УТОРАК ЈЕ ДАН Д ЗА СРБИЈУ! Викенд поново проводимо ПОД МЕРАМА, а ово су ШЕСТ кључних ствари којих се треба придржавати
Кризни штаб је данас препоручио Влади Србије да за викенд од суботе у подне до понедељка у 6 сати буде затворено све осим цвећара, прехрамбених радњи, пумпи, апотека и достава хране.
Средње школе од понедељка прелазе на онлајн наставу. У понедељак неће бити нових мера до уторка, када Кризни штаб буде видео нове бројеве о броју заражених од коронавируса.
"СЛЕДЕЋА НЕДЕЉА ЈЕ КЉУЧНА" Др Кон открио када ће се видети ефекти нових мера
ШТА АКО СТЕ ПРИМИЛИ РАЗЛИЧИТЕ ВАКЦИНЕ? Епидемиолози су одговорили на питање које је потресло Србију
До уторка и, ево 6 кључних ствари којих се ваља придржавати.
Много је тога досад испричано у корист вакцинације против ковида-19. Ако досад нисте убеђени да би било добро да се вакцинишете, тешко да бисмо овде могли ишта ново да вам откријемо што би променило ваше мишљење.
Ипак, молимо вас да размислите о овоме:
- Званични подаци показују да је у ковид болницама у Србији тренутно 0 (НУЛА) ПАЦИЈЕНАТА који су примили обе дозе било које вакцине.
- Нула је много добар број кад су овакве ствари у питању.
- Скоро цео свет кубури са доступношћу вакцина, осим Србије. Зар не би било паметно да за добро вас и ваших најмилијих искористите ову јединствену ситуацију у којој је Србија по нечему у самом светском врху? Ко зна кад ћете опет имати прилику.
У болницама ИМА пацијената који су примили само једну дозу вакцине и у међувремену се разболели. У болницама НЕМА пацијената који су примили обе дозе вакцине.
Има. Нема. Прва доза. Друга доза. Битна разлика.
Будите стрпљиви и примирите се до примања друге дозе што више можете.
Кратко и јасно. Маске дистанца, прање руку... Све је већ речено, а није компликовано.
Ако мере не поштујете, врло лако ћете се заразити; ако се то догоди, постоји оправдана зебња да нећете успети да се лечите у болници.
Болнички капацитети су скоро попуњени и поново можемо да дођемо у ситуацију да ће болнички бити збрињавани само најтежи случајеви, док ће пацијенти са "лакшим" обликом упале плућа опет ићи на кућно "лечење".
Чак и ако уђете у болницу, то јесте срећа, али у - несрећи. То значи да да имате тежу клиничку слику, а лекари и медицинско особље су исцрпљени после годину дана борбе са коронавирусом.
Чињенице су јасне - лекари су на ивици снага. Без одмора, са ужасним сменама у црвеним ковид зонама, они немају енергије да се на исти начин посвете пацијентима као на почетку пандемије.
Није исто када 100 одморних лекара, сестара и техничара брину о 100 људи и кад истих тих 100 лекара, али исцрпљених, брину о 1.100 или 2.100 или 3.100.
Ако већ и доспете у болницу и залечите се, не заборавите да коронавирус може да остави језиве дуготрајне последице на ваш организам. На хиљаде је случајева пацијената у Србији који су и месецима после опоравка од ковида имали проблема са хроничним умором, дугорочним губитком чула мириса и другим дуготрајним, изузетно непријатним последицама.