УПАЉЕН ЖУТИ МЕТЕО-АЛАРМ У ЦЕЛОЈ СРБИЈИ: Поплављене куће, уништени мостови, оштећени путеви
Пописује се штета.
Ванредна ситуација је и даље на снази у областима које су претходних дана биле погођене поплавама.
Прорадила су клизишта, одсечени су путеви, оштећени мостови. Данас је на снази жути метео-аларм, а хидролози упозоравају само на пораст мањих бујичних водотока у централној, западној и југозападној Србији.
Највеће последице претрпело је Краљево. Већ трећу ноћ заредом житељи неколико села и приградских насеља не спавају мирно у страху од нових поплава. Након изливања река и потока у сливу Западне Мораве поплављено је око 450 кућа и привредних објеката.
Размере штете знаће се тек након што на терен изађу комисије за процену.
ЕПИЛОГ СТРАВИЧНИХ ПОПЛАВА: У Сирчи катастрофално стање, по улицама угинуле животиње и смрад
Јавио се момак из Гуче коме се цела Србија диви: Описао шта је радио пре спасавања оваца (ФОТО)
"ХВАЛА БОГУ, ЖИВИ СМО!" Сузе овог деке заболеле су целу Србију, бујица је однела све оно што је годинама стварао! (ВИДЕО)
Село Адрани и насеље Грдица највише су били погођени поплавама, чак трећи пут у последњих пет година. Ту је после поплава 2014. и 2016. изграђен бедем према Западној Морави који штити овај део града од поплава.
Међутим, пре две ноћи житељи овог насеља изградили су и импровизовани бедем на каналу чија намена је била да прихвати вишак воде из Мусачке реке која је протеклих дана поплавила на десетине домаћинстава у овом насељу.
Градоначелник Краљева Предраг Терзић каже да када падне толико кише, не помажу ни обалоутврде ни канали.
- У ситуацији када 84 литре кише за само три сата падне на читавој територији Краљева, а имамо највећу територију после Београда, не помажу ни обалоутврде ни канали, треба трезвено размишљати који је најбољи начин да заштитите грађане - рекао је Терзић.
Осим што је поплављено око 450 кућа, сеоских домаћинстава, економских и привредних објеката у овим поплавама уништено је 16 мостова. Више од 20 локалних путева је још у прекиду. Из домова је евакуисана 121 особа. Ванредно је и деловима општине Врњачка Бања.
У Лучанима, Гучи и околним селима штета је велика, а многи и даље не могу да се врате у своје поплављене куће. Реке се враћају у корита, ради се на рашчишћавању у чему помаже и војска. Са грађевинским машинама покушавају да успоставе саобраћај у горњем делу Драгачева.
Оштећено је двадесетак мостова. Неке је могуће оспособити, а неки су у потпуности затворени.
У општини Лучани је поплављено 250 домаћинстава, а комисије за процену штете су од јуче на терену. Чисте се јавне површине и приватни објекти. Тренутно је најважније да се пре топлих дана очисте, како би се извршила дезинфекција.
ЧОВЕК НЕСТАО У ПОПЛАВАМА КОД ТРСТЕНИКА: Кренуо да обиђе њиву, остао само трактор! Вода носи све!
Зашто нас ројеви комараца нападају већ од јутра: Једна врста посебно се намножила, а да ли има и заражених?
ВОЈСКА ПРИТЕКЛА У ПОМОЋ, УЗЕЛИ ЛОПАТЕ И МЕТЛЕ У РУКЕ: Овако у Лучанима војници помажу после разорних поплава (ФОТО)
Сто педесет људи је морало да напусти своје домове. Они који нису могли да оду код рођака и пријатеља, смештени су у Гучи у јавним објектима.
Ове године проблем је настао јер није био завршен бедем на левој обали Бјелице – грађани нису успели да нађу заједнички језик са локалном самоуправом око имовинских питања.
Премијерка Ана Брнабић најавила је да ће људи који су погођени поплавама бити обештећени. Каже да је задовољна колико је урађено с обзиром на то колико је кише пало и додаје да ће влада од локалних самоуправа тражити процену штете, пружити им сву техничку помоћ и обештетити грађане из текуће и робне резерве.