У СРБИЈИ ТРИ СМРТНА ИСХОДА ОД ГРОЗНИЦЕ ЗАПАДНОГ НИЛА! Све више оболелих - имамо ли разлога за забринутост?
На основу података достављених Институту за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" и лабораторијских критеријума на територији Србије до 11. августа регистрована су 34 потврђена случаја оболевања од грознице Западног Нила, наводи се на сајту "Батута".
Обољења су пријављена са Сремског (један), Јужнобачког (четири), Средњебанатског (шест) и Јужнобанатског (девет) округа и територије града Београда (14).
Од укупно три смртна исхода која се могу довести у везу са тим обољењем, два су регистрована на територији Средњебанатског округа и један на подручју града Београда.
СРПКИЊЕ НА ЛЕТОВАЊУ У ГРЧКОЈ ДОЖИВЕЛЕ ПАКАО! Жена је замолила за помоћ, а онда је уследила сцена као из филма (ВИДЕО)
НЕ ОПУШТАЈТЕ СЕ ПРЕВИШЕ! Метеоролог најавио - следе нам ПАКЛЕНИ ДАНИ, температуре много изнад просека
ОЛИВЕРОВА УДОВИЦА НЕ ЛИЧИ НА ЖЕНУ ОД ПРЕ ПАР ГОДИНА: Естетске корекције или фотошоп, коментари пљуште - "српска Моника Белучи"
Грозница Западног Нила је сезонско обољење, односно обољење које је највише заступљено у периоду највеће активности комараца. За наше географско подручје карактеристично је да комарци постају активни у пролеће, (март/април), а период њихове интензивне активности је од краја маја до септембра. Сезона трансмисије вируса Западног Нила у Србији уобичајено траје од јуна до новембра.
Инфекција вирусом Западног Нила је званично први пут регистрована на територији Србије крајем јула 2012. године. У периоду од 2012. до 2021. године на територији Србије регистровано је укупно 1.050 случајева грознице Западног Нила. У истом периоду бележи се и 101 смртни исход који се може довести у везу са оболевањем од грознице Западног Нила.
Током сезоне надзора 2021. године у Србији је пријављено укупно 18 случајева оболевања од грознице Западног Нила, а у земљама ЕУ регистровано је укупно 139 оболелих.
Грозница Западног Нила је вирусно обољење које се преноси убодом зараженог комарца. Главни преносилац је culex пипиенс, врста комарца која је одомаћена и код нас. Главни резервоар заразе су различите врсте птица, у којима се вирус одржава, док је човек случајни, односно тзв. слепи домаћин и инфекција вирусом Западног Нила се са њега даље не преноси.