КОНФЕРЕНЦИЈА КРИЗНОГ ШТАБА: Ко пре 18 сати уђе у Србију, не мора да се пријави на сајт, треба обавити тест самопроцене
Укупан број преминулих је 739.
У Републици Србији до 15 часова 18. септембра 2020. године регистровано је укупно 32.757 потврђених случајева ковид 19. Од последњег извештаја тестирани су узорци 7.411 особа од којих су 62 позитивне.
У последња 24 сата преминула је једна особа. До 15 часова у Републици Србији на коронавирус тестирано је укупно 1.063.667 особа које су испуњавале критеријуме дефиниције случаја.
На респираторима је тренутно 20 пацијената.
Укупан број преминулих је 739.
Српски клубови у квалификацијама за Лигу Европе ти доносе врхунски НОВЧАНИ БОНУС
КОРОНА КОНАЧНО ПОСУСТАЈЕ: У последња 24 сата овај СРПСКИ ГРАД није забележио ни један нови случај обољевања
НАЈНОВИЈИ ПРЕСЕК КОРОНАВИРУСА: У Србији још 62 новооболела, преминула једна особа
- У КЦ Драгиша Мишовић има седморо деце, и четири мајке - рекла је др Кисић
- Уколико гледамо целокупну клиничку слику са данашњим даном, више од 60% оболелих је из Београда и Крагујевца - додала је докторка.
На питање о новој мери која је ступила на снагу данас од 18х, како ће се примењивати и какве ће казне бити, докторка одговара.
- Основни концепт и идеја ове мере јесте да се сви грађани наше земље обавесте о ситуацији земаља у региону, да би сагледали по себе и здравље своје продице каква је ситуација и да обавестимо наше грађане колики је ризик тамо у односу на нашу земљу, такође смо апеловали на наше грађане да се врате с обзиром на епидемиолошку ситуацију. Што се казни тиче, то не би требало да буде у првом плану, сама зараза је као казна. Али, да, ова мера је законски регулисана и прописује одређене санкције ако се не буде поштовала - рекла је Кисић.
- Ми се надамо да су се сви понашали савесно и одговорно и да себе и своју породицу нису доводили у ризик, али на нама свима је задатак да спречимо ширење корона вируса. Да, може се све, и ми смо претходних недеља показали да се све може и да смо били заједнички активни, заједно смо се борили и успели да сузбијемо вирус - рекла је др Кисић.
- Они који су добили овај папир пре 18 сати нису у обавези да се јаве на тријажу, али било би добро да се и они прегледају како би спречили сваку могућност да се инфекција прошири - рекла је др Кисић Тепавчевић.
- Овај систем надзора није направљен да било коме смета, већ да буде од помоћи свима нама. То је било неопходно зато што у Београду, то одговорно тврдим имамо, имамо повратнике из разних земаља а када узмемо у обзир број оболелих у Београду, јасно је да би ти мали бројеви могли да се повећају - рекао је др Кон.
- Зато је овај електронски портал, електронско здравље, за пријављивање је потребно свега 3 минута, а ми ћемо имати читаву евиденцију. Уколико неко не зна како да се пријави, помоћ може наћи од било кога ако баш никог нема, може да се обрати самом здравственом систему - нагласио је др Кон.
- Нама је најважније да откријемо благе случајеве, зато морамо врло опрезно са њима, ја то кажем и колегама. Самоизолација је нешто што ми не можемо да спроведемо, ми ту ситуацију само можемо да одржимо и нашли смо модел, тј тест самопроцене који морамо да наставимо да спроводимо и да очекујемо да се тако и настави - рекао је др Кон.
- Сада се завршава трећа недеља од почетка школске године у нашој земљи, све тече како треба и треба похвалити све наставнике и ђаке које поштују мере, одговорно и савесно понашање, поред најстаријих, много учимо и од најмлађих што се тиче савесног и одговорног понашања - нагласила је др Кисић.
- Од почетка школске године вирус је потврђен код 13 ученика и 11 наставника, једно заражавање десило се ван школске средине. Када се у питању средње школе, ове недеље заражено је 5 ученика и 2 наставника, а прве две недеље, 11 ученика и 2 наставника што је укупно 16 ученика и 4 професора, код свих заражених у питању је било једно заражавање из спољне средине - напоменула је др Кисић и похвалила све ученике и наставнике због поштовања мера.
На питање да је велики број грађана кренуо ка Србији, аутобуси су пуни, па да ли ова мера може бити и не толико продуктивна, др Кисић одговара.
- Што се тиче да ли може да изазове негативни ефекат, не може. Смањује активности на подручју који имају много велику активност. Велико је питање колико људи се враћа возом или аутобусом. Већина људи користи лични превоз, односно аутомобил. У аутобуском саобраћају је регулисано да сви морају да носе маске, па се не би смео правити преступ и самим тим дође до повећања броја заражених. Ми смо упутили апел да се води рачуна и пријављује, свако ће се људи више штити - рекао је др Кон.
- Најгоре је ако ништа не радите и препустити се судбини, ми морамо да радимо на томе да се вирус сузбије - додао је др Кон.
- Што се школа тиче, да ме неко погрешно не буде схватио, најгоре је да нема случајева заразе. Да се о томе ћути, а ови бројеви само показују да систем функционише и то ће нам показати да ли нешто треба мењати или да се овако мере одржавају. Морамо да верујемо у то и да то искористимо, верујемо у себе, у нашу снагу и наше мере, резултати показују да смо одговорни и дисциплиновани - рекао је др Кон.
- Такође, једно од питања, због чега се уводи ова мера тек од данас у 18 сати, а не раније, одговор је јасан. Да би се људи организовали, да се не би стварале гужве. Ако је у питању поређење наше епидемиолошке ситуације са Црном Гором, одакле наши грађани највише долазе, на основу праћења заражавања 14 одсто је већа стопа заражавања у односу на нашу земљу - рекла је др Кисић.
- То су показатељи који нам показују да се овај вирус и разлози заражавања све више повећавају и да је ризик повратка у своју земљу све већи - додала је др Кисић.