УПОЗОРЕЊЕ НЕУРОЛОГА ИЗ БЕОГРАДА: Интензивна нега пуна, пацијенти са тешким можданим ударима - најмлађи има само 42 године
Неуролог из Београда упозорава на алармантну ситуацију у болницама, где је интензивна нега преплављена пацијентима с тешким можданим ударима.
Др Татјана Голубовић, специјалиста из болнице "Свети Сава", истакла је јутрос да је ових дана све више пацијената са тешким можданим ударима. Напомиње да је интензивна нега пуна, да има све више млађих пацијената, али и да лекари још већи налет пацијената очекују тек када дође крај овом тешком времену.
Организам пацијената који већ болују од неке хроничне болести или хипертензије већ је исцрпљен неповољним временским приликама, па су интензивне неге пуне, а како кажу из болнице "Свети Сава" има за чак 50 одсто више пацијената.
- Имамо повећан обим посла од када су ове врућине, од последњих викенда па до ових дана повећан је обим посла у смислу пацијената са тешким можданим ударима. Наше интензивне неге су пуне. Ми када имамо овакве промене времена као што је данас тек очекујемо повећан обим посла после ових дана - каже др Голубовић.
Организам пацијената је већ исцрпљен, па је то разлог повећаног броја пацијената са тешким можданим ударима, сматра др Голубовић.
Како наводи, под тешким можданим ударом сматрају се следећи симптоми:
- потпуна одузетост једне стране тела
- немогућност говора
- измењено стање свести од поспаности до коме
- Истиче да је главни окидач за овакво стање углавном хипертензија.
У овим температурним променама ми имамо нагле осцилације сужавања крвних судова, па наглог ширења, а старији људи, чији су крвни судови трошни не могу то да издрже. Са друге стране, код можданих удара које настају тромбовима, већ постоје неки поремећаји попут, згрушавања крви, па температурне промене могу да доведу до поремећаја таквог састава крви - каже др Голубовић.
Ми више нисмо изненађени количином млађих пацијената
Када је у питању профил пацијената који се јавља са овим тегобама, др Голубовић истиче да више нема правила и да су и лекари навикнути на то да је све више оних млађе животне доби.
- Ми приметили то померање криве у лево, односно све више и више млађих пацијената са акутним можданим ударом. То јесте и сада негде случај, нисмо ми више ни изненађени самим тим, тако да ми сада најмлађу пацијенткињу коју имамо у интензивне неге је 42 године, најстарији пацијент има око 80-88 година - каже др Голубовић.
Фактори ризика и симптоми
Мали број пацијената има мождани удар због дисекције, односно цепања крвног суда приликом неких повреда, трзајних повреда врата приликом саобраћајних несрећа или вежбања, истиче др Голубовић и додаје да се најчешће мождани удар дешавају код оних који или не знају да су болесни или се не контролишу довољно своју хипертензију.
Када су у питању симптоми можданог удара др Голубовић наводи следеће:
- погоршање ранијих симптома
- заплитање језиком
- слабост у одређеном делу тела
- Пацијенти у оваква стања најчешће долазе због дехидратације, последњих дана имамо проблеме са повишеним телесним температурама, затим вирусне инфекције, стомачне и респираторне. На наше старије пацијенте то много утиче - каже др Голубовић.
Контрола фактора ризика и обраћање лекару
Др Татјана Голубовић истиче да је најважнија контрола фактора ризика, тачније свих хроничних болести, које су присутне код пацијената попут хипертензије, повишене масноће у крви, аритмије, поремећаја срчаног рада, дијабетеса.
- Увек им кажемо да се обрате интернисти, да се преконтролишу и провере лабораторију. Такође, да провере своју терапију - каже др Голубовић.
Спасоносна четири сата
Др Татјана Голубовић наглашава да симптоме никако не смемо игнорисати у прва четири до шест сати.
- Четири и по сата, то је наш "златни сат". Одузетост или слабост једне половине тела, искривљеност исте те стране лица, поремећај говора, а такође ређе и неке врсте вртоглавице, мучнине, повраћање, нестабилност треба пријавити у прва четири сата, како бисмо могли да применом одговарајуће терапије помогнемо пацијенту, смањимо инвалидитет и степен оштећења мозга, али и смртност од можданог удара - каже др Голубовић.
Савет за наредне дане
- Ако настави да буде овако топло, избегавајте излажење ван охлађених просторија од 11 до 17 часова. Код старијих пацијената потпун боравак у расхлађеним просторијама, узимање довољне количине течности, хидратација и редовна контрола и никако мењање терапије на своју руку - саветује др Голубовић.
Извор: Србија Данас/Блиц