ОПАСНА ЗАРАЗА СЕ ШИРИ СРБИЈОМ! Жариште је у Хрватској, а сада је и код нас све више оболелих: ОГРОМАН скок у последњих седам дана
Велики кашаљ, односно пертусис, познатији и као магарећи кашаљ, који тренутно букти у Хрватској, судећи по најновијим извештају о броју оболелих, опет хвата замах и у Србији! Подаци Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" показују да је у претходних седам дана прекинут пад у броју оболелих од великог кашља, који је почео у марту, тако да сада из дана у дан имамо све више случајева.
По најновијем извештају, велики кашаљ је закључно са 5. априлом у Србији потврђен код 1.226 особа, што је за 124 више у односу на претходни извештај од 29. марта, када је укупан број износио 1.102.
У тој седмици је у односу на надељу пре, пертусис потврђен код 50 особа, а у седмици пре ње код 47.
Најновији извештај, међутим, показује скок у броју оболелих у последњих 7 дана, а како се сазнаје, тај скок није у Београду.
Нови скок броја оболелих од великог кашља
849 - 3. март
1.005 - 15. март
1.052 - 22.март
1.102 - 29. март
1.226 - 5. април
- Од почетка 2024. године пријављена су два смртна исхода узрокована пертусисом код невакцинисане деце узраста два и по, односно три месеца - наводе у "Батуту".
Највећи број случајева оболевања регистрован је у узрасним групама особа старијих од 20 година, односно узраста 10 до 14 година.
- Од укупног броја пријављених случајева њих 94 било је хоспитализовано, при чему је међу хоспитализованима било највише беба до 12 месеци. Највечи број оболелих је са територије Јужнобачког округа, где је дијагностиковано 504 оболелих, а затим у Београду - где је оболело 345 особа - показује извештај "Батут".
Топлички округ има само једну оболелу особу од почетка године од пертусиса.
Велики кашаљ акутно је заразно обољење изазвано бактеријом Bordetella pertussis. Први симптоми ове болести јављају се након 7 до 10 а најдуже 21 дан од контакта са оболелом особом.
Тренутно се са њим бори Хрватска, која представља највеће жариште великог кашља у Европи.
Велики кашаљ може да траје и до 100 дана, препознатљив је по учесталом ноћном кашљању, током ког може да дође до зацењивања.
Извор: Србија Данас/Блиц