УНИЦЕФ испоручио транспортно возило Центру за неонаталогију у Крагујевцу: Вредну донацију обезбедила компанија Делез Србија (ФОТО)
Данас је Центар за неонаталогију у Крагујевцу добио транспортно возило намењено превозу превремено рођених и болесних беба из породилишта у региону до Центра за неонатологију и других релевантних дечјих болница у Србији.
Возило вредно 10.104.920 динара обезбеђено је из донације коју је компанија Делез Србија наменила УНИЦЕФ-у и кампањи Тако мали да би у срце стали, која је покренута са циљем опремања и модернизације неонаталних јединица у Србији.
У присуству државног секретара Министарства здравља, доц. др Предрага Саздановића, директора УКЦ Крагујевац проф. др Слободана Милисављевића и тима лекара, транспортно возило су директорки Клинике за педијатрију проф. др Анђелки Стојковић заједно уручили генерални директор Делез Србија Јан-Вилем Докхејр и Deyana Костадинова директорка УНИЦЕФ-а у Србији.
„Центар за неонатологију Клинике за педијатрију брине о најосетљивијим бебама из централне, делом југозападне и делом источне Србије, покривамо чак 14 породилишта и ка нама гравитира два и по милиона становника. Током ванредне ситуације која је задесила Нови Пазар и цео Санџак, овде је био збринут и лечен највећи број пацијената, деце и младих, оболелих од ковида. Данас имамо чак 36 бебица на неонаталном одељењу у Крагујевцу које се уз неуморну подршку лекара боре за сваки удах. Захваљујемо УНИЦЕФ-у који је окупио своје партнере око овако важне кампање, јер је улагање у децу од најранијег доба заправо улагање у најважнији ресурс сваке нације. Компанија Делез Србија је наш херој јер је у једној од најтежих година определила значајна средства да подржи бебице које не би преживеле без подршке свих нас“ изјавила је проф. др Анђелка Стојковић, директорка Клинике за педијатрију УКЦ Крагујевац.
УНИЦЕФ је крајем 2020. године покренуо кампању Тако мали да би у срце стали са циљем даљег унапређења рада неонаталне службе у Србији. Подржавши рад неонаталних јединица у Крагујевцу, Нишу, Новом Саду и Београду, УНИЦЕФ је током прошле године донирао опрему у вредности већој од 40 милиона динара, не заборављајући да је посебно у овим околностима многим, тек рођеним бебама, свакодневно потребна помоћ здравственог система.
„Годинама уназад УНИЦЕФ улаже у унапређење рада неонаталне службе кроз обезбеђивање најсавременије опреме, обуке лекара и других медицинских радника и стварање услова за изузетно значајну емотивну подршку и континуитет контакта родитеља и њихове новорођене деце. Ова улагања интензивирана су у време пандемије јер знамо да једино правовремена подршка превремено рођеним и болесним бебама може да им омогући да преживе и да напредују. Зато је у првом таласу пандемије, УНИЦЕФ између осталог обезбедио 12 неонаталних респиратора, а прошле године и другу неопходну опрему за неонаталне интензивне неге у Београду, Нишу, Новом саду и Крагујевцу. Ништа од овога не би било могуће без снажне подршке приватног сектора и појединаца, а посебно без подршке компаније Делез Србија која је у овим несигурним временима донела важну одлуку да нас подржи вредном донацијом од 200.000 евра, што је највећа донација приватног сектора УНИЦЕФ-у прошле године. Такође смо захвални на изузетној сарадњи са Министарством здравља, са којим од 2017. заједно радимо на опремању и модернизацији неонаталних јединица у Србији. Важно је да не заборавимо да оваква партнерства и заједнички напори могу створити разлику за генерације које долазе и за мене је привилегија да будем део такве акције у друштву“ изјавила је Deyana Костадинова, директорка УНИЦЕФ-а у Србији.
Захваљујући великодушној донацији компаније Делез Србија у износу од 200.000 евра, поред транспортног возила, обезбеђена су и два апарата за терапијску хипотермију новорођенчади која се приликом доласка на свет суочавају са мањком кисеоника, који су прошле године добили Центар за неонаталогију у Крагујевцу и Институт за здравствену заштиту деце и омладине из Новог Сада. Део донације намењен је и подизању капацитета лекара и стручног особља како би достигли највише стандарде у развојној нези превремено рођених беба.
„Веома смо поносни на партнерство са УНИЦЕФ Србија и прилици да подржимо децу и то од самог почетка њиховог живота. Наша подршка превремено рођеним бебама, одраз је жеље да подржимо најрањивије чланове овог друштва и дамо суштински допринос стварању услова да свако дете одраста у здравијем и безбеднијем окружењу, што је предуслов да деца испуне своје могућности и постану равноправни чланови друштва. Делез Србија наставља да подржава локалну заједницу и друштвено одговорним пројектима сваког дана чинимо мало за стварање лепшег и бољег света око нас“, изјавио је генерални директор Делез Србија Јан-Вилем Докхејр.
Од 2017. године, када је УНИЦЕФ у сарадњи са Министарством здравља започео интензивну подршку унапређењу рада неонаталних јединица у Србији, како би превремено рођена и болесна новорођенчад добила адекватну подршку да би преживела и напредовала, УНИЦЕФ је уложио скоро 62 милиона динара у њихово опремање. Кампања Тако мали да би у срце стали је наставак заједничког рада.
„Министарство здравља је много уложило у изградњу здравствене инфраструктуре и подизање капацитета нашег здравственог система. Ма колика наша улагања била, она увек могу бити још већа, јер је криза изазвана КОВИД-ом наметнула потребе које смо морали да задовољимо преко ноћи и, ми смо у томе успели. Зато су партнери попут УНИЦЕФ-а са којим заједнички радимо модернизацији неонаталне неге у Србији још од 2017. године важни, јер остају посвећени заједничким приоритетима. Ова подршка је посебно је важна сада, јер бебе и деца морају добити најбољу негу, посебно у околностима када им је неопходна додатна здравствена брига и подршка.
Данашња донација је значајна, не само због њене висине, већ зато што је то сигнал и позив другим компанијама да у време кризе имају слуха за оне који се ослањају на нашу подршку. Захваљујемо УНИЦЕФ-у који је окупио своје партнере да нас подрже у овим временима када су заједништво и удруживање највећа снага да се преброди криза изазвана корона вирусом и да се креирају услови у којима ће бебе и деца и после кризе одрастати у складу са својим потребама“, изјавио је министар здравља др Златибор Лончар.
УНИЦЕФ је прошле године уз подршку 250 малих и средњих предузећа и 5.102 појединца испоручио 10 инкубатора, 4 система за терапијску хипотермију, 2 реанимациона стола, 4 фотеље „кожа на кожу“, 18 инфузионих пумпи, 5 аспиратора, 4 система за торакалну дренажу, 2 система за неинванзивну вентилацију новорођенчади и другу вредну опрему намењену спашавању живота превремено рођених беба, које се показујући задивљујућу снагу, од доласка на свет боре да преживе.
Брига о превремено рођеним бебама, као најосетљивијим члановима нашег друштва, додатно је отежана у условима COVID-19 пандемије и УНИЦЕФ, у сарадњи са Министарством здравља наставља, да подржава унапређење капацитета неонаталних јединица у Крагујевцу, Нишу, Новом Саду и Београду.