УНИЦЕФ позива на прикупљање 164 милиона долара за помоћ у спашавању живота од смртоносног таласа COVID-19 који се шири Јужном Азијом
УНИЦЕФ-у је хитно потребно 164 милиона америчких долара за набавку кисеоника и потрепштина за тестирање, медицинске опреме, личне заштитне опреме и материјала за спречавање и контролу инфекција како би помогао у спашавању живота усред смртоносног таласа COVID-19 широм Јужне Азије.
Случајеви у овој регији, у којој живи скоро 2 милијарде људи, чине половину познатих нових случајева инфекције на глобалном нивоу. Сваке секунде се бележи више од три нових случајева инфекције COVID-19. Морталитет у региону је у наглом порасту, при чему сваког минута услед COVID-19 умре више од три особа.
- Обим и брзина ширења овог новог таласа COVID-19 премашују способности земаља да пруже здравствене услуге које спашавају животе - изјавио је Џорџ Лареја Аџеи, директор Регионалне канцеларије УНИЦЕФ-а за Јужну Азију. - Болнице су преоптерећене, постоји акутни недостатак кисеоника и других кључних медицинских потрепштина, као и стварни ризик од тога да се здравствени системи уруше.
Процењује се да је током првог таласа пандемије 228.000 деце и 11.000 мајки широм Јужне Азије преминуло услед тешких поремећаја у пружању основних здравствених услуга.
- Сада смо суочени са таласом који је четири пута већи од првог. Морамо урадити све што је у нашој моћи да спречимо и лечимо COVID-19, уз одржавање кључних здравствених услуга од чијег функционисања деца и мајке толико зависе - изјавио је г. Лареја Аџеи.
Индија је 18. маја забележила највећи број смртних случајева у једном дану икада забележен у историји пандемије COVID-19: 4.529. Суседни Непал је имао стопе позитивних тестова од чак 47 процената; Шри Ланка и Малдиви свакодневно бележе нове рекорде у броју нових инфекција и смртних случајева од COVID-19; а болнице у главном граду Малдива достижу пуни капацитет. Бангладеш, Пакистан, Авганистан и Бутан могли би се суочити са сличним разарајућим таласима. У скоро свим земљама региона, са изузетком Малдива и Бутана, вакцину против COVID-19 је примило мање од 10 процената становништва.
Захтев за средствима обухвата:
• 32 милиона америчких долара за опрему за кисеоник, укључујући постројења за производњу кисеоника у оквиру болница, преносиве концентраторе и цилиндре кисеоника
• 40 милиона америчких долара за медицинску и дијагностичку опрему, укључујући уређаје за РТ-ПЦР и за екстракцију РНК
• 60 милиона америчких долара за маске, штитнике за лице, рукавице, огртаче, визире и другу личну заштитну опрему потребну за заштиту здравствених радника и радника на првој линији
• 28 милиона америчких долара за превенцију и контролу инфекције, укључујући станице за прање руку, средства за дезинфекцију, аутоклаве, веш машине и хигијенске потрепштине потребне за безбедно пружање основне здравствене неге
• 3,7 милиона америчких долара за терапијске и медицинске потрепштине, укључујући подршку у исхрани и потрошни материјал.
Кључне здравствене потрепштине не само да ће спасити животе, већ ће помоћи и у изградњи јачих здравствених система широм Јужне Азије у сусрет потенцијалним будућим таласима пандемије. Поред тога, потрепштине ће се такође користити за јачање здравствених услуга за жене и децу: побољшање приступа терапији кисеоником може директно допринети борби против упале плућа код деце у региону, а РТ-ПЦР уређаји за тестирање који идентификују COVID-19 такође могу помоћи у откривању туберкулозе, ХИВ-а, ХПВ-а и стрептокока.
- Овај смртоносни талас у Јужној Азији прети да преокрене глобалне позитивне токове у борби против пандемије COVID-19 и поништи тешко остварени напредак у погледу преживљавања деце и мајки - изјавио је г. Лареја Аџеи. - Тражимо помоћ како бисмо се постарали да се то не деси поново.
Поред допремања спасоносних потрепштина за COVID-19, УНИЦЕФ-ов одговор на COVID-19 у Јужној Азији такође обухвата:
• дисеминацију информација и ресурса породицама за спречавање инфекција и изградњу поверења у вакцине;
• повећање приступа исправној води и санитарним условима;
• новчану помоћ за најугроженије породице;
• подршку напорима да деца наставе да уче, између осталог кроз укључивање јавног и приватног сектора; и
• пружање подршке менталном здрављу и заштити деце и младих директно погођених пандемијом.
Грађани Србије могу да упуте новчану подршку уплатом на рачун 160-666-18, сврха уплате “Подршка Индији у борби против COVID.19” или путем сајта donacije.unicef.rs.