ВАЖНА ПРОМЕНА У ЗДРАВСТВУ: Нема више упута и чувања лекарских документација! На клик до свих информација о пацијенту
У здравствени систем уводи се електронски картон.
Архива свих болница и домова здравља ускоро ће се наћи у једном обједињеном систему, то прописује недавно усвојен закон о здравственој документацији, у оквиру ког се налази и успостављање електронских картона.
ШОКАНТАН СНИМАК БАХАТЕ ВОЖЊЕ НА ПУТУ КА ЗЛАТИБОРУ! Возач камиона претицао колону преко ДУПЛЕ ПУНЕ линије: "За доживотно одузимање дозволе!" (ВИДЕО)
НА БАЛКАНУ МОГУЋНОСТ ЗЕМЉОТРЕСА ДО 7 СТЕПЕНИ ПО РИХТЕРУ?! Холандски сеизмолог изнео предвиђања која земља је у највећој опасности
"ГАША ЈЕ СУПЕР ХЕРОЈ!" Несвакидашња судбина уличног пса из Судана ког је пут довео до топлог дома у Београду (ФОТО)
Увођењем електронских картона, сви подаци о пацијенту биће у систему, доступним свим лекарима, па тако више нећемо морати да слушамо реченице попут "Следећи пут донесите сву потребну документацију", "Да ли сте алергични на неки лек" и других изјава које чујемо када одемо на преглед.
Нема више упута!
За одлазак код доктора специјалисте, пацијент више неће морати да иде по упут код изабраног лекара опште праксе.
- Ми на тај начин добијамо на ефикасности. На једном месту имаћемо увид у све прегледе пацијената. Исто тако у дијагностичке процедуре, ултразвук, лабораторијске анализе, радиографске налазе. Ти налази, сва документација биће доступна лекарима на свим нивоима, значи и на секундарном и на терцијалном нивоу - рекла је др Бранка Костић Срдић, специјалиста опште медицине.
Неретко се дешавало да лекар више времена проведе уносећи податке него што траје сам преглед, на шта су негодовали и лекари и пацијенти.
- Једно што ће бити неки кључни бенефит, и на то су се лекари некако највише заиста и жалили, а то је да не могу да прате историју болести пацијента. А с друге стране, повезивањем тих система они ће имати податке које неће морати поново да уносе. За пацијента је ово јако важно, зато што ће их растеретити те потребе да носе документацију са собом и да ће, оно што је такође релевантно, имати увид електронски у своје здравствене податке преко портала е-здравље - каже Исидора Шмигић.
Путем система ће се пратити и број слободних постеља
Шмигић напомиње да ће само овлашћена лица имати приступ подацима пацијената те да су подаци заштићени у складу са законом.
- Оно што је још релевантно је да ће кроз увођење ових различитих система Министарство здравља успоставити, између осталог, и централни регистар ресурса. Тако да ће у сваком моменту моћи у реалном времену да прати број слободних постеља, доступне медицинске апарате - рекла је Шмигић.
Лекари напомињу да док систем не стане на своје ноге, пацијенти обавезно чувају лекарску документацију.