КОНФЕРЕНЦИЈА КРИЗНОГ ШТАБА: Неке приватне лабораторије су добиле дозволу министарства за ПЦР тестирање (ВИДЕО)
Конференција је почела у 15 часова
Седница Кризног штаба је завршена без донетих нових мера, а члан Кризног штаба проф. др Бранислав Тиодоровић је рекао да би требало донети нову меру - обавезни ПЦР тест за људе који долазе у Србију, док је Директор Инфективне клинике Горан Стевановић изјавио је да је здравствени систем Србије "пренапрегнут".
Др Поповић упозорава: Не игноришите НАДУТОСТ - можда је део већег проблема
МОГУ ЛИ ГАСТАРБАЈТЕРИ У СРБИЈУ ЗА ПРАЗНИКЕ: Шта их чека по повратку у земљу у којој раде?
ТЕШКА СИТУАЦИЈА У МАЧВАНСКОМ ОКРУГУ: Места се ослобађају само кад неко умре!
- Без тога не може, требало би да уведемо обавезни ПЦР тест за људе који долазе у нашу земљу. Како раде Швајцарска, Немачка и Француска, тако ћемо и ми - рекао је он рекао је Тиодоровић.
Нова седница Кризног штаба биће у понедељак, а Тиодоровић је казао да би мере биле различите у зависности од тога колико нека земља има заражених.
- Прилив болесника, пре свега тешких је огроман. Да ли број нешто, пада? Један дан је мало мањи један мало већи, али тај број је превелик - рекао је Стевановић.
Како истиче ову епидемију можемо само заједно да победимо.
- Морамо да прихватимо да је вирус тај који управља, а ми можемо само мало да кормиларимо. Апелујем још једном који не поштују мере и који мисле да вирус не постоји да поштују мере - изјавио је.
- Не желим никога да плашим, али немам да кажем ништа лепо. Број прегледа на Инфективној већ данима прелази 400 стотине иако смо апеловали на јављање у локалне ковид амбуланте. Онога момента кад се један пацијент отпусти, други се прима - изјавила је заменица директора Клинике за инфективне и тропске болести Клиничког центра Србије Ивана Милошевић.
У последња 24 сата у Србији је на корона вирус тестирано 19.826 особа, њих 6.534 је позитивно, док је нажалост 55 особа преминуло.
Према последњим подацима Министарства здравља и Института "Батут" на респираторима у болницама широм Србије налази се 319 пацијента, највише до сада од почетка епидемије.
Питања новинара
- Претходне мере смо орочили до 15.12. и те мере стоје, данас смо разговарали о проблемима које очекујемо у периоду пред нама. Тренутне мере већ дају резултат, 3-4 дана смо се усталили са бројкама које не смемо премашити. Пред нама је кључних седам дана. Сигурно да пад броја заражених неће бити брз, битно је да то не угрозимо неодговорним понашањем - додао је.
- Предстоји нам период славља и повратак српских држављана за празнике. Нико не може да им оспори долазак, али ће постојати сигурно неки вид услова. Зато смо данас разговарали како да им омогућимо Уставом загарантоване поступке, то јест слободу да уђу у своју земљу - каже Гојковић.
- У пет држава се појавио и грип, код нас још увек није, али се и то очекује - рекао је Гојковић.
- Што мање физичких контакта, нема ни простора и могућности за ширење, и ситуација се враћа у нормалу. Док то не схватимо, можемо да измишљамо шта год хоћемо и топлу, и хладну воду, ниједна мера на свету неће помоћи. Нажалост, свидело нам се или не, то је тако - нагласио је.
- На струци је да нам каже јасне смернице што се тиче тестирања грађана при уласку у земљу - додао је.
- Спречавањем ширења инфекције треба да обезбедимо здравственом систему да пружи негу онима којима је неопходна - каже он.
- Десет месеци здравствени систем Србије крвари, један део људи има отпор према томе, али је то истина - додао је.
- Једноставно је, имамо само много већи број оболелих. Стратегијски кључ који је можда најважнији да бисмо схватили шта је епидемија и пандемија, јесте када гледамо просте бројеве. Држава Србија има 7 милиона становника, од ковид инфекције када се заразите, 10-15 одсто људи има клиничку слику која захтева болничко лечење и то су изузетно тешки пацијенти. Смртност у свету је 1-3 одсто, али ако се 7 милиона грађана зарази тј. ако вирус широко проциркулише у року од 2 или 3 месеца имаћете 700.000 до милион људи који захтевају болничко лечење и смртност од 70 до 100 хиљада. Због тога је цела стратегија свих земаља на свету да се спречи ширење вируса великом брзином и сада када анализирамо и кажемо да имамо 255 хиљада оболелих, имамо их у року од 10 месеци. Да смо их имали у року од 2 месеца, резултати би били много гори - рекао је Гојковић.
- Што се тиче Нове године, ја то не могу да схватим, Разумем жељу свих нас да живимо нормалним животом, али ми смо у пику епидемије. Апелујем на све, да не варамо сами себе и пошујемо мере - рекао је Гојковић.
- Неке приватне лабораторије су добиле дозволу министарства за ПЦР тестирање. Ради се о изузезно комплексном процесу, где имате инфективни отпад, тако да лабораторије при стамбеним зградама немају услове за то - одговорио је на оитање новинара.
- Није било неспоразума на седници кризног штаба. Са пуном одговорношћу кажем да се држава усресредила на то да слуша струку - рекао је Гојковић.
- Кад питамо пацијенте где су се заразили нико не зна, што говори колико је вирус распрострањен - каже Удовичић.
- Пацијети су најинфективнији у прва два дана инфекције - додао је.
- Славу треба прославити како црква налаже уз породицу, а не како смо навикли у кафани. Епидемију не можемо савладати док не дође вакцина, али је можемо ставити под контролу само аншим понашањем. Мора бити све под контролом, да не би оптеретили здравствени систем. Осамдесет одсто здравственог система је у ковиду - каже он.
- Пред нама је озбиљан пут да убедимо "неверне Томе" да ће нам вакцина помоћи да се ово што пре заврши - додао је.
Конференцији присуствују др Зоран Гојковић покрајински секретар за здравство и пуковник Иво Удовичић командант војне болнице "Карабурма"
- Ситуација је сада 10 пута тежа него у јулу, ово је врло тешка болест ни шпанска грозница није била оваква - рекао је Удовичић.
- Умиру и млади и стари, сцене из болница се тешко могу описати, често ништа не можемо да урадимо - упозорио је данас др Иво Удовичић, из ВМЦ Крабурма.
- Кад је у питању клиничка слика, ја вас молим да увек разговарате са онима који су уз те пацијенте. Што се тиче клиничке слике у односу на јул и април, она је иста, али је сада све десет пута више и теже - казао је он.
Навео је да у ковид болници Карабурма тренутно лечи 130 пацијената, од чега 14 у јединици интензивног лечења, седам интубираних и у врло тешком општем стању.
- Болница на Карабурми прима много медицинских радника заражених вирусом - додао је.