УМОС: Напредак у лечењу карцинома плућа у Србији очигледан
Напредак у лечењу карцинома плућа, најсмртоносније малигне болести данас је веома очигледан
Наша средина неће заостајати за другим европским земљама ни у знању нити у клиничкој пракси када је молекуларно циљана или имунотерапија у питању, закључак је учесника Четврте УМОС школе о карциному плућа која се данас и сутра одржава у Београду у организацији Удружења медикалних онколога Србије (УМОС).ог
На сесијама УМОС школе на којој су модерирали др Даворин Радосављевић, др Бојан Зарић и др Јелена Спасић, разговарало се, између осталог, о молекуларно циљаној терапији ЕГФР мутираног и АЛК позитивног немикроцелуларног карцинома плућа (НСЦЛЦ), имунотерапији код ситноћелијског карцинома плућа, као и о примени имунолошке терапије код локално одмаклог и метастатског НСЦЛЦ, као и практичним аспектима примене у пракси нових лекова.
Управо разговор о овим важним темама, као и наставак едукативних активности УМОС-а, услед велике истраживачке активности у области карцинома плућа, Др Даворин Радосављевић, ко-модератор Школе, председник УМОС и директор Клинике за медикалну онкологију ИОРС види као један од веома важних средстава у борби против најмасовније малигне болести.
- Велику предност оваквих састанака видим у интерактивном учешћу око 200 полазника и предавача, са циљем да се расправе сва битна питања, пре свега селекције пацијената и клиничке употребе нових лекова. Напредак у лечењу карцинома плућа је данас веома очигледан, и наша средина не треба и неће заостајати за другим европским земљама ни у знању нити у клиничкој пракси, када је молекуларно циљана или имунотерапија у питању - истакао је Радосављевић.
Да су овакви стручни скупови веома важни имају у виду динамичан развој терапије карцинома плућа, сагласан је и др Бојан Зарић, ко-модератор, професор Медицинског факултета у Новом Саду и начелник одељења у Институту за плућне болести Војводине који каже да је овогодишња УМОС школа карцинома плућа први велики састанак у Србији након двогодишње паузе.
- Верујем да ћемо као експертски тим успети да колегама пренесемо стечено знање и значајно допринесемо побољшању исхода лечења, овог, још увек најсмртоноснијег карцинома и код нас и у свету. Резултати истраживања спроведених од стране наших тимова у сарадњи са светским стручњацима у последњих неколико година довели су до револуције у лечењу карцинома плућа, а овај скуп најбољи је начин да ова постигнућа поделимо са што широм стручном јавношћу - рекао је Зарић.
УМОС школа о карциному плућа организује се четврти пут за редом и бави се темом молекуларно циљане терапије и имунотерапије, док су се протеклих година, размењивала знања и искуства о системском лечењу одмаклог карцинома плућа, препорукама и пракси о лечењу ове болести.