БУДИТЕ СПРЕМНИ Лекари апелују на опрез: ТРОПСКЕ температуре стижу у Србију, хронични болесници нису једини У ОПАСНОСТИ - Стручњаци поделили корисне савете
Након кишовитог и променљивог времена, Србију очекује тропски талас са температурама око 35 степени.
Овако високе температуре могу да буду опасне не само по старије људе и хроничне болеснике већ и за све остале, па стручњаци са разлогом апелују на опрез.
Према прогнози Републичког хидрометеоролошког завода, данас у Србији почиње низ од пет дана са температурама преко 30 степени. У недељу нас очекује широм Србије температуре од 34 до 35 степени.
- Први и основни савет и за здраве и за већ оболеле особе је да се, уколико је то могуће, физички и ментално поштеде додатних напора, као и да избегавају да буду напољу у најтоплијем делу дана, а то је од 11 до 16 часова. Шетње не треба никако у потпуности запоставити, али их треба практиковати рано ујутру или у предвечерје. Исхрана треба да буде лагана. Неки још увек не одустају од роштиља и чварака, али морају да знају да то повећава ниво калорија у организму, те тело мора да употреби сву снагу да то свари. Повећава се температура организма, а напољу већ Африка. Исхрана би требало да буде базирана на уносу лаке хране, воћа и поврћа. Најбоље у свежем облику. Препоручљиво је затамњивање просторија, као и повремено прављење промаје. Клима је неопходна у савремено доба, али у соби не би требало да буде више од шест до седам степени разлике у односу на спољашњу температуру - рекла је др Радмила Шехић, специјалиста опште медицине.
Обавезан је унос течности, посебно воде. Међутим, не треба се наливати, већ се хидрирати помало, континуирано, док облачење треба да буде примерено - лагани, лепршави материјали, а не синтетика и чврсте тканине, припијена и тесна одећа која не дозвољава расхлађивање тела и знојење, чиме се додатно прегрева организам. Ризичне групе су, како се често наводи, они који болују од хипертензије, проблема са циркулацијом, дијабетеса, цереброваскуларне патологије, хроничних болести плућа и слично, али др Шехић напомиње да су у највећем ризику они који се не придржавају савета.
- Високе температуре утичу на пад крвног притиска, па се може десити да чак и млади људи који су дуже време били изложени високим температурама осете малаксалост, слабост, вртоглавицу... Могућа је и сунчаница, а као најозбиљнија компликација јавља се топлотни удар, који представља слом целог нашег центра за терморегулацију - упозорава докторка Шехић.
Извор: Србија Данас/Курир