И ДАЉЕ СЕ САНИРАЈУ ПОСЛЕДИЦЕ БОМБАРДОВАЊА: У ОВОМ делу Србије људи још увек гину од НАТО бомби!
Овде опасност и даље вреба!
Већи део Копаоника очишћен је од бомби током НАТО агресије 1999. године, када је на овај крај бачено 17 контејнера од којих сваки садржи по 350 касетних бомби. Међутим, делови око самог Панчићевог врха, тачније на локацијама изнад излазне станице Крчмар, изнад локалитета Небеске столице (према Панчићевом врху) и јужна страна Панчићевог врха, и даље су опасни, јер још увек нису потпуно очишћени од касетних бомби.
ЊЕМУ ЈЕ БОМБА НА КОПАОНИКУ ЕКСПЛОДИРАЛА У РУЦИ: Младен се опоравља на ВМА од стравичних повреда
Најлепша копаоничка стаза Крчмар није била у функцији од 1999. до 2007. године, због последица Нато бомбардовања. Сама инсталација жичаре није била оштећена, али је у пределу и поред стазе пронађено чак 70 заосталих касетних бомби.
Ти делови Копаоника посебно су атрактивни за туристе, али и за бераче боровница, којих у овом периоду године има много. За неке од њих, међутим, упозорења са тракама и са жицом не значе много, па их несмотрено прескачу и тако угрожавају личну безбедност.
Прошле недеље улазак у то опасно подручје био је умало кобан по деминера Младена Глуховић са Пала, који је, на сву срећу, након експлозије бомбе сада стабилно и ван животне опасности је.
Присебним деловањем Бобана Курандића, бившег припадника Војске Србије и деминера, спречена је на овом месту још једна трагедија, када је брачни пар туриста несмотрено закорачио у подручје са касетним бомбама, нашавши се на тај начин свега десетак метара од експлозије у којој повређен Глуховић. Наиме, он је у пуној заштитној опреми и уз детекторе успео да на сигурно извуче овај брачни пар, ризикујући на тај начин сопствени живот.
ДРАМА НА КОПАОНИКУ: У поље препуно КАСЕТНИХ БОМБИ ушетао млади брачни пар
Неочишћена територија у овом делу Копаоника није обележена већом оградом због безбедности самих деминера који ни сами не могу да јој приђу. По речима Курандића, који сада ради на надзору чишћења Копаоника од касетних бомби, а који је све време рата био на положају, Копаоник је укупно гађан 76 пута за време НАТО агресије.
АЛАРМАНТНО УПОЗОРЕЊЕ ГРАЂАНИМА СРБИЈЕ: Опекотине прете свима који се у ОВОМ ПЕРИОДУ излажу сунцу
Због несмотрености људи, у експлозијама касетних бомби на Копаонику до сада су живот изгубиле четири особе, док је више њих тешко повређено. Из тог разлога, тренутно се у околини Панчићевог врха врши чишћење заосталих касетних бомби и само у току ове године очишћено је преко 70 хектара.