УБЕДЉИВО НАЈГОРИ ДАН ЗА СРБИЈУ: Само данас хоспитализовано 700 особа, лекари чине надљудске напоре
Данас је најгори дан од почетка епидемије - највећи број инфицираних и преминулих од ковида 19. У уторак је почела примена и строжих мера.
Директорка "Батута", др Верица Јовановић, оценила је да је неопходно да се заустави трансмисија вируса у заједници. Сличног мишљења је и државни секретар Министарства здравља, др Мирсад Ђерлек, који је истакао да ће се ефекти мера видети за 14 дана, али да ће бројеви наставити да расту у наредних пет до седам дана. Министарка трговине, туризма и телекомуникација, Татјана Матић, напомиње да ни живот након пандемије у пословном свету више неће бити исти.
ДА ЛИ ЈЕ СИГУРНО ВОДИТИ ЉУБАВ НАКОН ПРЕЛЕЖАНЕ КОРОНЕ? Српски кардиохирург шокирао одговором
ШТА НАС ЧЕКА НАКОН ОБОРЕНОГ ЦРНОГ РЕКОРДА? Др Ђерлек упозорава: "За 5 до 7 дана очекујемо већи број заражених"
"ВАЗДУХ ЈЕ ИНФЕКТИВАН И ПУН ВИРУСА КОЈИ ЛЕБДИ": Епидемиолог др Петровић изнео нова забрињавајућа сазнања
- Хоспитализовано је данас 700 особа, а 449 отпуштено на кућно лечење. Данашњи дан је са најопаснијим карактеристикама, који показује да се ради о једној смртоносној болести против које морамо да спроведемо све мере. То можемо заједничким снагама, индивидуално и применом мера које је Влада увела. Неопходно је да се заустави трансмисија у заједници - истакла је Јовановићева.
Према њеним речима, када је у питању регион и ЕУ, ми смо у бољој ситуацији, негде смо у рангу Румуније, али са показатељима који говоре да овај број расте.
- Данашњи број од 5.613 позитивних и 5.200 људи који се налазе на лечењу говори да се здравствени систем максимално бори - истакла је Јовановићева.
Ђерлек: Чинимо надљудске напоре да обезбедимо места за пацијенте
Др Мирсад Ђерлек, државни секретар Министарства здравља, навео је да епидемија сваки дан обара црне рекорде и истиче како сматра да ово није највећи број који смо достигли те очекује да се у наредних пет до седам дана тај број и повећа.
- У Београду скоро да нема места. Једина места која можемо обезбедити јесте да отпустимо пацијенте и да на њихова места сместимо нове. Епидемија се раширила на север земље, на Шумадију. Скоро да нема града који није критичан. Чинимо надљудске напоре да обезбедимо места за пацијенте. Надам се да ћемо успети да одговоримо задатку који се од нас очекује - казао је Ђерлек.
Сигурно ће, сматра, резултата строжих мера бити за 14 дана.
- То не можемо гарантовати и рећи колико ће бити позитивни резултати. У овом моменту бих замолио све грађане да покажемо личну одговорност, да свако дâ свој допринос, да се придржавамо основних мера, јер то је наше једино оружје у борби против овако опаке болести - напоменуо је Ђерлек.
Влада разматра мере за наредни циклус
Министарка трговине, туризма и телекомуникација, Татјана Матић, навела је да Влада размишља о мерама које ће предложити и за наредни циклус, али је много тога учинила када је у питању сектор угоститељства, туризма и малих и средњих предузећа.
- Процене су у Србији да је губитак у сектору туризма око милијарду евра. Влада је донела читав сет мера када је удар био и највећи. И тај сет економских мера је био са процењеним ефектом око 608,3 милијарде динара. Било је ту и мера које су се односиле и на очување ликвидности малих и средњих предузећа - казала је Матићева.
Додаје да смо имали и посебне мере помоћи хотелијерству, око десет и по милиона евра је дато оним који су били најугроженији, чак 312 хотела је добило ту помоћ.
- Око три милијарде динара је била помоћ туристичким агенцијама из Фонда за развој. То нису мала средства која је држава издвојила. Један од приоритета Владе ће бити да се иде на смањење ПДВ-а са 20 на 10 одсто за храну у угоститељским објектима и мораторијум за инвестиционе кредите у сектору хотелијерства. И ту је програм субвенције за туристичке агенције од 150 милиона динара, за добијање лиценце за рад када им је скоро немогуће да организују пословни живот нормално - указала је Матићева.
Кључна маска и лична заштита
Др Ђерлек наводи да морамо да променимо лоше навике које могу бити узрок заразе - не морамо да излазимо свако вече у кафиће или затворене просторе где има доста људи и не морамо да идемо по клубовима и на весеља, свадбе, где има до 300 људи.
Истиче да тамо где радимо тражимо од послодавца да обезбеди личну заштиту и све што нам следује, да буде краће радно време, да на радним местима има мање људи.
Др Јовановић наводи да не би требало људи да буду здравствени радници да би знали како да се понашају.
- Кључна је маска, којом штитимо себе и друге, затим дистанца до два метра. Ако смо на довољној удаљеност између првог саговорника и ако носимо маску, ризик да дође до трансмисије вируса је јако мали. Овде су контакти кључни - подвлачи Јовановићева.
Татјана Матић наводи да се у свету уводе сертификати, биће и много нових ствари и у туризму и угоститељству који ће бити производ ове пандемије.
- Живот након ковида неће бити исти нити ће се пословно окружење више исто понашати. У делатностима у којима је социјализација неопходна, мере предострожности биће дуго на снази, а на нама је да те мере прихватимо као нешто уобичајено - додаје Матићева.
Стање у болницама значајан показатељ
Напомиње да показатељ тока епидемије није само број позитивних случајева, али је стање у болницама значајан показатељ.
- Ако имамо пет и по хиљада људи у болницама, можемо да проценимо колико је позитивних на територији наше земље - каже Јовановићева.
Др Мирсад Ђерлек истиче да су одлуке Кризног штаба орочене на 14 дана и у овом тренутку се не размишља о полицијском часу.
- Ако се спроводе важеће мере, то у преводу значи и полицијски час, само не у званичном смислу. Ако се не ради од 21 сат, јавни превоз у Београду је укинут, контакти су смањени на минимум. Да ли ће се посегнути за оштријим мерама, то ћемо видети - казао је Ђерлек.
Наводи да је сада вирус из клубова дошао у породице и да има све више старијих пацијената, а клиничка слика је све тежа.
- Молим грађане да схвате да смо сви подједнако изложени и могућност оболевања не зависи од година. Синоћ смо имали у Нишу смртни случај младог човека. Тражимо одговорност и дисциплину свих грађана Србије - закључио је Ђерлек.