УСПОРИЛИ СМО ЕПИДЕМИЈУ! Охрабрујуће вести: Најновија прогноза др Кона ће обрадовати наше грађане
Трећи талас короне нагло је захватио само Београд, где је прошле недеље сваки десети сумњиви пацијент биои позитиван. Ипак, епидемиолог Предраг Кон истиче да се не очекуује експлозивни раст криве заражених и да је у Београду у односу на исти период прошле године два пута асмањен број акутних респираторних инфекција.
Да корона у Србији поново хвата замајац, могло се видети прошле недеље, када је број заражених из дана у дан растао, да би 11.октобра било 102 позитивних на Covid-19 од укупно 2906 тестираних. Тај број показао је да је такозвани Конов коефицијент, тј проценат заражених у односу на број тестираних стигао до забрињавајућих 3,51%.
Алармантан податак, поготово ако се има у виду да се у епидемији донекле прихватљивим сматра коефицијент заражених до 2,5%.
Међутим др Кон не паничи.
- У Београду се јасно види регистровано повећање, да ли ћемо га назвати талас или како год, у сваком случају повећање је кренуло. Засад је то само Београд, нема повећања у осталим деловима земље.
- Ми ћемо у току наредних недеља или успета да значајно успоримо тај пораст где се он тако нагло неће видети или ће се десити да иде неким природним током. Ми за сада већ можемо да тврдимо да неће ићи онаквим током каквим би ишао, захваљујући томе сто спроводимо надзор над акутним респираторним инфекцијама и имамо посебно организовани надзорни систем у школама.
- Јасно се уочава да акутних респираторних инфекција , међу којима је и Covid-19, имамо преко два пута мање него у исто време прошле године, што значи да сестем заштите и мере које се спроводе несумњиво дају резултате.
- То ће значајно успорити и Covid-19. Управо због тога не очекујемо неки експлозиван пораст, али не можемо рећи да нас мимоилази то повећање или талас, како год га назвали, који је на самом почетку у овом тренутку - објашњацва Кон.
Како каже, посебно се прати оно што се дешава у ковид амбулантама у Београду.
- Добијамо податке који се свакодневно објављују преко ковид система. Бројеви преко ковид система су већи од оних које ми добијамо из ковид амбуланти. То је врло битно рећи јер је увек број који се објављује преко ковид система већи од оног што ми добијамо из ковид амбуланти. Зашто је то тако? Вероватно зато што се у тај број укључују подаци из разних других лабораторија које ми директно не пратимо. То су оне лабораторије где се испитују грађани на лични захтев, алуи и они из хоспитала, тријажних центара Инфективне клинике, КБЦ Бежанијска коса и других... Тако да је на основу тога јасно да је Београд у овом тренутку доминантан по питању утврђивања новооболелих.
- Такође, у Београду од оних који су били сумњиви у ковид амбулантама током протекле недеље имали смо 11,6% позитивних. Говорим само о ПЦР тестурању. То јесу подаци који показују да се ово повећава и даље се очекује да ће се он повећавати. - апострофира Кон.
Кон каже да се заражава све више ђака.
- Оно што је јако значајно јесте да се не открива трансмисија вируса , него су све то појединачни случајеви који долазе споља. Али нема преношења у школама, што је врло битно- наглашава Кон.
Надзорни систем који је направљен у школама, каже Кон, није направљен да уопште има потребе за затварањем школа.
- Значи, треба да буде јасно: сви они који су болесни или позтивни не иду у школу. Читав систем је направљен да се превентивно удаље и они који су били у контактима. Ми имамо примере да када се појаве два случаја у једној групи, читава та група иде на онлајн наставу две недеље. Нема ниједног епидемиолошког разлога да се школе затварају, али има организационих - апострофира Кон
како каже, тренутно највећи ризици од Covid-19 у великим организацијама са више хиљада запослених.
- Ту је објективно ризик јер немамо такав надзорни систем који нам обезбеђује да знамо све у сваком тренутку. Дакле, ту јако много зависи и од запослених и од организације самог посла. С друге стране, у тим великим колективима са неколико хиљада запослених транспорт треба да буде са минималним ризиком, са малом густином, а опет то зависи од броја транспортних средстава. То је нешто што није до краја разрешено и тражи још додатне пажње и више бриге да не дође до заражавања. - истиче Кон.
Да не би дошло до експлозивног раста Covid-19, неопходно је да се обрати пажња на сваког зараженог.
- Сваки појединачни случај се испитује. То подразумева да се прати здравствено стање тих контаката и да се одмах јаве у случају било каквих тегоба. То је суштина. Они који су позитивни, а треба да код куће да се лече, они су у такозваној кућној изолацији због лечења. То су две одвојене ствари. Једна је самоизолација због тога што је неко био у контакту, а остао је потпуно здрав, а друга је кућна изолација. и једно и и друго функционише и даље. Због тога ми и те како успоравамо вирус. Међути м чињеница је да улазимо у све хладније време. Улазимо поступно све више у јесен па касније у зиму, када је тешко очекивати да ће само ове мере успети да га зауставе. Дакле, ми немамо друге мере пред нама осим маске, држања удаљености и хигијенских мера. - уверава Кон.