У Србији се рециклира дупло више отпада него 2013.
Сваки становник Србије дневно генерише килограм отпада.
У Агенцији за заштиту животне средине кажу да се данас рециклира дупло више амбалажног отпада него пре пет година.
Многа комунална предузећа у локалним самоуправама, укључујући Београд, у коме се генерише највише отпада, откупљују амбалажни отпад и од грађана и од компанија да би га касније препродали.
У Агенцији за заштиту животне средине кажу да је то модел који је више него пожељан. Тренутно се у 44 локалне самоуправе у Србији спроводи примарна сепарација, а директор Агенције за заштиту животне средине Филип Радовић каже да се размишља о увођењу новог система, познатог као депозитни систем.
Објаснио је да би грађани могли да амбалажу коју искористе однесу назад у супермаркет или на места где би били инсталирани посебни уређаји и да добију новац за ту амбалажу. То би, додаје, мотивисало све категорије становништва да одговорно управљају амбалажним отпадом.
- Тако ћемо избећи да амбалажа заврши на депонији или, оно што је још горе, у природи, већ ће она завршити натраг у систему. На тај начин грађанин који враћа амбалажу добија средства, рециклажна индустрија добија сировину, а животна средина остаје чистија и здравија - нагласио је Радовић.
Из искуства земаља западне Европе, Радовић каже да би такав систем могао да дуплира циљеве рециклаже у Србији. Упитан када би такав систем управљања отпадом могао да буде уведен у Србији, Радовић каже да је то један велики корак који није тако лако увести.
- Добро је да сада причамо о томе, да радимо студију, да покрећемо прве кораке, али је свакако то процес који ће захтевати одређено време. Нико га није увео преко ноћи. Где год је уведен, био је у почетку у пробном раду, док није почео да функционише на начин да задовољава и грађане и привреду, али и рециклажну индустрију - рекао је Радовић.
Навео је да ресорно министарство прописује националне циљеве рециклаже након чега их достижу привреда и локалне самоуправе.
- Ти циљеви из године у годину расту и успевамо успешно да их остваримо. Пре пет година циљеви за, рецимо, амбалажни отпад су износили око 20 и нешто процената, а данас су они преко 40 одсто с даљом тенденцијом раста - рекао је Радовић.
И док се из године у годину подижу циљеви за рециклажу, ЈКП Медијана Ниш је од 2005. године до данас покретало различите иницијативе како на унапређењу примарне сепарације, тако и на укључивању принципа циркуларне економије у области управљања отпадом .
У ЈКП Медијана Ниш кажу да је једна од њихових најбитнијих иницијатива била реализација пројекта прекограничне сарадње између Србије и Бугарске, који је са више од пола милиона евра финансирала ЕУ.
ЈКП Медијана Ниш и општина Перник из Бугарске радили су на реализацији пројекта у оквиру кога су набављене канте за одвојено прикупљање отпада.
Пратите нас и на инстаграму.