У школама и вртићима почиње постављање детектора за гас који је НАЈОПАСНИЈИ УЗРОЧНИК РАКА ПЛУЋА
У више од хиљаду школа и вртића широм Србије у понедељак ће почети постављање детектора који ће мерити ниво радона који је један од најопаснијих узрочника рака плућа!
Након што су резултати мерења радона по кућама показали да велики број грађана удише овај гас у недозвољеним количинама држава је кренула у акцију контроле квалитета ваздуха у школским установама.
- Планирано је да детектори у школама и вртићима буду постављени 1. марта 2019. године. Мерења нивоа радона ће трајати три месеца након чега ће прикупљени детектори бити послати у овлашћену лабораторију у Шведској, а која ће после очитавања и обраде резултата податке доставити Директорату за радијациону и нуклеарну сигурност и безбедност Србије - каже извор из те установе.
САМО У TRAVELLAND-U УРАЧУНАТО ОСИГУРАЊЕ ОД ОТКАЗА ПУТОВАЊА!
Радон је гас без боје и мириса чија је концентрација на отвореном простору веома ниска. У затвореним просторијама се може акумулирати у високим концентрацијама и неповољно утицати на здравље. У организам улази респираторним путевима, а дужа изложеност овом гасу опасна је по здравље.
- Деца истовремено данас све више времена проводе у школама и вртићима. Зато желимо да проверимо присуство радона и квалитет ваздуха који удишу и на крају да саветујемо директоре установа како да отклоне овај опасан гас - каже извор.
Средства за 5.000 детектора за мерење концентрације радона обезбедила је Међународна агенција за атомску енергију док је Директорат као носилац и координатор пројекта задужен за дистрибуцију по вртићима и школама. Радона највише има у земљишту испод или око објекта и то у тлу које садржи глину и фосфате. Има га и у грађевинским материјалима, неким врстама камена, а највише у граниту. Нема га у дрвету, стаклу, тканинама...
Овај радиоактивни гас пролази кроз темеље кућа и вентилационе отворе те концентрација зависи од конструкције зграде, квалитета прозора, као и од висине на којој се стан налази. Највише га има у подрумима и становима у приземљу, а најмање у објектима са великим прозорима и отворима. Отворени прозори и вентилација гарантују мање радона.