Уколико сумњате на симптоме КОРОНА ВИРУСА, НИ ПОД РАЗНО не смете примењивати терапију НА СВОЈУ РУКУ
Према речима стручњака, тестирања на нови корона вирус ковид-19 вршила је Национална референтна лабораторија Торлак.
Тест на корона вирус није само тест - иза само једног теста стоји велики број људи који ће га обрадити. Па зато, иако се претходних дана спекулисало да Србија нема довољан број тестова, председник Србије је напоменуо на конференцији да то и није баш тако и да је пробем ипак у нечему другом - у лабораторијама.
Први пут се поставило питање колико заправо тестова могу да изнесу лабораторије?
- Нама су уско грло лабораторије. Решавамо тај проблем у најкраћем могућем року. Немамо проблема с тестовима, већ лабораторије колико тестова могу да изнесу - нагласио је Александар Вучић.
КАДА СЕ ЗНАЊЕ И ВОЉА СПОЈЕ: У Хемијско-технолошкој школи у Суботици направили дезинфекционо средство
Нова жртва корона вируса у Србији: Преминуо човек из Шапца
Сви сте видели слике са сајма, а сада су се појавиле нове: Постављени боксови, овако сада изгледа (ФОТО)
Ко све може да врши тестирање у Србији?
До сада, према речима стручњака, тестирања на нови корона вирус ковид-19 вршила је Национална референтна лабораторија Торлак.
- Тренутно тестирање се спороводи на Торлаку и треба да се с тим почне у Клиничком центру Србије, тренутни тестови у приватним лабораторијама нису за овај вирус - казала је инфектолог Клинике за инфективне и тропске болести у Београду Ивана Милошевић.
Сви ти тестови који се раде у приватним лабораторијама заправо нису тестови на ковид 19, то су тестови за претходно познате корона вирусе који су узрочници обичне прехладе, додала је.
- Није довољно да једна лабораторија буде сертификована за рад као микробиолошка да би могла да ради тестирање на овај вирус, зато што се ради о контагиозној болести, нова је, према томе то нису тестови о којима причамо - нагласила је др Милошевић.
Ипак, председник Србије прекјуче новинарима казао да је једна приватна болница тренутно прихваћена за обраду тестова, те да ће тако помоћи здравственом систему Србије.
Како се врши анализа тестова?
Када се приступа тестирању само једне особе, постоји цео систем који подразумева неколико људи у ланцу, од техничара који под пуном опремом морају да узму два бриса: један из грла, један из носа, до лабораната који раде специфичну и врло компликовану анализу тестирања.
Стручњаци из Републике Српске из њихове референтне лабораторије објаснили су раније да се процес тестирања заснива на такозваној ланчаној реакцији полимеразе (ПЦР). Посебно одабрани део ДНК се копира и умножава у термичком цикличком колу како би се пронашли одређени делови ДНК корона вируса. Поступак затим показује да ли у телу има вируса и ако има - колико.
Они су додали да је реч о изузетно комплексној и софистицираној дијагностичкој анализи.
Колико лабораторије могу да ураде тестова?
Постоје два типа лабораторија, веће и мање. У веће свакако спада Торлак. Зашто је то важно? Због особља. Влада Србије сада ради на томе да се одобри анализа већим лабораторијама будући да оне могу више тестова на дневном нивоу да обаве.
- Мање лабораторије могу да изнесу до 1.000 тестова, а велике 2.000 плус, па ћемо сада радити на великим лабораторијама - казао је Вучић.
Никако на своју руку
Лекари епидемиолози упорно указују да нема потребе да идемо на своју руку у приватне лабораторије и радимо тестове који нису тестови који су валидни. Један разлог је што се он неће признати као меродаван, а други што су цене енормне.
- Чули смо да у неким приватним клиникама постоје тестови, али не знамо којим, ни колико коштају.
У сваком случају, не препоручује се да се самоиницијативно тестирање, јер оно људима даје осећај лажне сигурности - рекла је раније докторка Градског завода за јавно здравље Ивана Беоговић Лазаревић.
Уколико је неко дошао из иностранства, тестира се, добије негативан налаз, осећа се сигурно, а заправо, је инфициран вирусом и тек након пет или шест дана вирус "дође" у слузокожу грла одакле се узима брис, појашњава др Беговић-Лазаревић.
Ипак, чини се и да су саме приватне клинке схватиле озбиљност ситуације и да тестове могу само да обављају референтне лабораторије, па су на својим сајтовима многе истакле да тестирање не може да се врши код њих већ да то чини "Торлак".
"Тестова има довољно"
Надлежни нас у данима за нама уверавају да тестова има довољно. То је нарочито постала актуелна тема након доласка кинеских стручњака, али и разговора наших државника са овом земљом о донацији у виду тестова. Јуче је то на конференцији потврдио и епидемиолог из Ниша др Бранислав Тиодоровић.
Он је казао да ћемо добити 100.000 тестова и да ћемо када извршимо масовно тестирање, моћи да знамо колико епидемија кружи међу популацијом.
За ближе информације можете контактирати 064 8945 235 (број који је отворило Министарство здравља), затим Институт за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић–Батут" (ул.Др Суботића бр.5, 11000 Београд; Тел: 011 2684 566) или институте/заводе за јавно здравље на територији на којој боравите.
СНАЖНЕ ПОРУКЕ ПОДРШКЕ КИНЕСКИХ НАСТАВНИКА И УЧЕНИКА: "Ту смо Србијо, само напред!" (ВИДЕО)
Српски психотерапеут открива: Да ли грађани од страха могу да умисле да имају симптоме корона вируса
ПОЛЕТЕО ЈОШ ЈЕДАН АВИОН: Наши грађани из Берлина и Франкфурта биће на сигурном
ШПАНЦИ СЕ ЗАХВАЛИЛИ СРБИЈИ: Хвала пријатељи на солидарности!
СТИЖЕ ОДГОВОР ИЗ МОСКВЕ НА МОЛБУ СРБИЈЕ ЗА ПОМОЋ! Путинова десна рука поручује: То је БРАТСКА ЗЕМЉА!