Популарност опада-суноврат је неминован: Како је ЗАБРАНА ГОВОРА постала парола Твитера?
Нова политика цензуре изазвала је велики револт код његових корисника
Друштвена мрежа Твитер у Србији бележи негативан тренд опадања популарности, а након последњих дешавања у Сједињеним Америчким Државама популарност наставља нагло да опада.
Последњи статистички показатељи сведоче да се Твитер налази сада тек на 53. месту, а до скоро је био на 34 месту и овај пад се догодио у само пар дана. Његов пад је незадржив и за кратко време, свега неколико дана, не месеци или година, забележио је нови негативан рекорд.
"БУКВАЛНО СУ САТИ У ПИТАЊУ" Поступак за сертификовање кинеске вакцине је при крају
"ИАКО СУ ЖРТВЕ..." Слобода Мићаловић Ћетковић јавно о случају њене колегинице који ДРМА СРБИЈУ (ФОТО)
ВЕЋИНА ГРАЂАНА РЕКЛА "ДА" РУСКОЈ ВАКЦИНИ: Имунизација је у току, али постоји ПРОБЛЕМ са којим се и даље суочавамо
Нагла популарност нових друштвених мрежа, као што су Телеграм и Сигнал, скоро су па потпуно истиснули Твитер као једну од некада најпопуларнијих друштвених мрежа.
Главни разлози за овакав пад популарности Твитера у Србији, али и у свету, јесу све оштрија цензура која се спроводи на овој друштвеној мрежи, под образложењем "спречавања ширења дезинформација", како барем наводе корисници широм света, али и у Србији.
Последњи овакав пример, који је подигао читаву планету на ноге, јесте суспензија налога одлазећег америчког председника Доналда Трампа. Он је на овој друштвеној мрежи имао скоро 90 милиона следбеника, а користио га је као главну комуникациону платформу.
Све гласније оптужбе на Трампов рачун, да је "злоупотребио" Твитер и позвао своје присталице да јуришају на зграду Конгреса, довеле су до тога да је његов налог суспендован. Гашење Трамповог налога на Твитеру, изазвало је пажњу у целом свету, посебно у Русији и Кини, док је немачка канцеларка Ангела Меркел заузела поприлично негативан став по овом питању, наводећи да је у питању "проблематична" ситуација.
У последње време, Твитер је почео да спроводи изузетно строгу цензуру, што је изазвало велико незадовољство његових корисника, који су често без разлога били ускраћени за његово коришћење. Повици да се ради о "политичкој цензури", која има за циљ да забрани све оно што Твитер не сматра прихватљивим садржајем, све су учесталији међу његовим корисницима. Такође, оно што веома замерају некадашњи твитер корисници јесте то што им је онемогућено право да говоре, да искажу свој став, макар он био у погрешан према "твитер параметрима и политикама". Тако је "плава птичица" постала симбол кршења основног људског права- слободе говора и постала "рампа" слободног говора и изражавања. Оно што се стално чује у јавности јесте да је у реду да Твитер онемогући презентовање појединог садржаја који крши људско достојанство и права, али је сасвим недопустиво да некада најлибералнија друштвена мрежа забрани говор корисника.
У Србији је Твитер доживео огроман пад, где је за пар дана од 34. пао на 53. место по популарности апликација. По свему судећи, корисници су почели да гасе налоге на овој друштвеној мрежи, незадовољни његовом политиком цензуре, либерализам комуникације очигледно се преселио на друге апликације, док је "плава птичица" остала сломљених крила.
Насупрот Твитеру, руска апликација Телеграм је доживела огроман успон популарности јер је за само 72 сата добила 25 милиона нових корисника. Ова апликација је успела да привуче многе светске лидере, који су јој указали поверење. Све већу популарност добија и друштвена мрежа "Парлер" која је поново активна.
"Парлер" је друштвена мрежа која је направљена као "алтернатива" Твитеру и временом је стекао репутацију као место где се скупљају Трампове присталице и људи крајње десничарских политичких опредељења, али и они који су због "говора мржње или позива на насиље" забрањени на Твитеру, Фејсбуку или Јутјубу. Због ових навода су "Парлер" из својих продавница апликација уклонили и Гугл и Ејпл, а недуго затим и Амазон им је укинуо услуге одржавања сервера, због чега су практично морали да буду "угашени". "Парлер" је надомак потпуне поновне активације и прикупљања све већег броја корисника, поготово оних који су се "искључили" са Твитера.
Још једна "претња" по популарност Твитера јесте и апликација "Сигнал". "Сигнал" је шифрована апликација за размену порука, слична Воцапу и Месинџеру. Међутим, Сигналом "управља" непрофитна фондација, а не корпорација. Такође, Сигнал је апликација која нагласак ставља на широку безбедоносну заштиту. Ипак, оно што додатно угрожава Твитер јесте то што целокупна Трампова администрација користи ову апликацију и неминовно је да ће сви корисници којима је ускраћено обраћање и дописивање путем Твитера управо да се окрену "Сигналу".
Твитер за сада има око 335 милиона корисника, али није тајна да се налози масовно гасе. Због све већег напуштања Твитера, друге апликације сличних функција могу само да профитирају. Некадашња друштвена мрежа "грађанске елите" добила је призвук цензора и то је један од епитета који ће у даљем периоду кочити поправљање тренда популарности Твитера.