УХАПШЕН ЈЕР ЈЕ УЗЕО ШКОЉКУ СА ПЛАЖЕ: Ових преступа се морате ПАЗИТИ, закони су заступљени на СВИМ летовалиштима а казне ПАПРЕНЕ!
Недавна вест да је један мушкарац ухапшен у Хрватској након што је утврђено да је из мора извадио три примерка строго заштићене шкољке периске одјекнула је регионом. Колико год можда звучи безазлено, за вађење и поседовање строго заштићених морских врсти прете озбиљне новчане, али и затворске казне. Истраживали смо шта је све забрањено вадити из мора у омиљеним летњим дестинацијама српских туриста.
Иако се казнена политика разликује од земље до земље, свуда је за вађење и поседовање заштићених морских врста предвиђено да се плати позамашна сума новца, а у зависности од тежине прекршаја, може се завршити и иза решетака.
- Новчане казне: Казне за нелегално прикупљање и изношење заштићених морских врста могу бити значајне. У неким случајевима, казне могу достићи неколико хиљада евра.
- Одузимање опреме: У случају да се користи специјализована опрема за прикупљање, власти могу одузети ту опрему као део казне.
- Затворска казна: У тежим случајевима, посебно ако је кршење закона масовно или укључује значајне количине заштићених врста, могу се изрећи затворске казне.
- Депортација: Ако прекршај почине страни држављани, могу бити депортовани.
- Надокнада штете: У неким случајевима, прекршитељи могу бити обавезани да надокнаде штету коју су проузроковали екосистему.
Свака земља има сопствене прописе, ево каква је ситуација у оним које српски туристи највише посећују:
Хрватска
Казне за покушај изношења заштићених морских звезда из Хрватске могу бити значајне, јер се закони о заштити морских врста строго примењују како би се очували екосистеми и биодиверзитет Јадранског мора.
Неке од заштићених врста у Јадранском мору су пуж бачваш, пругаста митра, Тритонова труба, црвени корал, шкољкаши као што су прстац и племенита периска, морски коњиц...
Казне за нелегално прикупљање и изношење заштићених морских врста могу достићи и неколико десетина хиљада куна. На пример, казне за кршење закона о заштити природе могу се кретати од 5.000 до 100.000 куна (око 700 до 13.300 евра), у зависности од тежине прекршаја.
Закони о заштити морских врста у Хрватској су регулисани кроз различите прописе, укључујући Закон о заштити природе и прописе везане за очување морских ресурса. За тачне и ажуриране информације о казнама и законима, препоручује се контактирање локалних власти или правних стручњака специјализованих за заштиту животне средине.
Црна Гора
Када говоримо о Јадранском мору, неизбежно је дотаћи се и Црне Горе, која је такође неизбежна летња дестинација српских туриста.
Према Закону о заштити природе и другим релевантним законима, највиша новчана казна за нелегално узимање заштићених морских врста у Црној Гори може достићи износе до 50.000 евра. Овај износ се може односити на озбиљне прекршаје, као што су масовно прикупљање или комерцијално искоришћавање заштићених врста.
Грчка
У Грчкој, заштита морских врста је важан део очувања биодиверзитета и морских екосистема. Према законима и регулативама који су на снази, неколико морских врста су заштићене и њихово дирање, прикупљање или узимање може бити кажњиво. Ево неких од кључних заштићених морских врста у Грчкој:
- Морске корњаче (карета, зелена, кожна)
- Морски коњици - Све врсте морских коњица су заштићене због њихове рањивости.
- Црвени корал - Заштићен због своје улоге у екосистему и комерцијалне вредности.
- Морске звезде и јежеви
Казне за кршење закона о заштити ових врста у Грчкој могу укључивати највише новчане казне које могу достићи до 200.000 евра или више, у зависности од озбиљности прекршаја и врсте заштићене морске врсте. У тежим случајевима, казне могу укључивати и ону затворску.
Турска
У Турској, као и у многим другим земљама, постоји законодавни оквир за заштиту морских врста који обухвата различите заштићене врсте. За дирање, прикупљање или узимање ових врста може се изрећи новчана казна или друге санкције. Неке од кључних заштићених морских врста у Турској укључују:
- Морске корњаче
- Делфини
- Морски коњици
- Корали: Живи корали и корални гребени су заштићени због њихове улоге у очувању морског биодиверзитета.
- Морски јежеви и звезде: Неке врсте морских јежева и звезда су такође заштићене због њиховог еколошког значаја.
У Турској, највиша новчана казна за нелегално узимање заштићених морских врста може бити значајна, али тачан износ зависи од конкретних околности и прекршаја. Казне су регулисане различитим законима који се односе на заштиту животне средине и морских ресурса, као што су Закон о заштити природе и Закон о морским ресурсима.
Према доступним информацијама, казне за кршење закона о заштити заштићених морских врста могу достићи и до 100.000 турских лира (око 3.500 до 4.500 евра).
Египат
Роњење у Црвеном мору у Египту пружа незаборавно искуство за рониоце широм света и једну од незаобилазних атракција које ово популарно летовалиште нуди. Ипак, ако би нам случајно пало на памет да том приликом понесемо са собом симпатични морски "сувенир", то би могло много да нас кошта.
У Египту, заштита морских врста је регулисана законима и међународним споразумима, и дирање или узимање заштићених морских врста може бити кажњиво. Неке од заштићених морских врста у Египту које можда делују као да можемо само да их понесемо за успомену укључују:
- Корале
- Морске звезде и јежеве
Казне за покушај изношења заштићених морских звезда из Египта могу бити озбиљне и укључују различите санкције. Египатске власти примењују строге мере како би заштитиле своју поморску флору и фауну.
За кршење закона о заштити морских врста, казне могу бити у распону од неколико хиљада до неколико десетина хиљада египатских фунти. На пример, казне могу достићи до 100.000 египатских фунти (око 2.500 до 5.500 евра) или више, зависно од специфичних околности и тежине прекршаја.
Извор: Србија Данас/Блиц