УБОД СТРШЉЕНА МОЖЕ ДА БУДЕ ФАТАЛАН: Лекари саветују опрез, посебно за једну групу људи
Бета блокатори нису једини лекови који хендикепирају пацијенте у случају алергије на ујед опнокрилаца. То исто важи и за АЦЕ инхибиторе, који се користе за повишени притисак и срчану слабост.
Срчани болесници који пију лекове из групе бетаблокатора требало би посебно да се чувају убода пчеле, осе и стршљена. Како објашњава професор др Слободан Јанковић, фармаколог Универзитетског клиничког центра у Крагујевцу, ови медикаменти чине да реакције на убод буду јаче него иначе, јер спречавају компензаторно дејство адреналина и норадреналина на срце, који се у случају убода ослобађају у покушају да одрже циркулацију крви кроз виталне органе.
"ИМА САМО 10 МЕСЕЦИ" Познато у каквом је стању беба повређена у тешкој саобраћајки код Руме
КЛИЗЕЋИ СТАРТ И ДИРЕКТНО НА ГЛАВУ - ЗНА СЕ КАКО СЕ ИДЕ У КЛАДИОНИЦУ: Снимак изазвао ЛАВИНУ смеха и коментара - ХИТ (ВИДЕО)
ДРАМАТИЧНА СИТУАЦИЈА У ЉИГУ: Расте број новозаражених, од короне оболела и шестомесечна беба
Осим тога, како упозорава професор Јанковић, пацијенти ће због присуства бета блокатора слабије реаговати на адреналин који лекари примене као лек против алергије на убод инсеката, па и то додатно повећава ризик од лошег исхода.
Бета блокатори нису једини лекови који хендикепирају пацијенте у случају алергије на ујед опнокрилаца. То исто важи и за АЦЕ инхибиторе, који се користе за повишени притисак и срчану слабост.
- После убода ови медикаменти доприносе продубљивању пада крвног притиска и ослобађању локалних хормона као што је брадикинин, јер блокирају његову разградњу - каже саговорник.
- С обзиром да, малтене, свака друга особа старија од 65 година узима бета блокаторе или АЦЕ инхибиторе, или комбинацију, требало би сви да буду свесни ризика од евентуалне алергије на убод опнокрилаца и да се правовремено заштите.
Последице преосетљивости на отров који пчеле, осе и стршљенови убризгавају у организам жртве су различите. Неке особе немају реакцију, чак ни на вишеструке убоде, док поједини имају врло драматичан одговор.
За најризичније - вакцина
Једини третман који је способан да у организму преосетљиве особе доведе до стварања толеранције на отров инсеката је имунотерапија, односно примена вакцина против алергије на убод инсеката. Ова метода лечења резервисана је само за оне пацијенте који су испољили најтеже, животно угрожавајуће реакције. Терапија се спроводи у болницама под надзором стручног особља у трајању од три до пет година.
Алерголози и имунолози кажу да трећина људи развије преостељивост на отров опнокрилаца. Они напомињу и да у случају убода опнокрилаца не мора увек да се развије алергијска реакција, већ услед вишеструких убода може да дође и до тровања организма, а тешке последице могу да настану и из непознатих разлога.
Уколико је реч о тровању, симптоми се јављају тек после неколико сати или дана. Симптоми тровања су аритмија, срчани застој, инфаркт миокарда, бубрежни колапс, крварење или различити неуролошки испади. У случају алергијске реакције, која наступа готово моментално, осим што је место убода отечено, црвено, болно, може да се јави и копривњача, оток меких ткива, а код највећег броја пацијената присутни су зујање у ушима, вртоглавица, нестабилност при ходу, па и изненадни губитак свести. Најтежа последица је гушење које узрокује оток слузокоже грла и ресице. Особе које већ пате од неког облика алергије нису нужно подложније бурној реакцији у случају убода опнокрилаца и уједа других инсеката.