зависти од следећег
Управник Клинике за анестезију и интензивно лечење КБЦ "Др Драгиша Мишовић" испричао је ово и изнео највећи терет јер се у тој клиници лечио највећи број тешких пацијента из целе Србије током епидемије вируса корона у нашој земљи.
Више од 900 пацијената из целе Србије лечено је у КБЦ "Др Драгиша Мишовић", који је међу првима претворен у Covid болницу. Највећи део њих је излечен и пуштен кући. На интензивној нези било је 211 тешко оболелих пацијената, а више од половине њих на машинама за дисање.
- Веома брзо су почели да долазе тешки пацијенти, јер више није било места у осталим болницима, пре свега на Инфективној клиници. Велики број тих пацијената још на улазу у болницу морао је бити интубиран и стављен на респиратор. То је почело од првог дана и до те мере је било интензивно да смо у једном моменту од укупног броја пацијената на респиратору у целој Србији имали 60 одсто њих - каже проф. др Стевановић.
У време када је у Србији било укупно 90 пацијената на респиратору, на овој клиници је било њих 50.
- Те дане нећу заборавити јер су моје колеге анестезиолози, који су изнели посао са најтежим пацијентима, излазили из смена потресени свиме што су доживели. Дешавало се да у сат времена морамо да интубирамо по десет пацијената одједном. А све се то догађа таквом брзином да не знате коме пре да пружите помоћ. То су слике које су на сваког од нас оставиле јак утисак - истиче проф. др Стевановић.
Највећи изазов
Како додаје, непредвидљивост клиничке слике захтева стално присуство уз пацијента и спремност да се одреагује на најефикаснији начин.
- Имали смо срећу што су сви наши пацијенти били добро дијагностиковани. Мислим да смо једина установа која је свим пацијентима радила скенер плућа и такозвани дијагностички скор, чиме смо имали јасан увид у стање пацијента. Међутим, тај облик болести који условљава поремећај гасова, пре свега кисеоника, толико је различит код болесника. Брзина којом се ти поремећаји испољавају и којом се стање пацијената погоршава је просто невероватна. Причате с пацијентом, а у року од пет минута стање му се драстично погорша. И кад урадите све што је у вашој моћи, он кроз пола сата умре - каже професор.
Помоћ је пристигла од анестезиолога из ортопедске болнице с Бањице, који су се прикључили од друге недеље борбе, као и од колега из других болница и градова Србије који су долазили на 15 дана.
- Сами не бисмо могли да изгурамо овако велики прилив пацијената. Велики број колега са којима радим су били или су сада моји ученици и поносан сам на њих. Мислим да су ме превазишли. Чињеница је да овај посао мора да се ради тимски, обављали смо га у сменама од по четири сата јер заштитна опрема не дозвољава да дуже проводите у том простору који је јако контагиозан због велике концентрације вируса у ваздуху. Осим тога, брзо се заморите у опреми, некада сте принуђени да трчите са спрата на спрат, на одељење где се пацијенту погоршало стање, те морате брзо да га транспортујете у интензивну - указује проф. др Стевановић.
Наглашава да је ово највећи изазов у његовој 35-годишној каријери анестезиолога, као и да је страх неминован.
- Овај посао је можда тежи сада него у ратним условима, јер никада није био толики прилив пацијената. Притом, боримо се са невидљивим непријатељем и разумем ако се понекад јави страх. Тада имате потребу да скинете све са себе и изађете напоље. Морате бити довољно свесни, јер нису ти страхови без основа. Сви смо ми обични људи и знамо да можемо да се заразимо. Све моје колеге су осећале страх, али то никада нисте могли да приметите. Због тога тврдим да су национални јунаци и да су понели највећи терет - наглашава проф. др Стевановић.
Без слободног дана
Чак и сада када епидемија јењава у нашој земљи и када су у другим болницама по два пацијента на респиратору, на Клиници за анестезиологију КБЦ "Др Драгиша Мишовић" је десет таквих пацијената и око 30 у јединици интензивне неге. Главна сестра клинике Сузана Зајић истиче да је поносна на тим анестетичара и сестара који од почетка епидемије раде без иједног слободног дана. И нико од њих није показао незадовољство.
- То су људи који имају децу код куће, болесне родитеље. Можда су некада хтели нешто да траже, али само приђу и питају да ли сам добро. Многи од њих спавају у болници, изоловали су се од породица и још их нису видели. Увек је тај страх присутан и кад сте код куће, размишљате да ли сте све урадили како треба, да ли сте се довољно дезинфиковали, да ли прићи деци. Када сам после дуго времена видела мајку, осетила сам се као дете, размишљала сам да ли да је загрлим. Наравно да то нисам урадила и зато често истичем да у оваквој ситуацији када су све породице на окупу, наше породице ипак нису. И то је оно што сви жељно ишчекујемо - искрена је Сузана.
Додаје да се раније нису сусретали са тако тешким ситуацијама, јер су њихови пацијенти пре епидемије углавном излазили излечени из болнице.
- Радити у оваквим условима са најтежим пацијентима, различите животне доби, није лако. Многи су врло брзо из једне благе клиничке слике завршавали на респиратору. Најтеже нам пада губитак живота, за које смо се борили и дали све од себе. То је тешко описати. Свима ће нам то остати у сећању - каже она.
С друге стране, како истиче, радују се као деца када неког пацијента скину са машине.
- Свакако да нам је заштитна опрема отежавала и схватили смо да дуже од четири сата не можемо да издржимо. Оног тренутка када уђете у интензивну, не можете ни да пијете воду, ни да једете, нити да обавите било коју физиолошку опрему. Међутим, када пацијента скинемо са машине за дисање и када видимо да излечени одлазе кућама, то је оно што нам даје снагу. Тада заборављате и на умор и на ране настале од ношења опреме - закључује Сузана.
Применили процедуре на које се ретко ко усудио
У жељи да помогну пацијентима, анестезиолози с ове клинике применили су процедуру која је у почетку епидемије била готово забрањена јер носи велики ризик од заразе.
- Трахеотомијом смо велики број пацијената скинули са машине за дисање и вратили у нормално дисање. Са једним од наших водећих хирурга доц. др Дејаном Стојаков осмислили смо на који начин то да изведемо и смањимо могућност да се заразимо. И успели смо у томе. До сада смо урадили серију од 22 трахеотомије и на тај начин брже успели да више од половине таквих пацијената одвојимо од машине за дисање. Већи број таквих процедура урађен је једино у болници у Америци - наводи проф. др Стевановић.
Осим тога, примењивали су различите облике кисеоничне терапије, окретали пацијенте на стомак, лечили пацијенте са бројним пратећим болестима, обављали порођаје и лечили труднице које су Covid позитивне.
Страх у очима пацијената
Након 25 дана, колико је био прикључен на машину, пацијент који је иначе књижевник, пожелео је да искаже своја осећања на папир.
- Он је био трахеотомисан и након што се пробудио, извадили смо му канилу. Када је почео да говори, тражио ми је свеску и оловку, каже да су му се вратила сећања. Једва чекам да прочитам његов доживљај и како то изгледа са друге стране. Тај страх у њиховим очима док гледају поред себе пацијенте на којима примењујемо најагресивније методе лечења. Свесни су да то може и њима да се догоди и виде да неки не могу да се излече - каже проф. др Стевановић.
НАРЕДНО ЛЕТОВАЊЕ БИ МОГЛО ДА ИЗГЛЕДА ОВАКО? Забрана шведског стола, карантин после мора, тестови...
ПОНОВО СЕ СРБИЈА ДИГЛА НА НОГЕ: Ново, гласно "НЕ", још гласније против "корона опозиције" (ВИДЕО)
КОНАЧНО! РЕШЕН ПРОБЛЕМ САМОСТАЛНИХ УМЕТНИКА: Премијерка најавила финансијску помоћ, а ево КОЛИКО ће она износити