ДОСТОЈАН! Патријарх Порфирије устоличен у Пећкој патријаршији (ФОТО/ВИДЕО)
Патријарх Српске православне цркве Порфирије, 46. по реду, данас је устоличен у манастиру Пећка патријаршија.
Патријарх српски Порфирије изабран је у фебруару прошле године за поглавара Српске православне цркве и убрзо након тога устоличен је у Саборној цркви у Београду. Будући да, осим титуле поглавара српског, носи и титулу митрополита Београдско-карловачког и архиепископа Пећког, он се устоличује и у Пећкој патријаршији. Међутим, ово устоличење је одлагано пре свега због пандемије коронавируса.
Патријарх Порфирије устоличен је за 46. патријарха Српске православне цркве после служења Свете архијерејске литургије у Пећкој патријаршији поводом великог црквеног празника - Покрова Пресвете Богородице.
ДАНАС ЈЕ ПОКРОВ ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ: Обичаји прате овај ВЕЛИКИ ПРАЗНИК, а један је посебно ВАЖАН ЗА ДЕВОЈКЕ
ДАНАС ЈЕ ЗВАНИЧНО УСТОЛИЧЕЊЕ ПАТРИЈАРХА ПОРФИРИЈА: Завршене свечане припреме у Пећкој патријаршији - чин ће се обавити у присуству 30 епископа
ВЕЛИКА РАДОСТ ЗА КОСОВСКЕ СРБЕ: Патријарх Порфирије стигао у епархију рашко-призренску, прошетао старом српском престоницом!
Завршена литургија устоличења у Пећкој патријаршији
Патријарх говори молитву устоличења
На крају ће рећи Амин, што значи Нека тако буде.
- Драги народе многи разлози скренули су нас даас у ово историјско седиште. Мноштво је повода и разлога, а само је један најванији, један једини без кога не би постојао и не би био могући нити један други. Тај главни разлог је тај да нас је пресвета Мати Божија овде скупила да на празник њеног покрова не обеевамо само један догађај из њеног живота, већ један догађај из нашега живота и живота наше свете СПЦ. Догађај њеног чудесног јављања у Цариграду 1911. године када се часним својим Покровом надвила над вернике указујући им се прекрасна у свом сјају, слави и лепоти небеског постојања коме нас води.
- Прослављање празника Покрова проесвете Богородице нас хришћане изнова радује, јер изнова схавтамо, разумемо и подсећамо се да смо народ Боћији и да њему припадамо и да његов благослов спасења припадамо, Да имамо Бог очев, цркву нашу али и да истовремено припадамо и својим поодицама и својим народима. Тако је преподнобна Мати учинила да ова света литургија буде која је икона, главни је разлог због којег смо овде. То је главни разлог због којега смо дошли, због којег је и српски патријарх овде.
- То је разлог да се сви молимо за све људе. Али Пресвета Богородица чији покров славимо носи тај исти мир. Све вас молимо да се са овог светог места молимо за све људе, наше браће и сународнике, али и за све они који живе овде, пре свега Албанце, да градимо заједно мир, који су заједно чували ову светињу. Ту су честити Албанци без обзира на то што су били Муслимани, искено верујући људи знали за моћ молитве да тамо где је присутна молитва да је ту и приустан и бол. Желео сам ово најпре да кажем на почетку да не би неко спочитавао српској цркви.
- Многи говорећи о миру а неретко желе немир, шта више намећу га. И када се повећава опасност од најпогубнијег, светског рата, катаклизме, програм нае цркве је само мир и само мир. И то прво праштање и мир са којима смо најближи. Који нам је први сусед. Мир који је узрок опстанка и нама и наше деце. И треба да нам је свима јасно да су наша деца најважнија нама који овде живимо. Зато са овог места поручујемо и Србима и Албанцима нађимо уз божју помоћ снагу, и чувајмо једни једни друге.
Патријарх је додао да су заједичке молитве извор наше заједнице и да су оне изнад сваке идеологије.
Патријарх Порфирије уведен у трон патријарха српског
Његова светост господин Порфирије уведен је у трон архиепископа пећког, митрополита београдско-карловачког и патријарха српског.
Владика цроногорско-приморски Јоаникије предао је панагију патријарху Порфирију.
Увођење у трон пратили су повици присутних "аксиос" (достојан).
Грамата о устоличењу патријарха Порфирија
Епископ Зворничко-тузланси Фотије, члан Синода СПЦ, чита грамату о устоличењу Патријарха Порфирија.
Причешће архијереја и верника
Епископи, предвођени патријархом Порфиријем, примили су свету тајну причешћа, евхаристију, након чега је почело причешће окупљених верника. Након причешћа, уследиће замолна молитва, а затим ће архијереји изаћи и почети свечани чин устоличења, рекао је ђакон Будимир Кокотовић.
Света архијерејска литургија и даље у току
У току је литургија у којој ће патријарх Порфирије бити устоличен у древни трон Патријарха пећких. Поред трона је игуманија пећка, која трон "чува" до увођења патријарха.
Патријарх порфирије биће устоличен према древном обичају
Након 1920. године патријарси се устоличују у Саборној цркви, али и у Пећкој патријаршији. Устоличење се обавља на литургији, а када патријарх уђе у древни трон пећких патријараха предаће му се панагија Срба светитеља. После самог чина молитве, он ће одржати прву патријаршијску беседу са трона. Сам патријарх на литургији представља Христа, истичу црквени великодостојници. Према древној пракси из 15. века, патријарх ће три пута бити устоличен на литургији.
Патријарх Порфирије спомиње претходне поглаваре цркве
Патријар Порфирије на олтару држи дискос и спомиње имена свих претходних патријарха Српске православне цркве.
Патријарх уведен у трон
Чин устоличења почиње у првом делу литургије када два по чину најстарија архијереја уводе патријарха у престо на олтару.
На крају литургије патријарх Порфирије биће уведен у дрвен трон пећких патријарха у ком су седели сви архиепископи и патријарси, од Арсенија Сремца ко ји је пренео седиште у Пећку патријаршију до њеног укидања.
Почела литургија у Пећкој патријаршији
Света архијерејска литургија, којом почиње чин устоличења патријарха српског Порфирија, одржава се у Пећкој патријаршији.
Присутни и представници Кфора
У Пећку Патријаршију пристигли су и представници КФОР-а.
Владике ушле у Пећку Патријаршију
Владике Српске Православне цркве дошле су у Пећку Патријаршију где ће почети литургија. Међу пристунима је надбискуп београдски Станислав Хочевар.
Архимандрит Иларион: Пећка Патријаршија је српски Сион
Архимандрит Иларион и именовани епископ новобрдски у разговору за РТС каже да чин устоличења говори о континуитету СПЦ на просторима Косова и Метохије који сеже дубоко у древност. Пећка Патријаршија је, како каже, српски Сион јер је Свети Сава желео да Пећка Патријаршија буде светионик за све цркве под њеном јуриздикцијом од добијања аутокефалности 1219. године.
Литургија
Манастирско двориште је препуно верника, који пристижу из свих крајева Косова и Метохије, као и централне Србије.
Света архијерејска литургија почиње у 9 часова. Испред манастира се налази велики видео бим. Верници који долазе са свих страна полако улазе у цркву, да целивају мошти српских патријараха.
Чин хиротонисања одржава се на празник Покрова Пресвете Богородице, уз саслужење више архијереја СПЦ.
Уз саслужење више архијереја Српске православне цркве, патријарх српски Порфирије ће служити свету литургију током које ће бити обављен свечани чин његовог устоличења у најсветији трон архиепископа пећких и патријараха српских.
На устоличењу у Пећкој патријаршији очекује се велики број верника, а посебне јединице косовске полиције задужене за безбедност манастира и цркава на Космету појачале су мере око самог манастира и његових прилаза.
Посетом Призрену, поглавар СПЦ у среду је започео посету Епархији рашко-призренској, а у вечерњим часовима стигао је у Пећку патријаршију, где су га дочекале монахиње предвођене игуманијом Харитином и десетине верника из Метохије. У присуству Његове светости епископ марчански Сава јуче је служио литургију.
У околини манастира, где ће данас бити уведен у светосавски трон поглавар Српске цркве, јуче је владала уобичајена молитвена тишина. Манастир је обезбеђивала патрола косовске полиције, која и иначе непрекидно дежура уз манастирску ограду. Мир је реметила једино ужурбаност монахиња, које су обављале последње припреме за манастирску славу и свечност устоличења. У ту част на манастирском пиргу истакнута је велика застава СПЦ - тробојка са крстом и оцилима. Упркос спокоју у коме Црква припрема важан догађај, инциденти нису изостали, али на политичком плану. Власти у Приштини забраниле су улаз на Косово и Метохију министру за науку и технолошки развој Ненаду Поповићу и председнику Комисије за нестала лица Вељку Одаловићу, који су планирали да присуствују устоличењу. Такође, долазак на КиМ онемогућен је и директору Канцеларије за КиМ Петру Петковићу.
Седмо устоличење након уједињења
Патријарх Порфирије је седми патријарх који ће бити устоличен у Пећкој патријаршији након поновног уједињења СПЦ, односно након 1920. године, и други патријарх устоличен после сукоба на Косову и Метохији 1999. године.
Пре њега, 2010. године, ту је устоличен и патријарх Иринеј.
Ово значи да устоличење није прекидано ни након свеукупних промена на Космету, које су се негативно одразиле и на српски народ и на Српску православну цркву. Црква је са својим народом успела да се очува на КиМ, а очувана је и Пећка патријаршија.
Очувана свесрпска светиња
Осам векова свесрпска и православна древна светиња манастир Пећка патријаршија под својим сводовима чува свештени трон у који се уводе наследници Светог Саве и са којег архиепископи и патријарси управљају бродом Христове цркве у границама своје канонске јурисдикције.
Након успостављања јединства СПЦ 1920. године обновљена је и традиција устоличења у пећки трон, од добијања аутокефалности 1219. до данашњих дана.
Иначе, устоличењу патријарха Порфирија требало је да присуствују и министар Ненад Поповић и председник Комисије за нестала лица Вељко Одаловић, којима представници привремених институција јуче нису дозволили улазак на територију Косова и Метохије.
Пре два дана је и директору Канцеларије за КиМ Петру Петковићу забрањена посета јужној покрајини и присуство устоличењу патријарха.