ДА ЛИ ТРУДНИЦЕ ТРЕБА ДА СЕ ВАКЦИНИШУ? Ево шта кажу наши лекари, а шта светска струка
Ово су званичне препоруке
У последње две недеље од ковида је умрло девет трудница и породиља. Ниједна од њих није била вакцинисана. Одлуку да избегну имунизацију доносе из страха, због опречних информација. Препорука да се труднице вакцинишу заснована је на експертским сазнањима, а не на доказима, каже за РТС гинеколог др Александар Љубић.
ДАНАС ЗАСЕДА КРИЗНИ ШТАБ! Србију чека нова мера - на прагу смо увођења ковид пропусница
ДАНАС ЈЕ СРЂЕВДАН! Ево шта никако не сме да се ради на овај дан (ВИДЕО)
ПОСЛЕ МАГЛОВИТОГ ЈУТРА, СУНЧАН И ТОПАО ДАН: Температуре изнад просечних вредности, а ево када стиже захлађење
Проф. др Александар Љубић и Јелена Ћирић Николић, гостујући у Београдској хроници, рекли су да су најчешћа питања трудница, као и жена које планирају трудноћу, да ли се и када вакцинисати.
Професор Љубић каже да би труднице, као и сви остали пацијенти најрадије хтеле прост одговор, али да је нажалост за такве одговоре још рано.
- Препоручио бих свим женама да се вакцинишу пре трудноће и да се сви вакцинишемо одмах, то би било најбоље, и пре лечења стерилитета и пре зачетка - поручује Љубић.
Додаје да у нашој земљи постоји јасно дефинисано правило које је Батут на основу мишљења стручне комисије издао: да вакцинација није контраиндикована у трудноћи и да се препоручује после првог тромесечја.
Љубић каже да има много дилема, јер су ставови мењали. "Како је долазило више сазнања, тако су стручна удружења давала другачије препоруке, које су лаицима, ненавикнути на то, биле збуњујуће", објашњава др Љубић.
Истиче да је званична препорука највећег европског удружења за стерилитет да се чека два месеца од вакцинације од било ког лечења, али да је сада другачије када се препоручије неколико дана од вакцинације.
- Промена наших ставова је оно што збуњује пацијенте. И даље постоје, због времена које је прошло од појаве ковида, препоруке базиране само на експертским мишљењима, а не доказима. То је најмање снажан научни поткрепљени доказ и данас, али једини могућ - додаје гост Београдске хронике.
Проф. др Александар Љубић каже да су препоруке регулаторних агенција, управо због тога што нема довољно научних сазнања, да је неопходна светска сарадња како би се решила питања која сви пацијенти на свету постављају.
Јелена Ћирић Николић са портала "Бебац" каже да се јављају и дојиље које питају да ли треба да се вакцинишу, те да не могу да добију мишљење лекара написмено, које им је потребно да би се вакцинисале на пунктовима.
- Нема јединственог става и међу самом струком - указује Ћирић Николићева.
Љубић каже да је национална препорука да је у појединим ситуацијама потребно размотрити потребу за вакцинацијом.
- С друге стране Светска здравствена и америчко удружење су дали препоруку свим трудницама да се вакцинишу. С треће стране, највиша регулаторна тела тврде да не могу да дају препоруку јер немају доказа и да су неопходна истраживања да би се таква врста препоруке дала - додаје Љубић.
Доктор Љубић каже да није издао потврду трудници да се вакцинише, али да издаје мишљење о стању трудноће: да ли је контраиндикована вакцинација или не.
- Вероватно највећа покренута студија о деловању ковида и лекова о трудноћи је заједничка америчке и европске медицинске агенције, која је почела тек од маја ове године. Морамо да сачекамо те резултате да би препоруке били засноване на доказима - сматра Љубић.
На питање да ли труднице треба да се вакцинишу против сезонског грипа, Љубић каже да је званичан став да треба, независно од старости трудноће."Здрава памет налаже не у првом тромесечју", закључује проф. др Александар Љубић.