УСКОРО ВАЖНЕ ИЗМЕНЕ КРИВИЧНОГ ЗАКОНА Ево ко ће ићи на ДОЖИВОТНУ робију, и како ће проћи СИЛОВАТЕЉИ, ПЕДОФИЛИ И ДИЛЕРИ!
Радна група Министарства правде прихватила је све предлоге Фондације "Тијана Јурић" у вези са изменама Кривичног закона, а нацрт ће се ускоро наћи и пред посланицима Народне скупштине. Ово су одговори на 20 питања везаних за измене Кривичног законика.
1. Ко ће све на доживотну робију?
Свакоме ко убије дете или трудну жену претиће казна доживотног затвора. Свакоме ко обљуби дете које од последица тог злочина подлегне повредама прети доживотна робија. Поред њих, Нацрт измена Кривичног законика предвиђа да ће на доживотни затвор моћи да буду осуђени и они који убију приликом пљачке или разбојништва, онај који убије војно лице, тужиоца, судију или полицајца због посла који обављају. Такође, доживотни затвор претиће и ономе ко убије члана своје породице којег је пре тога злостављао.
2. Је ли ово неки преседан незабележен у законодавству?
Апсолутно није. Велика већина европских земаља има у употреби доживотну робију. Заправо, земље бивше Југославије једине у Европи (уз Португал) никада нису ни имале могућност одређивања доживотне робије.
3. Хоће ли и Тијанин убица на доживотну робију?
Нажалост, не. Закон не може да се примени ретроактивно. Закон ће, заправо, на снагу ступити тек ако га изгласају посланици у Скупштини. Што се пре то деси - пре ће бити у примени.
4. Хоће ли постојати неко ко неће моћи да буде осуђен на ту казну?
ВАЖНО! ОВИ ЛЕКОВИ СЕ ПОВЛАЧЕ СА ТРЖИШТА: Србија донела одлуку - СТАВЉА СЕ ЗАБРАНА
НОВО ПРАВИЛО ЗА ВОЗАЧЕ! Ако немате ОВАЈ ПАПИР - НЕЋЕТЕ ПРОЋИ технички: ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ
ТИХИ УБИЦА ХАРА СРБИЈОМ! Ово зло нам на свака два сата узме по један живот! ЕВО РЕШЕЊА
Да. Доживотну робију избећи ће они који су у време убиства имали мање од 21 годину, као и малолетници.
5. Која је минимална затворска казна за убице деце?
Минимална казна на коју може бити осуђен убица детета је 10 година затвора. За такву пресуду потребно је да се поклопи низ олакшавајућих околности, и она свакако не може бити донесена за дело које је квалификовано као тешко убиство.
6. Хоће ли онај који убије дете моћи, упркос доживотној робији, да изађе некада на слободу?
Неће. Овим изменама закона условни отпуст - који суд може да дозволи након две трећине одслужене казне - више не важи за оне који почине тешко убиство.
7. Значи, сви који су осуђени на доживотну робију остају у затвору?
Не баш. Сви они који су осуђени на доживотну робију (а који нису починили тешко убиство) након 27 година могу тражити условно пуштање на слободу. Након тога, на суду је да одлучи хоће ли усвојити ту молбу. Приликом оцене да ли ће се осуђени условно отпустити узеће се у обзир његово владање за време издржавања казне. Неће моћи да на условну слободу изађе онај који је током издржавања казне два пута дисциплински кажњен.
8. Шта ће бити са силоватељима и педофилима који су излазили на слободу након одслужене две трећине казне?
Изгубиће ту могућност. Они који почине силовање, обљубу над немоћним лицем, обљубу над дететом, као и обљубу злоупотребом положаја мораће да издрже сваки дан досуђене робије. Овај додатак закону управо је кључан за пооштравање казнене политике према сексуалним предаторима, што и јесте један од основних циљева Фондације "Тијана Јурић".
9. Колики је рок провере за условно пуштене?
Осуђени на доживотни затвор, а којима је након истека 27 година проведених у затвору одобрен условни отпуст, исти траје 10 година. То значи да осуђеник не сме за то време починити ниједно ново кривично дело.
У супротном биће враћен на издржавање казне доживотног затвора.
10. Хоће ли моћи да се опозове условни отпуст?
Да. Суд може да опозове условни отпуст и осуђеника врати на издржавање казне ако учине једно или више нових кривичних дела за које је изречена казна до једне године затвора, али и ако не испуне неку од обавеза које им је суд наложио приликом пуштања на условни отпуст.
11. Шта се још мења у закону?
Доживотна робија само је део сета измена. Остале измене закона углавном се односе на пооштравање казни за насилнике, стриктније процесуирање нарко-дилера, а уводи се и посебно кривично дело - напад на адвокате.
12. Како ће то насилници бити на додатном удару?
Закон "три ударца" у измењеном Кривичном законику односиће се на строже кажњавање оних који се упорно враћају како криминалним радњама тако и насиљу. Хулигани, на пример, не могу изнова да чине иста насилна кривична дела и очекују исте (или никакве) казне, већ ће оне бити знатно веће. Повратници, иначе, представљају један од највећих безбедносних проблема у сваком друштву, нарочито у српском.
Шта доноси КВАЛИТЕТ ЗА ДЕЦУ? Електронска или штампана књига пред спавање?
ЗАШТО ТО РАДИТЕ?! Болесници се забављали бацајући псе у реку: ЖИВОТИЊЕ ЈЕЗИВО ЦВИЛЕЛЕ (ФОТО)
РОДИТЕЉИ ОВО МОРАТЕ ЗНАТИ! Ови ОТРОВИ нам трују ДЕЦУ! ЕВО КАКО ДЕЛУЈУ И ГДЕ СЕ УПОТРЕБЉАВАЈУ
13. Значи ли то да насилник после треће пресуде мора у затвор?
Да - и насилник који туче супругу, девојку, дете и силоватељ, фудбалски хулиган... Односиће се на све оне који два или више пута учине кривично дело с умишљајем. У пракси, то ће значити да онај који два пута или више заврши пред судом због насиља у породици сада ће бити кажњен робијом не краћом од половине запрећене казне. Дакле, ако је казна до пет година робије, најмање на две и по. Такође, казна неће моћи да му се ублажи. И да, мора на робију.
14. Има ли изузетака?
Има. На овакву казну биће осуђени повратници који су два или више пута осуђени на затвор од најмање једну годину, али и ако од дана отпуштања са издржавања казне до извршења новог кривичног дела није протекло пет година.
15. Шта је са дилерима?
Минимална казна за узгајиваче опијума и конопље (основних деривата за производњу хероина и марихуане) повећава се на годину дана са ранијих шест месеци. Чак и онај који само држи већу количину наркотика (дакле, не један џоинт) може се казнити затвором од три до 10 година. До сада су казне за поседовање наркотика биле знатно ниже, а доказивање намере за дистрибуцију дроге увек је стварало проблеме тужилаштвима.
16. Како ће то заштитити моју децу од дроге?
Уводи се нови члан закона који посебно санкционише дилере који наркотике продају или нуде малолетницима, душевно оболелој особи, леченом наркоману. Ако је та дрога посебно опасна, казна ће бити тежа. Најважније од свега, ако дилер "ординира" око школа или у кафићима, клубовима и стадионима, или ако за диловање користи малолетно лице (што је обичај који, нажалост, узима маха), сада ће му претити тежа казна - од три до 12 година робије. Ова конкретизација казне на основу тога коме се и где дрога продаје до сада није постојала.
17. Какве су то казне за оне који не почине дело, али су га планирали?
То је такође нова тачка закона. Нацрт подразумева да ће се за припрему убиства, али и других кривичних дела кажњавати и они за које полиција и тужилаштво имају сазнања и доказе да су припремали убиства, односно сва кривична дела за које је запрећена казна виша од пет година. Овај члан закона осмишљен је управо да би био задат ударац мафијашким клановима.
18. Да ли то значи да сад могу да хапсе ни за шта?
Не. За ово дело могу бити ухапшени они код којих се нађу материјални докази добијени кроз оперативни рад и праћењем одређеног лица. Такође, онај који набавља или оспособљава средства за извршење најтежих кривичних дела, али и за своје намере договара, планира или организује, изменама закона биће строго кажњен.
19. А они који финансирају криминалце?
Онај који непосредно или посредно обезбеђује, односно прикупља средства са циљем да се она користе за неко кривично дело или финансира криминалне групе биће кажњен затвором од једне до 10 година затвора.
20. Какав је то члан закона који штити адвокате?
У питању је нови члан Кривичног закона 336Б. У њему се каже да онај који нападне адвоката или члана његове породице може да буде кажњен затвором до три године.
Ако му нанесе лаке телесне повреде, предвиђена је казна од једне до пет године, уништење имовине казниће се робијом до две године. Ова дела оштрије су кажњена само кад се догоде у вези са послом који адвокат обавља.